Dzieło Jacka Malczewskiego, znanego polskiego malarza działającego na przełomie XIX i XX wieku, zostało sprzedane na aukcji za 17 mln zł (3,6 mln euro) – nowy rekord sprzedaży dzieła sztuki w Polsce.
Jednak sprzedaż dzieła zatytułowanego Rzeczywistość, niezidentyfikowanemu oferentowi pozostaje wstrzymana z powodu wątpliwości co do statusu prawnego jego własności.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Rzeczywistość to obraz olejny na płótnie, powstały w 1908 roku, przedstawiający szopkę bożonarodzeniową. Ostatni raz został pokazany publicznie na jubileuszowej wystawie Malczewskiego w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, w czerwcu 1926 roku.
Oprócz Jezusa, Maryi i aniołów na obrazie znajdują się trzej przedstawiciele polskich powstań przeciwko obcemu panowaniu w XIX wieku, autoportret artysty oraz postać Stańczyka, błazna, który w polskiej literaturze i sztuce często przedstawiany jest jako jedyny, który dostrzega niebezpieczeństwa czyhające na kraj. Rzeczywistość obrazuje Polaków z trzech epok i trzech zaborów.
„Rzeczywistość to jeden z najlepszych obrazów Malczewskiego” – powiedziała Agata Szkup, szefowa warszawskiego domu aukcyjnego DESA Unicum, który sprzedał dzieło.
„Obraz ten dotyka najważniejszych tematów, które trapiły Malczewskiego: misji artysty, patriotycznej misji sztuki” – dodała. „Postać Stańczyka, błazna polskich królów… stawia Rzeczywistość na równi z wybitnym obrazem Stańczyk Jana Matejki i obrazem Stańczyk Leona Wyczółkowskiego”.
W zeszłym miesiącu wokół obrazu pojawiły się kontrowersje, gdy prokuratura na wniosek ministerstwa kultury wydała nakaz wywiezienia dzieła do Muzeum Narodowego, gdyż ministerstwo miało wątpliwości co do legalności wywozu obrazu z Polski do Niemiec w 1950 roku.
Czytaj: 101-letnia kobieta połączyła się z obrazem zrabowanym przez nazistów
Chociaż nakaz prokuratora został uchylony na początku tego miesiąca, sprzedaż obrazu pozostaje w toku, dopóki nie zostanie potwierdzony jego status prawny. Obraz nie figuruje w rejestrach dzieł skradzionych w czasie wojny i nigdy nie znajdował się w zbiorach publicznych.
Jak poinformował dom aukcyjny, dzieło Malczewskiego od samego początku znajdowało się w rękach jednej i tej samej rodziny ze Śląska, która po wojnie wywiozła obraz do Niemiec w ramach programu łączenia rodzin – informuje RMF24.
Czytaj: Zakończyła się warta 11 mln złotych przebudowa Centrum Neuromed we Wrocławiu
Wnuk pierwotnego właściciela otrzymał obraz na swoje 18. urodziny i w lutym, mając już 60 lat, zdecydował się go sprzedać. Nadawca TVN donosi, że w zeszłym roku próbował go nawet sprzedać na eBayu w Austrii.
Jeśli sprzedaż dojdzie do skutku, pobije poprzedni rekord sprzedaży dzieła sztuki w Polsce, który ustanowiono w zeszłym roku, kiedy instalacja „Bambini” autorstwa nieżyjącej już polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz została sprzedana na aukcji w Warszawie za 13,6 mln zł.
Rekord najdroższego dzieła polskiego artysty został pobity w 2020 roku, kiedy obraz Tamary Łempickiej został sprzedany na aukcji w Christie’s w Londynie za 16,3 mln funtów.