Odkryj jak świąteczne zapachy wpływają na nasz nastrój!

0
718
źródło: pixabay.com

Świeżo upieczone pierniki, pomarańcze, goździki, imbir, kompot z suszonych śliwek – to pierwsze co bywa kojarzone z  wigilijno – świątecznymi zapachami. Święta Bożego Narodzenia są najbardziej aromatycznymi, pachnącymi i wzbudzającymi emocje świętami w całym roku. Dlatego uczcijmy je szczególnie, bo w końcu nie tylko przez żołądek, ale i przez nos można trafić do samego serca!

Świeża choinka nasuwa na myśl zapach lasu. Mieć w swoim domu taki kawałek pachnącego lasu to istne cudo. Dodatkowo, jeżeli na tej choince wiszą pokrojone w plasterki pomarańcze, a z kuchni dochodzi zapach pieczonego karpia i gotowanej kapusty, można święta uznać za rozpoczęte.

źródło: pixabay.com

Aby nasze święta ładnie pachniały nie może zabraknąć idealnie wysprzątanego mieszkania. Zapach świeżo umytych podłóg (najlepiej z wodą z dodatkiem aromatycznego płynu do mycia) sprawia, że czujemy podniosłą atmosferę.

Dopiero gdy mieszkanie nie tylko lśni, ale i pachnie świeżością, można się zabrać za przyrządzanie pysznych i pachnących potraw. Podstawą jest kompot z suszonych śliwek lub innych suszonych owoców. Posiada on specyficzny zapach oraz smak i choć nie wszyscy za nim przepadają, to jednoznacznie kojarzy się z nadchodzącymi świętami.

Tradycyjna zupa wigilijna to barszcz czerwony. Podawany z uszkami, bądź z krokietem z kapustą i grzybami. Również sam zapach barszczu sprawia, że już myślimy: „święta”… 

Karp – to słynna ryba podawana zwykle podczas wigilijnej wieczerzy. Rzadko jada się karpia poza tym dniem, głównie ze względu na znaczną ilość ości, którą posiada. Jednak karpia można zamienić też na inną rybę np. pstrąga, którego często podaje się jako rybę po grecku. Zapach ryby to zapach zwiastujący wigilijny wieczór, pierwszą gwiazdkę, prezenty i nadchodzące święta.

źródło: pixabay.com

Kapusta z grzybami o specyficznym zapachu również kojarzona bywa z wieczerzą wigilijną. Fajnie jeżeli można do jej zrobienia użyć własnoręcznie nazbieranych przez siebie w okresie lata czy jesieni grzybów. Pierogi z kapustą to tradycyjna opcja kolejnej potrawy, której zapach także wywołuje świąteczne wspomnienia. Domowej roboty pierogi smakują wyśmienicie.

Nie chcesz przytyć w święta? Zobacz jakich zasad się trzymać

Wigilijne opcje na słodko to wszelkie potrawy z makiem, kutia (bakalie, mak, miód, ziarna pszenicy), czy kluski z makiem i rodzynkami. Choć rzeczy te nie pachną tak intensywnie jak kapusta, to również mają swój niepowtarzalny świąteczno – wigilijny aromat.

Jeżeli chodzi o ciasta, popularne na Boże Narodzenie są makowce, pierniki i ewentualnie serniki. Pieczone ciasta potrafią cały dom wypełnić niepowtarzalnym zapachem.

źródło: pixabay.com

Pierwszego dnia świąt możemy znaleźć na swoich stołach mnóstwo przysmaków, takich jak: pieczony schab, filet z kurczaka na różne sposoby oraz inne rodzaje mięs, sałatki, paszteciki, przeróżne ciasta, napoje, w tym białe i czerwone wino. Jak widzimy, święta mogą być naprawdę aromatyczne.

Polecamy doskonały przepis na: schab pieczony w  całości

Ale czy święta to tylko zapachy kulinarnych przysmaków i świeżej choinki? To tylko zapach mroźnej zimy, sianka i drewnianej szopki? Ależ skąd! Święta Bożego Narodzenia to również zapach drugiego człowieka, wzajemnej miłości. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy łamać się opłatkiem z najbliższymi i wspólnie spożywać wieczerzę. Święta nie pachniałyby tak cudnie, gdyby nie były wysłane wzajemną miłością i radością ze wspólnego spotkania.