Nowy Prezydent Krakowa jako pierwszy w historii pójdzie w Marszu Równości

0
185
Aleksander Miszalski pójdzie w Marszu Równości. Jako pierwszy w historii prezydent Krakowa. (zdjęcie: pl.freepik.com)

W jednej ze swoich pierwszych decyzji po objęciu urzędu, nowo wybrany prezydent Krakowa, drugiego co do wielkości miasta w Polsce, ogłosił, że w przyszłym tygodniu weźmie udział w corocznym Marszu Równości LGBT, czego nigdy nie zrobił jego wieloletni poprzednik. Powiesi także tęczową flagę na magistracie.

„Chcę budować Kraków wrażliwy i tolerancyjny, dom wszystkich i dla wszystkich otwarty” – napisał Aleksander Miszalski w liście do organizatorów parady, która w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. „Różnorodność jest naszą siłą i bogactwem Nie bez przyczyny Kraków ma w swoim herbie symbol otwartych bram. Równość, wolność, solidarność i szacunek do inności to wartości, którymi nasze miasto chce się wyróżniać.”

Miszalski złożył przysięgę we wtorek w tym tygodniu, po tym jak został wybrany w zeszłym miesiącu. Wywodzi się z centrowego ugrupowania Koalicji Obywatelskiej (KO) premiera Donalda Tuska, który doszedł do władzy w grudniu ubiegłego roku obiecując wzmocnienie praw osób LGBT.


Poprzednik Miszalskiego, niezależny Jacek Majchrowski, który rządził miastem od 2002 roku do tego roku, został w 2021 roku honorowym patronem Marszu Równości. Nigdy jednak nie wziął w nim udziału.

W liście do organizatorów, Miszalski zadeklarował, że chce być pierwszym prezydentem, który tego dokona. „Chciałbym też – jako pierwszy Prezydent Krakowa w historii – nie ograniczyć się wyłącznie do objęcia tego wydarzenia patronatem. Jeśli Państwo pozwolicie, będzie dla mnie ogromną przyjemnością udział w tegorocznej edycji Marszu”.

CZYTAJ: Restauracja w Krakowie uznana za najlepszą w Polsce

W 2021 roku pełniąc funkcję posła reprezentującego Kraków, Miszalski potępił decyzję województwa małopolskiego, na terenie którego leży Kraków, o przyjęciu uchwały wyrażającej „sprzeciw wobec wprowadzania ideologii LGBT”.

Jeszcze w tym samym roku województwo wycofało uchwałę pod groźbą utraty funduszy unijnych, podobnie jak szereg innych polskich władz lokalnych, które przyjęły podobne deklaracje anty-LGBT.

Wiele z tych uchwał zostało zaproponowanych i zatwierdzonych przez polityków narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która rządziła Polską od 2015 roku do końca ubiegłego roku.

PiS prowadził głośną kampanię przeciwko „ideologii LGBT”, w wyniku której od czterech lat Polska jest najgorszym krajem w UE pod względem traktowania osób LGBT według corocznej mapy i indeksu Rainbow Europe publikowanego przez ILGA-Europe, organizację pozarządową z siedzibą w Brukseli. Mapa ta stanowi wskaźnik sytuacji prawnej i politycznej osób LGBT.

Jednak nowa koalicja rządząca, która doszła do władzy w grudniu, zobowiązała się do poprawy praw osób LGBT, w tym poprzez wprowadzenie prawnego uznania par tej samej płci i uznanie mowy nienawiści skierowanej przeciwko LGBT za przestępstwo.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Trener Bayernu skarży się na polskich sędziów w meczu z Realem Madryt

Sam Kraków pod rządami byłego prezydenta Majchrowskiego – w przeciwieństwie do otaczającego go województwa – starał się stać się bardziej przyjazny LGBT. Na przykład w 2021 roku wprowadził program wsparcia młodzieży LGBT.

Oficjalny patronat nad lokalnymi marszami LGBT objęli także burmistrzowie kilku innych dużych polskich miast, m.in. Wrocławia i Poznania. Uczestniczyło w nich jednak niewielu, a wyjątkami byli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i Aleksandra Dulkiewicz z Gdańska.

W niektórych mniejszych miastach odbywają się teraz coroczne parady LGBT. W 2022 roku liczący nieco ponad 11 000 mieszkańców Milicz stał się najmniejszym miejscem w Polsce, w którym odbyła się parada.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Real Madryt odniósł zwycięstwo i dotarł do finału Ligi Mistrzów UEFA