Obserwatorium morskie w kształcie wieloryba pozwoli zajrzeć pod morze

0
420

Akwaria to ponadczasowa koncepcja. Wielu uwielbia mieć je w domu, a kiedy chcemy czegoś bardziej niezwykłego, są muzea i obserwatoria, które możemy odwiedzić.

Jednak czasami ten sam stary, zmęczony kwadratowy blok może wydawać się nudny. I właśnie tego chciałoby uniknąć to centrum obserwatorium w Australii.

Niedawno zlecono realizację unikalnego projektu budynku, który miał zarówno zaskoczyć ludzi, jak i spełnić określone wymagania użytkowe. Spośród wszystkich obiecujących, jedna koncepcja wyróżniała się i została bardzo dobrze przyjęta przez opinię publiczną.

Londyńska firma architektoniczna zaprojektowała budynek w kształcie wieloryba dla Australian Underwater Discovery Centre (Australijskiego Centrum Odkryć Podwodnych).

Źródło: Baca Architects

Baca Architects, firma architektoniczna z Londynu, zaprojektowała wspaniały budynek o nazwie Cetacean Design w kształcie wieloryba. Projekt był przeznaczony dla Australian Underwater Discovery Center. Budynek będzie nowym obserwatorium, zastępującym stare i będzie częściowo zanurzony w wodzie u wybrzeży Australii Zachodniej.

Zanurzone obserwatorium pozwoli odwiedzającym lepiej zobaczyć życie morskie.

Źródło: Baca Architects

Pozwoli to odwiedzającym zobaczyć, co dzieje się pod falami w czasie rzeczywistym. Dodatkowo budynek będzie również większy od istniejącego (w rzeczywistości „wieloryb” może nawet stać się największym budynkiem tego typu!), ponieważ istnieje rosnące zapotrzebowanie na oglądanie stworzeń morskich w ich półnaturalnym środowisku.

W wyścigu o obserwatorium rywalizowały trzy potencjalne projekty.

Czytaj: Pierwsza podwodna restauracja w Norwegii

Źródło: Baca Architects

Projekt budynku nie jest przypadkowy – odbył się konkurs na projekt nowego budynku. Wszystkie trzy potencjalne projekty musiały opierać się na motywie morskim. Jednym z nich była częściowo zatopiona jaskinia zwana Skałą; innym był abstrakcyjny projekt statku znany jako Voyage.

Czytaj: To zdjęcie to największa na świecie podwodna panorama

Zwycięski projekt musiał być na tyle atrakcyjny, aby zachęcić turystów do odwiedzenia.

Źródło: Baca Architects

Ale Cetacean Design wygrało z projektem głowy wieloryba wystającej z wody. Richard Coutts, dyrektor Baca Architects, powiedział: „Określono potrzeby przestrzenne klienta i wymóg dostarczenia czegoś kultowego, co przyciągnie turystów”.

Zwiedzający będą mogli spojrzeć „oczami wieloryba”.

Źródło: Baca Architects

Wnętrze obserwatorium będzie miało wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić tłumy. Dodatkowo w miejscu zostaną ustawione okna imitujące oczy wieloryba, przez które zwiedzający będzie mógł zobaczyć otwartą wodę i morskie stworzenia.

Nowe obserwatorium powinno zostać otwarte w grudniu 2022 roku.

Źródło: Baca Architects

Przewidywana data otwarcia nowego Australian Underwater Discovery Centre to grudzień przyszłego roku. W budynku architekci zarezerwowali przestrzeń przeznaczoną na wystawy lub prezentację dzieł sztuki, aby zaprezentować zainteresowanym gościom tło lub wiedzę kulturową, zanim staną twarzą w twarz ze zwierzętami morskimi.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org