Nowy lek do regeneracji utraconych zębów

0
598

Naukowcy z Japonii ujawnili nową eksperymentalną terapię lekową, dzięki której ludziom będą odrastać zęby.

Odkrycia dokonali naukowcy z japońskiego Uniwersytetu w Kioto i Uniwersytetu w Fukui, którzy opracowali nową terapię przeciwciałami monoklonalnymi, które, jak wykazano w eksperymentach, powodują odrastanie zębów u myszy.

Naukowcy mają teraz nadzieję, że ich odkrycia pomogą w opracowaniu leków odpowiednich dla ludzi, którym odrosną utracone zęby lub zęby, które nie rozwinęły się z powodu wad wrodzonych.

Wstępne eksperymenty z użyciem tego leku doprowadziły do tego, że myszy cierpiały na niedobory genetyczne, jednak zespół był w stanie złagodzić te załamania poprzez majstrowanie przy leku i ostatecznie wyprodukował substancję, która sprawia, że odrastają zęby, unikając przy tym nieprzyjemnych i niepożądanych skutków ubocznych.

Czytaj: 9 objawów zaburzeń równowagi hormonalnej, które szkodzą Twojemu wyglądowi

Naukowcy zdali sobie sprawę, że poprzez zablokowanie lekiem genu o nazwie USAG-1 nastąpiła zwiększona aktywność białka morfogenicznego kości (BMP), które reguluje wzrost kości w anatomii.

Doświadczenie przeprowadzono po raz drugi na fretkach, a nie na myszach. Z racji, że fretki mają zęby bardziej podobne do ludzkich, to dobrze wróży przyjmowaniu leku do środowiska medycznego człowieka.

Katsu Takahashi, który prowadzi badanie, powiedział:

„Fretki mają difiodontyzm z podobnymi wzorami uzębienia do ludzi. Naszym następnym planem jest przetestowanie przeciwciał na innych zwierzętach, takich jak świnie i psy”.

To nie jest pierwszy znaleziony lek, który może spowodować odrastanie zębów.

W 2019 roku naukowcy z King’s College London odkryli, że lek Tideglusib stymuluje komórki macierzyste, elementy składowe całej ludzkiej anatomii, do odrastania zębów. Ten lek został wstrzyknięty do zębów myszy i spowodował odrodzenie zębów. Zarówno zęby ludzkie, jak i myszy mają naturalną zdolność do odbudowy części swojej struktury, ale jest to bardzo ograniczone, podczas gdy lek całkowicie przywrócił uszkodzenia.

Czytaj: W Poznaniu rusza Gran Fondo Series

W efekcie lek Tideglusib wyłącza enzym GSK-3, który zapobiega dalszemu tworzeniu się zębiny, gdy ząb osiągnie swój naturalny rozmiar. Lek jest zwykle stosowany w leczeniu pacjentów z chorobą Alzheimera.

Te nowe leki mogą w nadchodzących latach oznaczać koniec wypełniania ubytków tradycyjnymi metodami.

Źródło: Futurism

johannesfloe.com – Art to remember