Oddawał krew co tydzień przez 60 lat, uratował życie 2,4 mln dzieci

0
478
James Harrison jest dawcą krwi, którego niezwykły skład osocza został wykorzystany do leczenia choroby Rhesus. W ciągu swojego życia przekazał ponad 1000 darowizn, które według szacunków uratowały przed chorobą ponad 2,4 miliona nienarodzonych dzieci. Źródło: Twitter

James Harrison, znany jako „Człowiek ze złotą ręką”, od 60 lat oddawał krew prawie co tydzień. Po tych wszystkich darowiznach 81-letni Australijczyk „przeszedł na emeryturę” w 2018 roku. Przy tej okazji zakończył się monumentalny rozdział.

Według Australijskiego Czerwonego Krzyża Blood Service pomógł uratować życie ponad 2,4 mln australijskich dzieci.

Najpierw uwaga na temat przeciwciał

Krew Harrisona zawiera unikalne, zwalczające choroby przeciwciała, które zostały wykorzystane do opracowania zastrzyku o nazwie Anty-D, który pomaga w walce z chorobą resus (rhesus disease).

Ta choroba jest stanem, w którym krew kobiety w ciąży faktycznie zaczyna atakować komórki krwi jej nienarodzonego dziecka. W najgorszych przypadkach może to spowodować uszkodzenie mózgu lub śmierć dzieci.

Oto, dlaczego tak się dzieje:

Choroba rozwija się, gdy ciężarna kobieta ma krew Rh-ujemną (RhD-ujemną), a dziecko w jej łonie ma krew Rh-dodatnią (RhD-dodatnią), odziedziczoną po ojcu.

Kiedy kobieta z krwią Rh-ujemną ma płód Rh-dodatni, jest to znane jako niezgodność Rh. Jej organizm może rozwinąć reakcję immunologiczną, która atakuje komórki krwi jej dziecka, a te przeciwciała narażają przyszłe dzieci na ryzyko. To może być śmiertelne dla dziecka.

Czytaj: Dlaczego fińskie dzieci śpią w kartonowych pudełkach?

Jak Harrison dokonał zmian

Źródło: Twitter

Niezwykły dar Harrisona zaczął się, gdy miał poważną operację klatki piersiowej, gdy miał zaledwie 14 lat, powiedział Australijski Czerwony Krzyż Blood Service.

W wieku 14 lat usunięto mu płuco w procedurze, która wymagała wielokrotnych transfuzji krwi.

„Byłem w szpitalu przez trzy miesiące i miałem 100 szwów” – wspomina.

„Po otrzymaniu 13 jednostek – 7,5 litra – oddanej krwi, Harrison od razu wiedział, że chce oddawać krew.

Oddana krew przez kogoś uratowała mu życie, więc zobowiązał się zostać dawcą krwi.

Tak więc, gdy tylko skończył 18 lat, zaczął oddawać krew i osocze. I dzięki temu lekarze odkryli, że jego krew zawiera przeciwciała, które można wykorzystać do zastrzyków anty-D, więc przerzucił się na oddawanie osocza krwi, aby pomóc jak największej liczbie osób.

Naukowcy potwierdzili, że jego osocze ma właściwość, która może ratować życie niemowląt.

Lekarze nie są do końca pewni, dlaczego Harrison ma tę rzadką grupę krwi, ale uważają, że może to wynikać z transfuzji, które otrzymał, gdy miał 14 lat, po operacji. Jest jednym z nie więcej niż 50 osób w Australii, o których wiadomo, że mają przeciwciała, mówi służba krwi.

Każdy worek krwi jest cenny, ale krew Jamesa jest szczególnie niezwykła. Jego krew jest w rzeczywistości używana do wytworzenia lekarstwa ratującego życie, podawanego matkom, których krew może zaatakować ich nienarodzone dzieci. Każda partia anty-D, jaka kiedykolwiek została wyprodukowana w Australii, pochodzi z krwi Jamesa. Ponad 17% kobiet w Australii jest zagrożonych, więc James pomógł uratować wiele istnień.

Czytaj: Jak wakacje to kierunek… STARY PORT! Można wypożyczyć kajaki i motorówki

Dlaczego jego krew zmieniła zasady gry?

Źródło: Twitter

Anty-D, wytwarzane z przeciwciał Harrisona, zapobiega powstawaniu przeciwciał RhD podczas ciąży u kobiet z krwią Rh-ujemną. Od 1967 roku australijskim matkom z ujemnymi grupami krwi wydano ponad trzy miliony dawek anty-D.

Nawet własna córka Harrisona dostała szczepionkę anty-D.

„To spowodowało, że mój drugi wnuk urodził się zdrowy” – powiedział Harrison. „I to sprawia, że czujesz się dobrze, że uratowałeś życie, i uratowałeś o wiele więcej żyć, i to jest świetne.”

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Australijscy urzędnicy twierdzą, że odkrycie przeciwciał Harrisona było absolutnym przełomem.

„W Australii, do około 1967 roku, dosłownie tysiące dzieci umierało każdego roku, lekarze nie wiedzieli dlaczego, i to było straszne. Kobiety miały liczne poronienia, a dzieci rodziły się z uszkodzeniem mózgu” – powiedziała Jemma Falkenmire, z Australijskiego Czerwonego Krzyża Blood Service w wywiadzie dla CNN w 2015 roku. „Australia była jednym z pierwszych krajów, które odkryły dawcę krwi z tym przeciwciałem, więc było to wtedy dość rewolucyjne”.

Dlaczego jest on bohaterem narodowym?

Według pracowników z Czerwonego Krzyża, James uratował ponad dwa miliony istnień i właśnie dlatego jest uważany za bohatera narodowego w Australii. Za swoją hojność zdobył wiele nagród, w tym Medal Orderu Australii, jedno z najbardziej prestiżowych odznaczeń w kraju.

„To staje się dość upokarzające, kiedy mówią:„ Och, zrobiłeś to lub zrobiłeś tamto, albo jesteś bohaterem”– powiedział Harrison. „To coś, co mogę zrobić. To jeden z moich talentów, prawdopodobnie jedyny, to to, że mogę być dawcą krwi”.

Harrison regularnie oddawał krew i osocze od ponad sześciu dekad, od 18 do 81 roku życia. W sumie oddał 1172 razy — 1162 z prawej ręki, 10 z lewej.

„Mam nadzieję, że to rekord, który ktoś pobije” – powiedział Harrison.

Gdy Harrison oddał po raz ostatni swoją ostatnią krew (w Australii nie można oddawać krwi powyżej 81 roku życia), Falkenmire i inni mają nadzieję, że ludzie z podobnymi przeciwciałami we krwi się odnajdą i będą oddawać krew.

„Wszystko, co możemy zrobić, to mieć nadzieję, że będą ludzie wystarczająco hojni, aby to zrobić i bezinteresownie w sposób, w jaki on to zrobił” – powiedziała Falkenmire.