Oglądanie wydarzeń sportowych na żywo poprawia nasze samopoczucie i psychikę

0
261
Uczestnictwo w wydarzeniach sportowych na żywo związane z lepszym samopoczuciem. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Nowe badanie przeprowadzone przez Anglia Ruskin University (ARU) wykazało, że uczestnictwo w wydarzeniach sportowych na żywo może poprawić poziom dobrego samopoczucia i zmniejszyć poczucie samotności. Podczas gdy poprzednie badania koncentrowały się głównie na określonych sportach lub próbach małych populacji, jest to pierwsze badanie na dużą skalę, w którym zbadano korzyści zdrowotne wynikające z uczestnictwa w jakimkolwiek wydarzeniu sportowym na żywo.

Naukowcy wykorzystali dane 7209 dorosłych Brytyjczyków (w wieku 16-85 lat), którzy wzięli udział w ankiecie Taking Part Survey, dużym rządowym projekcie mającym na celu zbadanie zaangażowania ludzi w różne rodzaje wydarzeń, takich jak sportowe czy kulturalne.

CZYTAJ: Rywalizacja na poduszki – jak gra dziecięca stała się popularnym sportem

Analiza wykazała, że osoby uczestniczące w wydarzeniach sportowych na żywo uzyskiwały lepsze wyniki w dwóch głównych pomiarach subiektywnego samopoczucia – zadowolenia z życia i poczucia wartości życia – jednocześnie doświadczając mniejszej samotności. Ponieważ wiadomo, że wyższe wyniki zadowolenia z życia są powiązane z lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym, pomyślnym starzeniem się i niższymi wskaźnikami śmiertelności, odkrycia te mogą mieć ważne implikacje dla zdrowia publicznego.

Podczas gdy wiele aktualnych inicjatyw promuje korzyści zdrowotne wynikające z fizycznego uczestnictwa w sporcie, to badanie dostarcza wyraźnych dowodów na to, że oglądanie wydarzeń sportowych na żywo może również stanowić dostępne i skuteczne narzędzie do poprawy samopoczucia i zmniejszenia samotności.

„Poprzednie badania skupiały się na konkretnych sportach lub małych populacjach, takich jak studenci w Stanach Zjednoczonych. Nasze badanie jest pierwszym, w którym przyjrzano się korzyściom płynącym z uczestnictwa w jakimkolwiek wydarzeniu sportowym w grupach dorosłych, dlatego nasze odkrycia mogą być przydatne w kształtowaniu przyszłych strategii zdrowia publicznego, takich jak oferowanie obniżonych cen biletów dla niektórych grup” – powiedziała główna autorka Helen Keyes, kierowniczka Szkoły Psychologii i Nauk o Sporcie na ARU.

„Wydarzenia na żywo objęte ankietą obejmowały zarówno bezpłatne imprezy amatorskie, takie jak oglądanie wiejskich drużyn sportowych, jak i mecze piłkarskie Premier League. Dlatego należy przeprowadzić dalsze badania, aby sprawdzić, czy korzyści te są bardziej widoczne w sporcie na poziomie elitarnym, czy też są ściślej powiązane ze wspieraniem określonej drużyny”.

CZYTAJ: Giganci Premier League walczą o kontuzjowanego Neymara

„Wiemy jednak, że oglądanie wszelkiego rodzaju sportu na żywo zapewnia wiele okazji do interakcji społecznych, a to pomaga kształtować tożsamość i przynależność do grupy, co z kolei łagodzi samotność i poprawia poziom dobrostanu psychicznego” – podsumowała Keyes.

W związku z tym, uczestnictwo w różnorodnych wydarzeniach sportowych, niezależnie od ich rangi, może wpłynąć na poprawę jakości życia i zdrowia psychicznego. Zapewniając możliwość nawiązywania relacji społecznych, identyfikowania się z grupą i wzmocnienia poczucia przynależności, te działania ograniczają samotność i zwiększają ogólny poziom dobrostanu psychicznego uczestników.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Public Health.