Okaleczona czaszka kobiety przedstawia koszmarne kary anglosaskiej Anglii

0
524

Archeolodzy zbadali czaszkę anglosaskiej kobiety, której twarz na krótko przed śmiercią została okrutnie okaleczona jako kara. Jej zbrodnia? Jeśli chodzi o historyczne dokumenty prawne, była to niewolnica, która okradła swojego pana, popełniła cudzołóstwo lub złamała prawo „szczególnie ohydnym przestępstwem”.

Makabryczna czaszka została po raz pierwszy odkryta w 1960 roku w Oakridge w pobliżu angielskiego miasta Basingstoke. Kilkadziesiąt lat później zespół archeologów z University College London i University of Oxford przyjrzał się bliżej czaszce i ujawnił, że opowiada ona mroczną historię okaleczonej młodej kobiety z anglosaskiej Anglii. Ich badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Antiquity.

Czaszka, uważana do tej pory między 776 a 899 rokiem n.e., należała do młodej kobiety, która zmarła w wieku od 15 do 18 lat z powodu uderzenia w zęby i czaszkę. W czaszce widoczny jest wyraźny wzór uszkodzeń, który silnie sugeruje, że jej nos i usta zostały celowo odcięte i mogła zostać skalpowana. Brak gojenia się ran sugeruje, że kobieta zmarła wkrótce po okaleczeniu, najprawdopodobniej w wyniku odniesionych obrażeń.

johannesfloe.com – Art to remember

„Nie ma wątpliwości, że ofiara zmarła w czasie – lub wkrótce po – traumatycznym wydarzeniu” – czytamy w badaniu.

Pozostało jednak pytanie, co mogłoby wyjaśnić tak przerażające ostatnie chwile na Ziemi? Inne odkrycia archeologiczne w Oakridge sugerują, że obszar ten nie był normalnym anglosaskim cmentarzyskiem i być może był używany do grzebania wyrzutków społecznych, których uznano za niegodnych pochówku na miejscowym cmentarzu. Analiza stabilnych izotopów – technika, która szuka proporcji pierwiastków chemicznych włączonych do czyjegoś szkieletu, aby zrozumieć miejsce, w którym spędzili większość życia – wykazała, że najprawdopodobniej nie pochodziła z okolicy.

Biorąc pod uwagę charakter obrażeń i fakt, że okaleczenia były często używane w anglosaskiej Anglii jako kary, naukowcy zaczęli przeglądać dokumenty historyczne, aby sprawdzić, czy obrażenia można powiązać z jakimkolwiek archaicznym prawem.

Czytaj: Makabryczna historia jedzenia zwłok jako leku

Kilka praw, na które się natknęli, wydawało się szczególnie istotnych. Drugi kodeks King Cnut (1016 do 1035 CE) mówi, że ludziom, którzy popełnili przestępstwo „większe niż kradzież”, należy usunąć oczy, nos, uszy, górną wargę i skórę głowy. Zwraca także uwagę na usunięcie nosa i uszu w przypadku kobiety oskarżonej o cudzołóstwo. Być może równie istotne, trzeci kodeks prawny króla Edmunda (921 do 946 n.e.) mówi, że złodziejscy niewolnicy powinni otrzymać karę skalpowania i okaleczenia małego palca.

Chociaż nie jest możliwe ustalenie, za które z tych czynów dana osoba została uznana za winną, naukowcy utrzymują, że ich badania pokazują najwcześniejsze zapisy tej kary w Anglii, co sugeruje, że makabryczna praktyka jest starsza niż uważano.

Źródło: iflscience.com

Czytaj: W Poznaniu dokonano niesamowitego odkrycia! Znaleziono kobietę w perłowym czepcu.