Ogrody szkolne ratunkiem dla głodnych kambodżańskich dzieci

0
142
Ponad 63 000 dzieci w Kambodży korzysta z programu dożywiania w szkole, a ponad 13 000 uczy się matematyki, czytania i pisania, nauk ścisłych i równości płci wśród warzyw i winorośli w przełomowych ogrodach szkolnych. Źródło: AFP

Wśród upraw szpinaku w wiejskim kambodżańskim ogrodzie szkolnym dzieci testują swoje umiejętności matematyczne podczas ważenia produktów – ale wraz ze wzrostem cen żywności ogródek warzywny stał się siatką bezpieczeństwa dla zmagających się z problemami rodzin.

Na długo przed tym, jak ograniczenia Covid-19 spustoszyły gospodarkę, niedożywienie i bieda prześladowały młodzież Kambodży – spuścizna dziesięcioleci konfliktów i niestabilności po ludobójczych rządach Czerwonych Khmerów w 1970 roku.

Niepewność żywnościowa pogorszyła się od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, która podsyciła globalne niedobory i inflację.

Światowy Program Żywnościowy (WFP) twierdzi, że ceny lokalnych produktów podstawowych wzrosły w ciągu ostatniego roku: jaj o ponad 20 procent, a oleju spożywczego o prawie 40 procent.

31-letnia sprzedawca makaronów, Chhon Puthy, stracił połowę swoich dochodów podczas pandemii i martwi się o zdrowie swoich dzieci.

„My, rodzice, musieliśmy czasami zmniejszać racje żywnościowe” — powiedziała matka dwójki dzieci z wioski Chroy Neang Nguon, około dwóch godzin od Siem Reap.

W ostatnich miesiącach jej rodzina zaczęła polegać na ogrodzie i bezpłatnym programie śniadaniowym w szkole jej dzieci, aby złagodzić presję finansową.

Ogródek szkolny

Zdalne szkoły w prowincji Siem Reap wykorzystują ogrody do nauki umiejętności życiowych, takich jak uprawa i gotowanie.

„Uczę się o uprawie warzyw, wytwarzaniu nawozów organicznych, o tym, jak pracować w glebie” – powiedziała AFP 12-letnia Seyha, dodając, że to, czego się nauczyła, pomogło ulepszyć jej rodzinny ogródek warzywny.

Ponad 1000 szkół w Kambodży ma programy posiłków wspierane przez WFP, z około 50 ogrodami edukacyjnymi założonymi z pomocą globalnej grupy praw autorskich Plan International.

Czytaj: Ogrodnictwo poprawia samopoczucie i usuwa stres

Każdego dnia przed lekcjami uczniowie otrzymują bezpłatne śniadanie składające się z zupy ryżowej i rybnej z warzywami wyhodowanymi w ogrodzie.

Źródło: AFP

Long Tov, dyrektor szkoły w Chroy Neang Nguon, powiedział, że program ogrodu i posiłków pomógł uczniom poprawić poziom koncentracji, pamięć i wyniki testów.

„To również znacznie zmniejsza wskaźnik porzucania szkoły” – powiedział AFP.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

12-letni Vireak powiedział, że chętnie je w szkole z kolegami z klasy.

„Czuję się silniejszy i mądrzejszy i mogę uczyć się rzeczy o wiele łatwiej niż wcześniej” – powiedział.

Źródło: AFP

Niedożywienie

Niedożywienie kosztuje kambodżańską gospodarkę ponad 400 milionów dolarów rocznie — około 2,5 procent PKB — wynika z badania wspieranego przez UNICEF.

Kraj poczynił postępy w rozwiązywaniu tego problemu — chroniczne niedożywienie dzieci poniżej piątego roku życia spadło z 32 procent w 2014 roku do 22 procent — ale istnieją obawy, że inflacja może zatrzymać tempo.

„Rosnące ceny żywności prawdopodobnie zaostrzą i tak już wysoki poziom niedożywienia wśród dzieci, właśnie wtedy, gdy kraj zaczął wykazywać oznaki rekonwalescencji po ekonomicznych skutkach pandemii” – podało w oświadczeniu biuro ONZ ds. żywienia w Kambodży.

Czytaj: Zakaz jazdy na słoniach w Kambodży w Angkor Wat od 2020 roku

W Szpitalu Angkor dla Dzieci w Siem Reap, liderka zespołu ds. żywienia, Sroeu Phannsy, powiedziała AFP, że niektóre biedne rodziny były zmuszane do rozwadniania mleka modyfikowanego dla niemowląt, co może mieć katastrofalne konsekwencje dla zdrowia dziecka.

„Martwimy się o ich rozwój w przyszłości, szczególnie ich rozwój mózgu będzie osłabiony, gdy będą przygotowywać się do pójścia do szkoły w wieku pięciu lub sześciu lat” – powiedziała.

Dzieci i niemowlęta, które nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych, mogą cierpieć na niskie IQ, ślepotę, zahamowanie wzrostu i osłabienie układu odpornościowego.

Po powrocie do ogrodu edukacyjnego nauczyciel widzi wszystkich uczniów z pełnymi brzuchami po śniadaniu, gdy warzywa są gotowe do zbioru.

„W ogrodzie nauki jesteśmy szczęśliwi i uczymy się ważnych umiejętności… W domu uprawiam powój, ogórek, fasolę i pomidory” – powiedział 12-letni Vireak.