Odkryto nowy minerał w Wielkiej Brytanii: Kernowit

0
690
Kernowit: nowy zielony minerał odkryty w 220-letniej skale.

Kernowit to nowy minerał, który po raz pierwszy opisano w 2020 roku. Jego nazwa pochodzi od Kornwalii, która w języku kornwalijskim to Kernow.

Kernowit (kolor zielony). Zdjęcie: Powiernicy Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Naukowcy, analizując skałę wydobytą w Kornwalii około 220 lat temu, odkryli „niesamowity” nowy rodzaj minerału.

Ciemnozielony minerał został nazwany kernowit po Kernow, kornwalijskim słowie oznaczającym Kornwalię.

Grupa prowadzona przez Mike’a Rumseya, mineraloga z Muzeum Historii Naturalnej (NHM) dokonała odkrycia podczas badania skały pobranej z kopalni Wheal Gorland w St Day.

„Biorąc pod uwagę, jak wielu geologów, poszukiwaczy i kolekcjonerów przeszukiwało hrabstwo na przestrzeni wieków w poszukiwaniu skarbów w postaci minerałów, to niesamowite, że w 2020 roku dodajemy nowy minerał” – powiedział Rumsey.

Przez wieki mineralogowie uważali, że zielone kryształy są odmianą innego minerału, lirokonitu, ale pan Rumsey i jego zespół odkryli, że ma on inny skład chemiczny.

Niebieski lirokonit jest wysoko ceniony przez kolekcjonerów na całym świecie, a większość pochodzi z kopalni rud metali Wheal Gorland.

Czytaj: Jaki jest Twój kamień urodzinowy? Ciekawostki o każdym z 12 kamieni szlachetnych

Kornwalia ma bogatą historię górniczą ze statusem światowego dziedzictwa Unesco i jest znana na całym świecie z odkrywania minerałów.

Pan Rumsey, główny kurator minerałów w NHM w Londynie, powiedział: „Wiele z tych odkryć miało miejsce ponad 100 lat temu, kiedy kopalnie były nadal aktywne, więc odkrycie nowego minerału z Kornwalii, szczególnie związanego z najsłynniejszym minerałem regionu, jest naprawdę niesamowite.

Nowy opis został zatwierdzony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne, a nowy typ zostanie opublikowany w Mineralogical Magazine w przyszłym roku.

Pan Rumsey powiedział, że większość lirokonitów pochodzi z kopalni rud metali Wheal Gorland, dodając: „Kopalnia była używana między około 1790 a 1909 rokiem, ale teraz została zburzona.

„Jest na niej osiedle i nic już nie zostało. To wymarłe miejsce, do którego nigdy nie można już wrócić”.

Kopalnia, w której odkryto nowy minerał, została już zabudowana. Zdjęcie: Goodle

Co to jest minerał?

  • Minerał to naturalnie występująca substancja chemiczna utworzona w wyniku procesów geologicznych.
  • Skała to obiekt utworzony z jednego lub wielu połączonych minerałów.
  • Wiele minerałów tworzy piękne kryształy, z których najbardziej cenione są te o jasnych kolorach, przezroczystości przypominającej szkło i atrakcyjnych formach kryształu.
  • Minerały z kamieni szlachetnych i ich odmiany, jak diamenty, szmaragdy i rubiny, były pożądane od czasów starożytnych.
  • Kolekcja minerałów w Muzeum Historii Naturalnej to jedna z najważniejszych i najbardziej wszechstronnych kolekcji tego typu na świecie, zawierająca około 185 000 okazów.

Czytaj: Wieżowce w USA zabijają ptaki. Rocznie ginie ich nawet 600 mln

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org