Ocean Atlas: ogromny podwodny posąg dziewczyny z całym oceanem na ramionach

0
1049
Jest to obecnie największy podwodny posąg na świecie.

Ta masywna cementowa rzeźba, zwana „Ocean Atlas”, jest dziełem podwodnego fotografa i rzeźbiarza Jasona deCaires Taylor.

Jason deCaires Taylor zajmuje się tworzeniem surrealistycznych i wymarzonych posągów, a jego podwodna rzeźba nie jest wyjątkiem. W swoim projekcie, zatytułowanym „Ocean Atlas”, zanurzył 18-metrową, 60-tonową statuę dziewczynki w morzach u wybrzeży Nassau na Bahamach. Jest to obecnie największy podwodny posąg na świecie.

Dziewczyna wydaje się zmagać z dużym ciężarem, jakim jest ocean, co jest właściwe, biorąc pod uwagę, że została nazwana na cześć Atlasa, greckiego boga odpowiedzialnego za noszenie niebios na ramionach.

Podobnie jak pozostałe liczne podwodne rzeźby Taylora, ta została wykonana ze specjalnego cementu o neutralnym pH, który pozwoli organizmom rafowym rozwijać się na jego powierzchni.

Jego rzeźby pozwalają wyhodować nowe rafy tam, gdzie wcześniej nie istniały, i odciągają turystów od przepracowanych miejsc do nurkowania. Ta rzeźba nie jest wyjątkiem – została zamówiona przez B.R.E.E.F (Fundację Edukacyjną Rafy Bahamów), jako część podwodnego ogrodu rzeźb na cześć założyciela, Sir Nicholasa Nuttala.

Czytaj: Architekci przekształcili nudne słupy elektryczne w gigantyczne posągi ludzkie

boredpanda

W wywiadzie deCaires-Taylor powiedział, co skłoniło go do tworzenia rzeźb podwodnych: „Czułem, że moja praca rzeźbiarska wymaga więcej celu i zainspirował mnie ruch robót ziemnych, aby zabrać moją pracę poza przestrzeń galerii. Będąc nurkiem i będąc świadkiem stałego upadku naszych systemów raf, tworzenie sztucznych raf wydawało się naturalnym krokiem.”

boredpanda

„Materiały, których używam, powinny trwać setki lat (deCaires-Taylor używa podobnego rodzaju cementu, który był używany do budowy rzymskich mostów, które istnieją do dziś).”

boredpanda

„Niektóre mniejsze elementy, które wykonuję, zostają skolonizowane i zmieniają się bardzo szybko, czasami w ciągu kilku miesięcy. Jest to jeden z powodów, dla których używam formy figuratywnej, a nie abstrakcyjnych kształtów, ponieważ bez względu na to, ile zmian nastąpi, wciąż możemy zobaczyć element siebie. Nawet przy znacznym wzroście forma będzie nadal bardzo widoczna.”

boredpanda
boredpanda
boredpanda

„Obecnie pracuję nad projektem stworzenia podwodnego ogrodu botanicznego na Wyspach Kanaryjskich. Ogród obejmie ponad 700 figurek, roślin i elementów architektonicznych. To zajęcie na kilka lat. Oceany naszej planety są ogromne, wątpię, że zabraknie mi miejsca”.

boredpanda

Więcej informacji: Ocean Atlas | underwatersculpture.com | Facebook 

Czytaj: Ten pływający jacht o wartości 5,5 miliona dolarów to największy luksus na morzu