Od 1 września nie będzie można używać tych żarówek. UE wprowadziła kolejny zakaz.

0
1212
zdjęcie: pixabay.com

Bruksela wymusza przejście z halogenowych żarówek na LED-y. Unijny zakaz ma wejść w życie 1 września 2018 roku. Powód? Żarówki LED są bardziej energooszczędne. Cel? Ochrona środowiska. Czy to dobry pomysł? Nie wszyscy są o tym przekonani. Decyzja spotkała się z falą krytyki. 

Od 1 września Unia Europejska wprowadza zakaz produkcji i sprzedaży żarówek halogenowych. Chce, aby zastąpiły je bardziej energooszczędne żarówki wyposażone w diody LED.

Koniec pewnej epoki

Żarówki halogenowe znikną po niemal 60 latach oświetlania domów i ulic Europy – informuje „The Guardian”. Ich sprzedaż już niedługo zostanie zakazana w krajach Unii Europejskiej. Nie martwcie się, nie oznacza to, że nagle nie będzie można nigdzie kupić tych żarówek. Istniejące zapasy w magazynie będą nadal oferowane, ale sklepy nie będą mogły sprowadzać nowego towaru. Tak więc, po wyczerpaniu wszystkich zapasów, halogenowe żarówki przestaną być dostępne.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO, ZOBACZ CO SIĘ DZIEJE W KRAKOWIE – f7krakow.pl

 Wszystko w trosce o środowisko!

Ekolodzy, eksperci, aktywiści i niektórzy przedstawiciele przemysłu twierdzą, że najważniejszą korzyścią przejścia z żarówek halogenowych na LED-y będzie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i rachunków za energię.

Szacuje się, że żarówki LED-owe, które chociaż są droższe, zużywają pięć razy mniej energii niż żarówki halogenowe. Po 60 latach branża oświetleniowa stwierdziła, że najwyższy czas na zmiany. Według prognoz ekspertów LED-y pozwolą zaoszczędzić równowartość rocznego zużycia energii w Portugalii oraz redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 15,2 mln ton do 2025 roku.

Jak podaje „The Guardian”, powołując się na szacunki firmy Philips, konsumenci stosujący żarówki LED-owe rocznie zaoszczędzą około 500 zł. Stanie się tak mimo, że żarówki LED-owe są droższe.

Zakaz, który zacznie obowiązywać 1 września 2018 roku to 6. etap realizacji tzw. eko-projektu. W jego ramach UE stopniowo od 2009 roku podnosi minimalne wymogi efektywności energetycznej żarówek. W efekcie z rynku wycofywane są przestarzałe produkty. Halogeny miały zniknąć już w 2016 roku. Bruksela przesunęła jednak termin wejścia w życie przepisów o 2 lata.

Zdania są podzielone

Jak to zawsze bywa, co do decyzji UE zdania są podzielone. Internauci krytykują ten pomysł twierdząc, że LED-y wcale nie działają tak długo jak zapewnia UE i producenci. Ich żywotność ma wynosić 15-20 lat, a w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Internauci wytykają, że żarówki LED-owe są drogie i ich zakup będzie dużym problemem dla biedniejszych rodzin.

Jonathan Bullock, brytyjski europoseł stwierdził, że decyzja Brukseli nie jest dobra. – Europejczycy powinni mieć swobodę wyboru stosowanych żarówek. Nie powinno to być narzucane przez UE – powiedział Bullock.

A Ty co uważasz na ten temat? Używasz żarówek LED-owych? Masz jakieś doświadczenie? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzach!

PRZECZYTAJ TAKŻE: NAUKOWCY DONOSZĄ: KAŻDY PO 40 ROKU ŻYCIA POWINIEN PRACOWAĆ TYLKO 3 DNI W TYGODNIU – f7dobry.com

Źródło: theguardian.com
Zdjęcie główne: pixabay.com