Nowy rok – nowa nadzieja? Cała prawda o noworocznych postanowieniach

0
781
źródło: pixabay.com

Jak to jest, że z każdym nadchodzącym nowym rokiem układamy nowe postanowienia? Ale nie tylko. Również snujemy nowe marzenia. Jeżeli jednak tych starych nie udało nam się spełnić, to mówimy sobie, że w tym roku ostatecznie to już na pewno się da. Zakończenie starego, a rozpoczęcie nowego roku jest dla nas symboliczną granicą czasową, sprzyjającą dokonywaniu wszelkich podsumowań sukcesów i porażek. Znając życie, sukcesów było definitywnie mniej. Stąd pojawia się nowa nadzieja: „a może nadchodzący rok będzie im sprzyjał…?”.

Potrzebujemy takich symbolicznych, granicznych momentów w życiu. Właśnie po to, żeby ocenić swoje dotychczasowe życie i poczynione działania, a na podstawie tej oceny zastanowić się co możemy w nim jeszcze zmienić. Nowy rok ma nas motywować, abyśmy zaczęli działać jeszcze skuteczniej. Czy tak jest faktycznie? Raczej szybko zapominamy o noworocznych postanowieniach, a cele które postawiliśmy sobie na nowy rok, wnet uznajemy za zbyt abstrakcyjne i nierealne, by brać się za ich realizację.

źródło: pixabay.com

Pytanie, czy skoro noworoczna nadzieja tak szybko pryska, to czy w ogóle powinniśmy dawać jej szansę. A może świętowanie nowego roku to w ogóle głupi pomysł? Ależ skąd. Ludzie potrzebują granic, kończących jeden, a zaczynających drugi etap w życiu. Potrzebują też wciąż nowych postanowień, wytycznych, celów. Pomimo, że wcale nie jest łatwo im sprostać. Z każdym rokiem możemy mieć w sobie więcej determinacji i motywacji, by w końcu wytrwać przy wyznaczonych celach.

Skorzystaj z krótkiego kursu wzmacniania pewności siebie

To dobrze, że nowy rok zwiastuje nową nadzieję. Pomyślcie sobie co by było, gdyby nowy rok wiązał się z tym, że będzie tak samo zły lub nawet gorszy od roku mijającego. Totalnie odechciałoby nam się żyć. To właśnie nadzieja, pcha człowieka na przód. Możemy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby nie prysła zaraz po pierwszym stycznia. W rzeczywistości przecież to jaki będzie nowy rok zależy nie tylko od potocznie zwanego farta, ale od nas samych. Dlatego zmobilizujmy się by działać tak, aby pod koniec roku móc przyznać, że kończący się rok był faktycznie lepszy od poprzedniego i to wyłącznie nasza zasługa. Często nadzieje wiążące się z nowym rokiem pryskają dlatego, że zbyt dużo nadziei pokładamy w działaniu losu czy przeznaczenia, a zbyt małą odpowiedzialność bierzemy za swoje własne działania, a to właśnie one decydują o tym jaki będzie rok, czy uda nam się wytrwać w postanowieniach i spełnić marzenia.

źródło: pixabay.com

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.