Okrzyknięto ją najpiękniejszą polską aktorką XX wieku. Co dzisiaj u niej słychać?

0
1853
Pola Raksa do dziś uważana jest za jedną z piękniejszych i bardziej utalentowanych polskich aktorek. Zdjęcie: facebook.com

Po świetnej roli w serialu „Czterej pancerni i pies” Pola Raksa stała się ulubienicą Polaków. Stała się ikoną polskiego kina, a kamera ją uwielbiała. Okrzyknięto ją najpiękniejszą aktorka. Co dziś u niej słychać?

Polę Raksę już przed serialem „Czterej pancerni i pies” można było oglądać na ekranach telewizorów, między innymi w „Popiołach”, „Rękopisie znalezionym w Saragossie” i „Szatanie w siódmej klasie”. Jednak dopiero rola ukochanej Janka, sanitariuszki Marusi przyniosła jej rozpoznawalność i ogromną sławę.

zdjęcie: facebook.com

Pola Raksa urodziła się w 1941 roku w Lidzie na terenie obecnej Białorusi, jednak po wojnie przeprowadziła się z rodzicami do Wrocławia.

Jej piękna twarz, zgrabne ciało i talent aktorski sprawiły, że rozkochała się w niej cała Polska. To uroda uczyniła ją ogromną gwiazdą i przez urodę aktorka odeszła z kina.

zdjęcie: facebook.com

Aktorka została zauważona po tym, jak znalazła się na okładce jednego z magazynów młodzieżowych „Dookoła świata”. Kobieta nie planowała kariery aktorskiej, jednak jej urodę docenili dziennikarze. Szybko po tej okładce na urodę dziewczyny zwrócili uwagę twórcy filmu „Szatan z siódmej klasy”. Był to pierwszy film Poli Raksy.

Po fali rozpoznawalności po „Czterech pancernych i pies” aktorka otrzymywała rolę milutkich, słodkich ślicznotek, które nie były za bardzo ambitne i nie dawały jej satysfakcji, zwłaszcza że Pola przerwała studia polonistyczne i skończyła łódzką filmówkę na wydziale aktorskim.

zdjęcie: facebook.com

Żałuję jednego – że grałam tak dużo wtedy, gdy jeszcze niewiele umiałam, kiedy moje doświadczenie życiowe było zerowe” – wyznała Pola Raksa w jednym z wywiadów.

Aktorka później zagrała jeszcze kilka filmowych ról, a po raz ostatni widzieliśmy ją w filmie „Uprowadzenie Agaty”, grała tam rolę matki.

Dziś wiem, jak ważne jest znalezienie czegoś, co pasjonuje, niesie radość i satysfakcję. Gdybym dostała propozycję, która zainteresowałaby mnie jako aktorkę, to natychmiast znalazłabym się przed kamerą – powiedziała w jednym z wywiadów.

Pola Raksa później występowała głównie na deskach teatru do końca lat 80-tych. Ostatni raz wystąpiła na scenie w 1997 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Sprawdź się w teście – rozpoznasz te kultowe seriale lat 80. i 90. po jednym kadrze?

Co aktualnie u niej słychać?


Pola Raksa, 1992. Zdjęcie: facebook.com

Pola Raksa z aktorstwem teraz ma mało wspólnego. Zajmuje się innymi formami artystycznymi – maluje, projektuje ubrania. Od 1998 roku przez kilka lat w „Rzeczpospolitej” prowadziła rubrykę o modzie. Zdała także egzamin i otrzymała od Ministerstwa Kultury i Sztuki uprawnienia projektanta. Tworzyła własne kolekcje i kostiumy teatralne.

Z czasem odcięła się również od kariery w świecie mody. Mieszka w Kałuszynie, miejscowości blisko Warszawy. Nie chce rozmawiać z dziennikarzami, unika występów publicznych.

Małgorzata Niemirska , która także grała w „Czterej pancerni i pies” rolę Lidki, powiedziała w jednym z wywiadów, że role w tym serialu były dla wszystkich przekleństwem. Janusz Gajos także przez wiele lat nie mógł od siebie odciągnąć łatki Janka. Polę także prześladowała rola Marusi.

.
Czterej Pancerni i Pies – z Januszem Gajosem i Małgorzatą Niemirską.
Zdjęcie: facebook.com
zdjęcie: facebook.com

Kiedy po wielu latach Pola Raksa zdecydowała się wystąpić publicznie, a było to na scenie podczas jubileuszu koncertu „Perfekt”, gdy zespół grał piosenkę „Autobiografia”, widownia po zobaczeniu jej wstała i zaczęła śpiewać „Deszcze niespokojne”. To pokazuje jak bardzo ludzie kojarzą ją z tą rolą. Jej legendarna uroda została opisana w piosence zespołu „Perfekt”: „Poróżniła nas, za jej Poli Raksy twarz, każdy by się zabić dał” – śpiewa Grzegorz Markowski, stąd też jej gościnny występ na scenie podczas jubileuszu.

Aktorka żyje z dala od świata mediów i wiedzie spokojne, szczęśliwe życie.

Źródło: wikipedia.pl/artykuły prasowe/wywiady.
Zdjęcia:

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do 
f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij di 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl