Odkryto 3000-letnią łódź wiosłową

0
272
Starożytne czółno wykopane z ziemi, datowane na około 1000 r. p.n.e. zostało odkryte na dnie jeziora Mendota w Wisconsin. (Zdjęcie: Wisconsin Historical Society)

3000-letnia Canoe, czyli łódź wiosłowa znaleziona w Wisconsin jest najstarszą, jaką kiedykolwiek odkryto w Wielkich Jeziorach.

Nurek i archeolożka morska Tamara Thomsen ma niesamowitą passę. W listopadzie 2021 roku, pływając w wolny dzień w jeziorze Mendota, w stanie Wisconsin, zauważyła zakopaną kłodę w piasku. Po dalszych badaniach okazało się, że kłoda jest 1200-letnim kajakiem o długości 4,5 metra. Teraz, niecały rok po swoim imponującym znalezisku, Thomsen odkryła kolejną starożytną rzecz. Mowa o Canoe, czyli tradycyjnej łodzi wiosłowej, która ma szokujące 3000 lat – to dowód imponującej tradycji morskiej rdzennych mieszkańców regionu.

Czytaj: Niewiarygodne wideo – humbak połyka 2 kobiety, które pływały kajakiem

Thomsen dawała lekcję nurkowania, kiedy zauważyła więcej unikatowego drewna zanurzonego w jeziorze. „To nie jest żart. Znalazłam kolejną dłubankę – napisała do szefa. Od tego czasu łódź została podniesiona i przetestowana za pomocą datowania radiowęglowego. Czółno o długości 4,4 metra zostało wyrzeźbione około 1000 roku p.n.e. To sprawia, że jest to najstarsza łódź odkryta w regionie Wielkich Jezior.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pracownicy i wolontariusze Wisconsin Historical Society przenoszą łódź do Państwowego Zakładu Konserwacji Archiwów w Madison. (Zdjęcie: Wisconsin Historical Society)

Wykonana jest z jednego kawałka białego dębu, który od wieków wytrzymuje wodę. Ponieważ obie niedawno odkryte łodzie znajdowały się w odległości 30 metrów od siebie, eksperci uważają, że linia brzegowa jeziora mogła przesunąć się w ciągu tysiąclecia, aby pokryć wcześniej zamieszkane obszary.

Czytaj: Najpiękniejsze doliny Europy

Członkowie Ho-Chunk Nation i Bad River Tribe byli zaangażowani w odzyskiwanie łodzi, które zostaną zachowane i zbadane w Wisconsin Historical Society.

„Odzyskanie tego czółna zbudowanego przez naszych przodków jest kolejnym fizycznym dowodem na to, że rdzenni mieszkańcy okupują Teejop (Cztery Jeziora) od tysiącleci, że nasze ziemie przodków są tutaj i że mieliśmy rozwinięte społeczeństwo transportu i handlu” – powiedział Marlon WhiteEagle, prezydent plemienia Ho-Chunk.

Następnie Historical Society planuje współpracę z Narodem Ho-Chunk, aby systematycznie przeszukiwać jezioro Mendota w celu znalezienia większej liczby łodzi w nadchodzącym roku.