Ograniczenie prędkości w Paryżu spada do 30 km/h

0
319
Pola Elizejskie zachowają dotychczasowe ograniczenie prędkości. Zdjęcie: pixabay.com

Ograniczenie prędkości do 30 km/h weszło w życie w Paryżu w celu poprawy stanu środowiska.

Celem jest ograniczenie liczby wypadków oraz zmniejszenie hałasu i zanieczyszczenia.

Sondaż sugeruje, że 59% Paryżan jest za tym środkiem, ale niektóre firmy są wśród tych, którzy się temu sprzeciwiają.

Dwie trzecie miasta było już objęte limitem przed poniedziałkową zmianą, którą przeforsowała burmistrz Anne Hidalgo. Kilka kluczowych tras pozostanie jednak zwolnionych.

Należą do nich Pola Elizejskie (50 km/h) i główna obwodnica Boulevard Périférique (70 km/h).

Podobne limity obowiązują już w miejscowościach Grenoble i Lille, a także w Bilbao w Hiszpanii i w stolicy Belgii, Brukseli.

Jest to jedna z kilku rzeczy zaproponowanych przez panią burmistrz Hidalgo, która została ponownie wybrana w zeszłym roku, aby odzwyczaić Paryżan od ich samochodów.

Liczba miejsc parkingowych na ulicach zmniejsza się o połowę i oczekuje się, że większość pojazdów zostanie zakazana w centrum miasta w przyszłym roku. Zwiększono liczbę ścieżek rowerowych i przeprojektowano ulice, aby dzielnice stały się bardziej przyjazne dla pieszych.

Hidalgo, socjalistka, chce bardziej zielonego miasta, ponieważ Paryż przygotowuje się do organizacji igrzysk olimpijskich w 2024 roku.

Czytaj: Wieża Eiffla zyska nowy wygląd w 2024 roku

Wśród przeciwników jest Pierre Chasseray z grupy kampanijnej 40 Million Motorists, który kwestionuje pogląd, że takie środki zmniejszają zanieczyszczenie i hałas.

„Nie ma redukcji dźwięku, nie ma zmniejszenia zanieczyszczenia i nie ma zmniejszenia liczby wypadków, z wyjątkiem zmniejszenia liczby wypadków, które jest takie samo jak we wszystkich innych gminach” – powiedział agencji prasowej AFP.

Powiedział, że kampania zwiększająca świadomość prędkości byłaby bardziej skuteczna.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Inna grupa kampanijna, SaccageParis, czyli Trash Paris, oskarża władze o pozwolenie Paryżowi na niszczenie przez zaniedbane ulice i to, co uważa za brzydkie ścieżki rowerowe.

Inni zwracają uwagę, że średnia prędkość w Paryżu wynosi już mniej niż 16 km/h.

Z danych statystycznych pokazywanych przez miasto wynika także, że w godzinach porannego szczytu (to jest od 7:00 do 9:00 rano) średnia prędkość samochodu w mieście wynosi 11,6 km/h, zaś 30,9 km/h na obwodnicy.

Czytaj: Paryż, Hong Kong i Singapur – najdroższe miasta świata