Obraz Malczewskiego stał się najdroższą sprzedażą dzieł sztuki w Polsce

0
222

Dzieło Jacka Malczewskiego, znanego polskiego malarza działającego na przełomie XIX i XX wieku, zostało sprzedane na aukcji za 17 mln zł (3,6 mln euro) – nowy rekord sprzedaży dzieła sztuki w Polsce.

Jednak sprzedaż dzieła zatytułowanego Rzeczywistość, niezidentyfikowanemu oferentowi pozostaje wstrzymana z powodu wątpliwości co do statusu prawnego jego własności.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Rzeczywistość to obraz olejny na płótnie, powstały w 1908 roku, przedstawiający szopkę bożonarodzeniową. Ostatni raz został pokazany publicznie na jubileuszowej wystawie Malczewskiego w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, w czerwcu 1926 roku.

Oprócz Jezusa, Maryi i aniołów na obrazie znajdują się trzej przedstawiciele polskich powstań przeciwko obcemu panowaniu w XIX wieku, autoportret artysty oraz postać Stańczyka, błazna, który w polskiej literaturze i sztuce często przedstawiany jest jako jedyny, który dostrzega niebezpieczeństwa czyhające na kraj. Rzeczywistość obrazuje Polaków z trzech epok i trzech zaborów.

Rzeczywistość to jeden z najlepszych obrazów Malczewskiego” – powiedziała Agata Szkup, szefowa warszawskiego domu aukcyjnego DESA Unicum, który sprzedał dzieło.

„Obraz ten dotyka najważniejszych tematów, które trapiły Malczewskiego: misji artysty, patriotycznej misji sztuki” – dodała. „Postać Stańczyka, błazna polskich królów… stawia Rzeczywistość na równi z wybitnym obrazem Stańczyk Jana Matejki i obrazem Stańczyk Leona Wyczółkowskiego”.

W zeszłym miesiącu wokół obrazu pojawiły się kontrowersje, gdy prokuratura na wniosek ministerstwa kultury wydała nakaz wywiezienia dzieła do Muzeum Narodowego, gdyż ministerstwo miało wątpliwości co do legalności wywozu obrazu z Polski do Niemiec w 1950 roku.

Czytaj: 101-letnia kobieta połączyła się z obrazem zrabowanym przez nazistów

Chociaż nakaz prokuratora został uchylony na początku tego miesiąca, sprzedaż obrazu pozostaje w toku, dopóki nie zostanie potwierdzony jego status prawny. Obraz nie figuruje w rejestrach dzieł skradzionych w czasie wojny i nigdy nie znajdował się w zbiorach publicznych.

Jak poinformował dom aukcyjny, dzieło Malczewskiego od samego początku znajdowało się w rękach jednej i tej samej rodziny ze Śląska, która po wojnie wywiozła obraz do Niemiec w ramach programu łączenia rodzin – informuje RMF24.

Czytaj: Zakończyła się warta 11 mln złotych przebudowa Centrum Neuromed we Wrocławiu

Wnuk pierwotnego właściciela otrzymał obraz na swoje 18. urodziny i w lutym, mając już 60 lat, zdecydował się go sprzedać. Nadawca TVN donosi, że w zeszłym roku próbował go nawet sprzedać na eBayu w Austrii.

Jeśli sprzedaż dojdzie do skutku, pobije poprzedni rekord sprzedaży dzieła sztuki w Polsce, który ustanowiono w zeszłym roku, kiedy instalacja „Bambini” autorstwa nieżyjącej już polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz została sprzedana na aukcji w Warszawie za 13,6 mln zł.

Rekord najdroższego dzieła polskiego artysty został pobity w 2020 roku, kiedy obraz Tamary Łempickiej został sprzedany na aukcji w Christie’s w Londynie za 16,3 mln funtów.