Odkryto 113-milionowy odcisk dinozaura!

0
213
Poważna susza odsłoniła liczące 113 milionów lat ślady dinozaurów w korycie rzeki w środkowym Teksasie. Zdjęcie: Facebook

Ślady dinozaurów odkryte w Teksasie: 113-milionowe ślady pozostawione przez 15-metrowego akrokantozaura znajdują się w wyschniętym korycie rzeki po silnej suszy, która spowodowała spadek poziomu wody.

Poważna susza odsłoniła liczące 113 milionów lat ślady dinozaurów w korycie rzeki w środkowym Teksasie.

Ślady, w większości uważane za należące do 15-metrowego, siedmiotonowego gatunku dinozaura akrokantozaura, zostały odnalezione przez ekspertów z Parku Stanowego Dinosaur Valley.

„Zauroposejdon, który miał około 18 metrów i ważył około 44 ton, prawdopodobnie był również odpowiedzialny za niektóre odciski” – powiedzieli urzędnicy.

Wideo opublikowane przez park w mediach społecznościowych pokazuje nowo odkryte ślady stóp, pojawiające się jako głębokie rowki w błotnistym korycie rzeki, mierzące kilka ludzkich rąk w poprzek.

W normalnych warunkach pogodowych, ślady dinozaurów są zazwyczaj pod wodą i wypełnione osadem, który je zakopuje i czyni mniej widocznymi.

Czytaj: W restauracji znaleziono ślady dinozaura sprzed 100 milionów lat

Źródło: Facebook
Źródło: Facebook

„Większość śladów, które zostały niedawno odkryte i odkryte w różnych częściach rzeki w parku należy do akrokantozaura” – powiedziała CNN rzeczniczka parku Stephanie Salinas Garcia.

„To był dinozaur, który jako dorosły miałby około 4,5 metra wzrostu i ważył prawie siedem ton.”

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wcześniej niewidoczne ślady stóp dinozaurów zostały zauważone po intensywnych warunkach suszy – które ogarnęły Teksas i inne stany na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych – spowodowały kurczenie się rzeki Paluxy.

Szacuje się, że od tego jednego dinozaura jest łącznie 140 śladów, z których obecnie jest widocznych około 60.

Źródło: Facebook

Park Stanowy Dinosaur Valley jest domem dla różnych śladów dinozaurów, głównie od starożytnych zauropodów i teropodów, ale po raz pierwszy zaobserwowano te konkretne odciski stóp.

Według strony internetowej Parku Stanowego Dinosaur Valley, wiele śladów teropodów w parku nie wykazuje charakterystycznego trójpalczastego wzoru, ponieważ ślady zostały wykonane w płynnym, głębokim błocie, zakopując odciski palców stóp.

Zauropody obejmują roślinożerne gatunki dinozaurów, takie jak diplodok i brontozaur, które miały duże, płaskie łapy przypominające słonia, podczas gdy teropody, takie jak tyranozaur, miały szponiaste, trójpalczaste stopy.

Oba typy były jednymi z ostatnich dinozaurów, które zostały ostatecznie zniszczone, gdy gigantyczna asteroida uderzyła w Ziemię 66 milionów lat temu. Akrokantozaur był wczesnym kuzynem tyranozaura.

Czytaj: Dlaczego ptaki przeżyły, a dinozaury wyginęły po uderzeniu asteroidy w Ziemię

W poście na Facebooku park napisał: „Po suszy w 2022 roku w rzece Paluxy w Parku Stanowym Dinosaur Valley pojawiają się ogromne ślady dinozaurów. Zwykle znajdują się pod wodą i błotem.”

Uważa się, że ślady w parku sięgają połowy kredy, kiedy region Dallas w Teksasie znajdował się nad brzegiem morza.

Źródło: Facebook

Według strony internetowej parku błoto na tej linii brzegowej miało idealną konsystencję, aby zachować ślady w wyniku osadów węglanu wapnia z muszli skorupiaków.

„W tej chwili, ze względu na bardzo niskie warunki rzeczne, widocznych jest teraz więcej śladów niż w normalnych warunkach” – powiedział park w komentarzu pod filmem.

„Więc jeśli chcesz znaleźć ślady i odkryć ten aspekt parku, jest to świetny czas na wizytę!”

Czytaj: Darmowa nauka strzelania we Wrocławiu. Nie przegap tego!

Według US Drought Monitor prawie cały Teksas stoi w obliczu suszy.

W ubiegłym tygodniu ponad 87% stanu doświadczyło jednej z trzech najpoważniejszych kategorii suszy – ostrej, skrajnej i wyjątkowej.

Nadmiernie suche i gorące warunki lata spowodowały, że rzeka w centralnym parku w Teksasie prawie całkowicie wyschła, odsłaniając ślady dinozaurów.

Stan ten doświadcza silnych fal upałów, które spowodowały, że miliony ludzi żyje jak w piekle – tak jest tam gorąco.

Park Stanowy Dinosaur Valley został uznany przez Służbę Parków Narodowych za Narodowy Zabytek Przyrody ze względu na ślady dinozaurów.