Od września autostrada A1 w Polsce będzie bezpłatna

0
75

W niedawnym komunikacie premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że zgodnie z obietnicą autostrada A1 od września będzie bezpłatna. Decyzja ta oznacza znaczącą zmianę w polityce opłat za autostrady w kraju, zapewniając ulgę kierowcom i zwiększając dostępność.

Nie wspomniał jednak o kilku drobnych szczegółach. Najważniejszy z nich: za przejazd kierowców zapłaci każdy, nawet ten, kto nie ma samochodu.

CZYTAJ: Największy polski producent energii chce do 2040 roku przejść na neutralność emisyjną

Okazuje się, że trasa cały czas jest płatna, jednak w nieco innej formie. W praktyce rząd płaci spółce AmberOne za użytkowanie tej trasy. Konkretniej, rekompensuje straty, powstałe przez brak poboru opłat za przejazd, zatem kierowcy już nie płacą za przejazd autostradą, bowiem to rząd opłaca ich przejazd z budżetu państwa, a co za tym idzie – płaci każdy z nas, nie tylko kierowca.

Co jeszcze bardziej istotne, spółka AmberOne informuje na swojej stronie internetowej, że przejazd nie odbywa się bez zatrzymania. Kierowcy, dojeżdżając do pierwszej bramki, muszą pobrać bilet, a gdy dojadą do ostatniej bramki, bilet oddają. Opłaty jednak nie uiszczają. Oczywiście dotyczy to kierowców pojazdów do 3,5 tony. Kierowcy cięższych pojazdów cały czas muszą płacić.

CZYTAJ: Najszersza autostrada na świecie obejmuje aż 26 pasów

Wcześniej autostrada A1, łącząca Gdańsk z Toruniem, była zwolniona z opłat jedynie w okresie wakacji. Dzięki nowej inwestycji podróżni będą mogli teraz korzystać z autostrady bez ponoszenia opłat przez cały rok, począwszy od września.

AmberOne informuje, że brak opłat na tę chwilę będzie trwać od 4 września do 31 grudnia 2023 r. Co będzie potem? Nie wiadomo. Na razie jednak, akurat przed wyborami, najmniejsze pojazdy jeżdżą „za darmo”.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Niesamowity wyczyn Natalii Kaczmarek: nowy rekord Polski na 500 metrów!

Przed tą zmianą, kierowcy mogli korzystać z bezpłatnego przejazdu autostradą A1 tylko w weekendy, od piątku od godz. 12:00 do poniedziałku od godz. 12:00. Była to popularna opcja dla osób chcących zaoszczędzić na kosztach transportu podczas wycieczek rekreacyjnych.

To nie jedyna inicjatywa dotycząca obniżek opłat w Polsce. Od 1 lipca 2023 r. na autostradach A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica mogą poruszać się bezpłatnie także pojazdy o masie całkowitej do 3,5 tony. Środki te mają na celu zmniejszenie obciążeń finansowych zarówno osób dojeżdżających do pracy, jak i turystów.

CZYTAJ NA F7.PL – Mrozu, Igo i Vito Bambino przemówili do fanów po odwołaniu finału Męskiego Grania 2023