Nowość: Krople do oczu zastępujące okulary do czytania

0
739
Z wiekiem coraz trudniej jest widzieć rzeczy z bliska. Źródło: Twitter

Krople do oczu zastępujące okulary do czytania dla starzejących się oczu trafiły już do sprzedaży po zatwierdzeniu przez Agencję Żywności i Leków.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwsze i jedyne krople do oczu, które mogą leczyć związane z wiekiem niewyraźne widzenie z bliska bez wpływu na widzenie na daleką odległość.

Przedstawiamy pierwsze i jedyne krople do oczu na receptę, które poprawiają związane z wiekiem niewyraźne widzenie z bliska [starczowzroczność] u dorosłych.

Nowe rozwiązanie okulistyczne o nazwie Vuity leczy starczowzroczność i jest już dostępne na receptę w aptekach w całym kraju.

Starczowzroczność może być zdiagnozowana na podstawie podstawowego badania oczu przez lekarza (optyka lub okulistę), jest częstą i postępującą chorobą oczu, która dotyka 128 milionów Amerykanów, czyli prawie połowę dorosłej populacji USA.

„Cieszymy się, że możemy wprowadzić te pierwsze w swoim rodzaju krople na rynek wcześniej niż oczekiwano dla milionów Amerykanów ze starczowzrocznością, którzy mogą z nich skorzystać”, powiedział Jag Dosanjh, starszy wiceprezes Allergan, firmy AbbVie.

Twitter

„Wielu Amerykanów radzi sobie ze starczowzrocznością, która zwykle zaczyna się około 40 roku życia, polegając na okularach do czytania lub obejściach, takich jak powiększanie swoich urządzeń cyfrowych, aby zobaczyć z bliska. Jako optometrystka, która ma również prezbiopię, jestem osobiście i zawodowo podekscytowana możliwością wypróbowania Vuity dla siebie, a także oferowania go moim starszych pacjentom” – powiedziała optometrystka dr Selina McGee, stypendystka Amerykańskiej Akademii Optometrii.

„Dla każdego, kto nie chce bawić się okularami do czytania, może to być naprawdę pomocna alternatywa” – powiedział dr Scott MacRae, okulista z Centrum Nauk Wizualnych Uniwersytetu Rochester. MacRae nie był zaangażowany w badania kliniczne leku, który został zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków.

Prawie 90% dorosłych w Stanach Zjednoczonych w wieku powyżej 45 lat ma problemy z widzeniem z bliska, stanem znanym jako starczowzroczność, który zwykle pogarsza się z czasem. Aby skupić się na bliskich obiektach, soczewka oka musi zmienić kształt, ale z wiekiem staje się mniej elastyczna, co utrudnia ten proces. „Twoja zdolność do powiększania zmniejsza się” — powiedział MacRae.

„Ludzie cierpiący na starczowzroczność często stwierdzają, że aby coś przeczytać, muszą trzymać książkę na wyciągnięcie ręki lub włączyć jasne światło” – powiedział dr George Waring IV, okulista i dyrektor medyczny Waring Vision Institute w Mount Pleasant w Południowej Karolinie, który prowadził badania kliniczne Vuity dla firmy farmaceutycznej Allergan.

Czytaj: Lotnisko Kraków: nowe połączenia z Dubajem i Lubeką

Zazwyczaj okuliści zalecają, aby osoby ze starczowzrocznością nosiły dostępne bez recepty lub na receptę okulary do czytania, gdy muszą widzieć z bliska, ale od teraz Vuity może być dla nich opcją.

Zaletą Vuity nad okularami do czytania jest to, że nie pogarszają one widzenia na odległość, tak jak robią to okulary do czytania. Zwykle, gdy osoba przestaje czytać, aby zrobić coś innego, musi zdjąć okulary do czytania, aby dobrze widzieć wokół siebie.

„To dobra strona tego leku – krople tak naprawdę nie wpływają na widzenie na odległość w normalnych warunkach dziennych” – powiedział MacRae.

MacRae zauważył również, że Vuity będzie działać najlepiej u osób, które mają jedynie łagodną starczowzroczność, co prawdopodobnie oznacza, że najczęściej powinny po nie sięgać osoby w wieku od 45 do 55 lat.

Vuity wykorzystuje zdolność oka do zmniejszania rozmiaru źrenicy, poprawiając widzenie z bliska przy jednoczesnym zachowaniu widzenia do dali.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter

Zatwierdzenie przez FDA preparatu Vuity w październiku 2021 roku opierało się na danych z dwóch kluczowych badań klinicznych fazy 3, w których oceniano skuteczność, bezpieczeństwo i tolerancję preparatu VUITY z udziałem łącznie 750 uczestników w wieku od 40 do 55 lat ze starczowzrocznością, zrandomizowanych w dwóch badaniach w stosunku jeden do jednego do Vuity lub placebo.

Jeden z uczestników procesu, Toni Wright, powiedział: „Wyraźne widzenie z bliska stało się prawie niemożliwe, chyba że założę moje czytniki. Jestem tak podekscytowany, że zostało to zatwierdzone i dostępne jako leczenie”.

Uczestnicy zostali poinstruowani, aby podawać jedną kroplę VUITY lub placebo raz dziennie do każdego oka.

Czytaj: Czerwone światło może poprawić wzrok

Twitter

Według firmy nowy lek zaczyna działać po około 15 minutach, przy czym jedna kropla na każde oko zapewnia ostrzejsze widzenie przez sześć do 10 godzin. Krople są przeznaczone do łagodnych i pośrednich przypadków i są mniej skuteczne po 65 roku życia, ponieważ oczy się starzeją. Użytkownicy mogą również mieć chwilową trudność w dostosowaniu ostrości między obiektami bliskimi i dalekimi.

W żadnym z badań klinicznych nie zaobserwowano żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych u żadnego z uczestników leczonych preparatem VUITY. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi występującymi z częstotliwością >5% były łagodne bóle głowy i zaczerwienienie oczu, informuje firma w oświadczeniu.

Krople kosztują około 76-86 USD (310-351 zł), cena może się różnić w zależności od apteki.