Ogłoszono zwycięzców konkursu fotograficznego

0
484
Główna nagroda Światowego Fotografa Przyrody Roku trafia do Thomasa Vijayana (Kanada) za uderzające zdjęcie orangutana borneańskiego zatytułowane „Świat do góry nogami”, wykonane w Parku Narodowym Tanjung Puting na Borneo. To zdjęcie zdobywa również Złoty Medal w kategorii „Zwierzęta w ich środowisku”. (Zdjęcie: © Thomas Vijayan/World Nature Photography Awards)

Ogłoszono oszałamiające zwycięskie zdjęcia z konkursu World Nature Photography Awards 2020.

Tegoroczni uhonorowani fotografowie spędzali czas w zadaszeniach dżungli, śledzili zwierzęta na safari i eksplorowali mikroświaty stawów – wszystko po to, by zrobić jedno niesamowite zdjęcie.

W 13 kategoriach jury oceniało zdjęcia przesłane przez fotografów przyrody z całego świata. Na podstawie wartości artystycznej, oryginalności, tematyki i stylu zdjęcia wyłoniono zwycięzców kategorii.

Tegoroczna główna nagroda – Światowy Fotograf Przyrody Roku 2020 – trafiła do zwycięzcy zdjęcia w kategorii „Zwierzęta w ich środowisku”. Nagrodzone zdjęcie orangutana borneańskiego wykonał kanadyjski fotograf Thomas Vijayan.

Czytaj: 25 najciekawszych zdjęć z konkursu „Fotograf Przyrody Roku”

Rok 2020 był niezwykłym rokiem z wyjątkowymi wyzwaniami dla wielu żądnych przygód fotografów, którzy są zapalonymi podróżnikami.

Podróżowanie było w dużej mierze niemożliwe, więc wielu fotografów było zmuszonych przenieść swoją praktykę artystyczną bliżej domu.

Każdego roku konkurs World Nature Photography Awards podkreśla ich misję – „fotografia może w dużym stopniu wpłynąć na ludzi, aby spojrzeli na świat z innej perspektywy i zmieniali własne nawyki dla dobra planety”.

W 2020 roku konkurs zapewnił wszystkich aspirujących fotografów, że „to świetne zdjęcie może nie czekać na drugim końcu świata, ale w Twoim własnym ogrodzie lub w parku na końcu ulicy”. Zwycięskie zdjęcia udowadniają, że cierpliwość, kompozycja i wytrwałość to doskonałe ujęcie – bez względu na to, gdzie jesteś.

Czytaj: Poznań: ścieżka w koronach drzew

Zdjęcie, które zgarnęło nagrodę główną autorstwa Thomasa Vijayana jest doskonałym przykładem oddania się swojemu rzemiosłu, które się opłaca. Na Borneo kanadyjski fotograf wiedział, że chce uchwycić urocze orangutany. „Miałem to w głowie” – wyjaśnia. „Aby zrobić to ujęcie, najpierw wybrałem drzewo, które było w wodzie, aby uzyskać dobre odbicie nieba, dzięki czemu obraz będzie wyglądał jak do góry nogami, a następnie wspiąłem się na drzewo i czekałem godzinami.

Jest to zwykła ścieżka, którą orangutany przechodzą na inną małą wyspę, więc byłem pewien, że zrobię to zdjęcie, jeśli będę cierpliwie czekać. Dlatego czekałem i czekałem tak długo, aż w końcu zrobiłem to piękne zdjęcie”.

Dla belgijskiego fotografa Gunthera de Bruyne (zdobywca złotego medalu w kategorii „Fotoreportaż przyrodniczy”) fotografia przyrodnicza to pasja, która wymaga cierpliwości, a także inwestycji w zrównoważony rozwój.

Oddany fotograf uchwycił swoje zwycięskie zdjęcie, spędzając czas w rezerwacie Thanda Safari w RPA. Tam sfotografował smutny rytuał konserwatorski, podczas którego odpiłowywano róg białego nosorożca.

Chociaż na pierwszy rzut oka zdjęcie może wydawać się dziełem kłusowników, w rzeczywistości to konserwatorzy i strażnicy wykonują tę procedurę. Zagrożone wyginięciem białe nosorożce są celem kłusowników dla ich rogów, które są sprzedawane na czarnym rynku. Jak zauważa de Bruyne, zapobiegawcze usuwanie rogu jest „bardzo skuteczną strategią, a także ostatecznym środkiem ochrony”.

Przewiń w dół, aby zobaczyć więcej zwycięskich zdjęć i obejrzyj pełną galerię na stronie www.worldnaturephotographyawards.com.

W konkursie World Nature Photography Awards 2020 ogłoszono zwycięskie zdjęcia w 13 kategoriach.

