Nowy rekord temperatury ustanowiony w Polsce w tym roku

0
94
Padł rekord tegorocznego lata! (zdjęcie: pl.freepik.com)

Legionowo zanotowało 35,5 stopnia Celsjusza – najwyższą jak dotąd temperaturę w tym roku, jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Według IMGW poprzedni rekord padł zaledwie miesiąc temu, 15 lipca.

Legionowo – miasto położone około 20 kilometrów na północ od Warszawy na Mazowszu, trafiło ostatnio na pierwsze strony gazet za pobicie tegorocznego rekordu najwyższej temperatury w Polsce. Temperatura wzrosła do zdumiewających 35,5 stopni Celsjusza, wyznaczając nowy szczyt w tym roku.

Komunikat podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), który uważnie monitoruje warunki i trendy pogodowe w całym kraju. Ten nowy rekord przebija poprzedni, ustanowiony zaledwie miesiąc temu w Słubicach, miejscowości w województwie lubuskim, gdzie 15 lipca temperatura osiągnęła 35,4 stopni Celsjusza.

CZYTAJ: Średnia temperatura w Polsce jest prawie o 2 stopnie wyższa niż 70 lat temu

Legionowo, wchodzące w malowniczy krajobraz Mazowsza, ugruntowało swoje miejsce w tegorocznej historii pogody. Miasto znane z urokliwych uliczek i bliskości stolicy, Warszawy, stało się centralnym punktem dyskusji o trwającej fali upałów.

Rekordowa temperatura w Legionowie w 2023 r. jest wprawdzie znacząca, ale jest mniejsza od rekordu ustanowionego w 2022 r. W ubiegłym roku Słubice miały zaszczyt zarejestrować najwyższą temperaturę w historii Polski. 19 czerwca 2022 roku słupek rtęci podniósł się do 38,3 stopnia Celsjusza. Ten rekord pozostaje niepokonany, ale tegoroczna fala upałów niewątpliwie wywarła wpływ.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – WTA Cincinnati: Iga Świątek zmierzy się z Danielle Collins w wyjątkowy dzień