Ogromne dzieła sztuki z pól ryżowych

0
399

Ta urocza japońska wioska słynie z tego, że jest tam wiele dzieł sztuki na polach ryżowych.

Inakadate, wioska licząca około 7 000 mieszkańców, położona w prefekturze Aomori w Japonii, jest uważana za ojczyznę sztuki z pól ryżowych, która jest bardziej wyszukana niż gdziekolwiek indziej na świecie.

Historia wioski Inakadate jako światowej sławy destynacji turystycznej rozpoczęła się na początku 1990 roku, kiedy lokalne władze zdały sobie sprawę, że młodzi ludzie masowo przenosili się do dużych ośrodków miejskich i rozpoczęli burzę mózgów, aby znaleźć sposoby na tchnięcie nowego życia w wioskę.

Jednym z zaproponowanych pomysłów była forma sztuki inspirowana tradycyjną uprawą ryżu w miejscowej okolicy, wykonywana ręcznie przez setki lat.

Nazwana Tanbo Art (sztuka z pola ryżowego), polegała na użyciu różnych odmian ryżu w celu przekształcenia lokalnych pól ryżowych w gigantyczne płótna do skomplikowanych projektów, które ujawniają swoje piękno, gdy patrzy się z góry.

Zdjęcie: Aomori.com

Pierwsza grafika pola ryżowego została odsłonięta w 1993 roku, kiedy mieszkańcy mogli podziwiać szczegółowy obraz góry Iwaki – najwyższej góry w Aomori – wraz z postaciami.

Gdzieś nad polem ryżowym ustawiono platformę widokową, z której można było podziwiać wyjątkowe dzieła sztuki w całej okazałości. Projekt odniósł tak ogromny sukces, że władze Inakadate postanowiły przekształcić go w coroczne wydarzenie.

Zdjęcie: Instagram

Aby stworzyć imponująco masywne dzieła sztuki z pól ryżowych, miejscowi używają techniki unikalnej dla Japonii, która obejmuje przegląd pól, rysowanie perspektywiczne i ręczne sadzenie różnych rodzajów roślin ryżu, aby uzyskać pożądany efekt wizualny.

Sztuka Tanbo przeszła długą drogę w ciągu ostatnich trzech dekad, a projekty stopniowo stawały się większe i bardziej skomplikowane.

Czytaj: Dlaczego ludzie w Japonii siedzą na podłodze w trakcie jedzenia?

Zdjęcie: Instagram

Niektóre z najbardziej wyszukanych dzieł sztuki z pól ryżowych stworzone w Inakadate wymagały użycia nie mniej niż 10 różnokolorowych roślin ryżu.

Żmudny proces rozpoczyna się w miesiącach wiosennych, a wczesnym latem owoce tej pracy stają się wyraźnie widoczne.

Lipiec i sierpień to najlepsze miesiące na odwiedzenie tej słynnej japońskiej wioski, jeśli chcesz podziwiać dzieła Tanbo.

Czytaj: Japonia rozdaje opuszczone domy.

Zdjęcie: Instagram

Jest wielu mieszkańców, którzy twierdzą, że sztuka z pól ryżowych uratowała Inakadate, przyciągając co roku imponującą liczbę turystów z całego świata i pobudzając lokalną gospodarkę.

Według  CoolJP, około 200 000 ludzi przybyło do Inakadate, aby zobaczyć jej wyjątkowe dzieła w 2006 roku, a do 2016 roku liczba ta wzrosła do około 340 000 ludzi.

Zdjęcie: Instagram

Sukces wioski Inakadate zainspirował inne społeczności uprawiające ryż do zapożyczenia koncepcji sztuki Tanbo, i dziś można znaleźć tego rodzaju imponujące dzieła sztuki z pól ryżowych w całej Japonii. Mimo to wioska prefektury Aomori pozostaje najbardziej znana, jako dom sztuki Tanbo.

Zdjęcie: Instagram

Niestety COVID-19 wywarł silny wpływ na wydarzenia artystyczne na całym świecie, zwłaszcza te, które obejmują duże zgromadzenia, więc nie jest jasne, czy w tym roku wioska Inakadate będzie gospodarzem słynnego wydarzenia artystycznego Tanbo. Na szczęście w sieci jest mnóstwo zdjęć i filmów z jej poprzednich dzieł, które można podziwiać.

Zdjęcie: Instagram
Zdjęcie: Instagram

johannesfloe.com – Art to remember