„Czas kąpieli” autorstwa Nick Dale (Wielka Brytania), Złoty Medal w kategorii „Portrety Zwierząt”. Tygrysica bengalska w Rezerwacie Tygrysów Tadoba Andhari w Indiach.
(Zdjęcie: © Nick Dale/World Nature Photography Awards)

Nagroda główna i tytuł World Nature Photographer of the Year 2020 przypadają kanadyjskiemu fotografowi Thomasowi Vijayanowi.

„Duch Lodu” autorstwa Alessandro Gruzza (Włochy), Złoty Medal w kategorii „Krajobrazy i środowiska planety Ziemi”.
(Zdjęcie: © Alessandro Gruzza/World Nature Photography Awards)

Zwycięskie zdjęcie Vijayana przedstawia orangutana borneańskiego wspinającego się na drzewo nad powierzchnią wody.

„Andre Fajardo Freediving wczesnym letnim porankiem” autorstwa Christa Funk (USA), Złoty Medal w kategorii „Ludzie i natura”.
(Zdjęcie: © Christa Funk/World Nature Photography Awards)

Inne kategorie dotyczą zachowania zwierząt, relacji człowiek / natura i innych tematów.

„Latający spodek” autorstwa Dale Paul (Kanada), Złoty Medal w kategorii „Zachowanie – ptaki”. Wielka rogata sowa w High River, Alberta, Kanada.
 (Zdjęcie: © Dale Paul/World Nature Photography Awards)

Nawet podczas globalnej pandemii doskonałe zdjęcie można zrobić tuż za Twoimi drzwiami.

Konkurs World Nature Photography Awards podkreśla znaczenie fotografii w zachęcaniu do ochrony i zrównoważonego rozwoju.

„Żyły lodowcowe” autorstwa Dipanjan Pal (Indie), Złoty Medal w kategorii „Sztuka Natury”. Lodowcowa rzeka w południowej Islandii.
(Zdjęcie: © Dipanjan Pal/World Nature Photography Awards)
„Mgła na bagnach” autorstwa Doron Talmi (Izrael), Dolf Medal w kategorii „Rośliny i Grzyby”.
Cypryśnik błotny rośnie we wschodnim Teksasie.
(Zdjęcie: © Doron Talmi/World Nature Photography Awards)
„Koło Serca” autorstwa Dr Tze Siong Tan (Singapur), Złoty Medal w kategorii „Zachowanie – bezkręgowce”.
 (Zdjęcie: © Dr Tze Siong Tan/World Nature Photography Awards)
„Ochrona nosorożców w XXI wieku” autorstwa Gunther De Bruyne (Belgia), Złoty Medal w kategorii „Fotoreportaż Przyrodniczy”. Białemu nosorożcowi usuwa się rogi, aby zapobiec zabiciu go przez kłusowników, co jest smutną, ale skuteczną strategią ochrony.
(Zdjęcie: © Gunther De Bruyne/World Nature Photography Awards)
„Niech żyje król” autorstwa Harry Skeggs (UK), Złoty Medal w kategorii „Czarno-Białe”. Ulisses, jeden z ostatnich ocalałych słoni, Kenia.
(Zdjęcie: © Harry Skeggs/World Nature Photography Awards)
„Walka lwic” autorstwa Patrick Nowotny (USA), Złoty Medal w kategorii „Zachowanie – Ssaki”. Lwice w Serengeti w Tanzanii.
(Zdjęcie: © Patrick Nowotny/World Nature Photography Awards)
„Pocałunek” autorstwa Vittorio Ricci (Włochy), Złoty Medal w kategorii „„Zachowanie – płazy i gady”. Dwie europejskie żaby brunatne w Regionalnym Parku Przyrody Aveto we Włoszech.
(Zdjęcie: © Vittorio Ricci/World Nature Photography Awards)
„Błotnisty nosorożec” autorstwa Darren Donovan (RPA), Srebrny Medal w kategorii „Zachowanie – ssaki”. Nosorożec biały w Madikwe Game Reserve, RPA.
(Zdjęcie: © Darren Donovan/World Nature Photography Awards)
„Ciche dzieci” autorstwa Jocelyn Chng (Singapur), Srebrny Medal w kategorii „Miejska Przyroda”. (Zdjęcie: © Jocelyn Chng/World Nature Photography Awards)
„Przed sztormem” autorstwa Mustafa Demirors (Szwecja), Srebrny Medal w kategorii „Krajobrazy i środowiska planety Ziemi”.
(Zdjęcie: © Mustafa Demirörs/World Nature Photography Awards)

World Nature Photography Awards: Strona internetowa | Instagram | Facebook | Twitter

johannesfloe.com – Art to remember