Olbrzymia złota rybka wielkości „piłki nożnej”

0
272

Olbrzymie złote rybki sieją spustoszenie w Minnesocie i całym kraju, ponieważ ludzie porzucają swoje zwierzęta w jeziorach i stawach.

Złote rybki wydają się nieszkodliwe – i nieco nudne – gdy są uwięzione w akwarium. Ale wystarczy wolność jeziora lub stawu, aby te popularne zwierzęta urosły do zdumiewających rozmiarów.

Po znalezieniu wielu gigantycznych złotych rybek w lokalnym jeziorze, urzędnicy w Minnesocie powtarzają ostrzeżenia o wyrzucaniu złotych rybek na wolność.

„Proszę nie wypuszczać swoich złotych rybek do stawów i jezior!” Miasto Burnside w Minnesocie błagało w Internecie.

„Rosną do ogromnych rozmiarów i przyczyniają się do złej jakości wody poprzez niszczenie osadów dennych i wyrywanie roślin”.

Aby udowodnić swoją rację, miasto opublikowało również kilka szokujących zdjęć dużych złotych rybek, które wydobyli z jeziora Keller. Ryby były wielkości „piłki nożnej” i ważyły około 1,8 kg.

Dla porównania, złota rybka do kupienia w sklepach zoologicznych waży maksymalnie 270 g.

Czytaj: Robert Makłowicz na polu marihuany w okolicach Poznania

Facebook

Urzędnicy zostali po raz pierwszy powiadomieni o gigantycznych złotych rybkach w jeziorze Keller po wielu skargach cywilnych.

„Otrzymaliśmy kilka powiadomień od mieszkańców o coraz większych grupach złotych rybek w jeziorze” – powiedział specjalista ds. zasobów naturalnych Burnsville, Caleb Ashling.

„Ludzie widzieli je z brzegu, a jeśli pływali kajakiem, mogli je dostrzec, gdy siedzieli w kajaku bądź na łodzi”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Po nawiązaniu współpracy z pobliskim miastem Apple Valley, Burnside wezwał firmę Carp Solutions w celu zbadania sprawy. Byli zaskoczeni tym, co znaleźli.

Wkrótce wyciągali ogromne złote rybki z wód jeziora Keller. W pierwszym tygodniu złowili 10 gigantycznych złotych rybek. W drugim złapali jeszcze 18 sztuk.

„Widzisz złote rybki w sklepie i są to te małe rybki” – skomentował Ashling. „Kiedy wyciągasz z jeziora złotą rybkę wielkości piłki nożnej lub buta, zastanawiasz się, jak to możliwe, że to ten sam rodzaj zwierzęcia”.

Czytaj: Właściciel zapłacił za operację złotej rybki, która chorowała na raka żołądka

Josh Holt/Twitter

Choć może to nudny zwierzak, złota rybka może siać spustoszenie na wolności. Szukają pożywienia zakorzeniając się w dnach jezior, co niszczy rodzime rośliny.

„Jeśli w jeziorze jest dużo złotych rybek i karpi, zwykle pierwszą rzeczą, która się dzieje, jest zniknięcie wszystkich roślin wodnych” – zauważył Przemek Bajer, właściciel Carp Solutions i adiunkt na Uniwersytecie Minnesota.

Dodatkowo złote rybki są odporne. „To twardy gatunek” – wyjaśnił Daryl Jacobson, kierownik ds. zasobów naturalnych w mieście Burnsville. „Mogą przetrwać pod lodem, z niską zawartością tlenu i w nieczystej wodzie”.

Facebook

Miasto Burnside nie jest jedynym miejscem w Minnesocie, które zmaga się z usuwaniem gigantycznych złotych rybek ze swoich jezior. Jedno z hrabstw Minnesota szacuje, że w zeszłym roku usunęli ze swoich jezior „prawie 100 000 złotych rybek”.

Problem nie ogranicza się również do Minnesoty. W maju 2021 roku rybak z Wirginii złowił złotą rybkę, która ważyła 1,62 kg.

Rybak Jeremy Holt ze swoim imponującym połowem w maju 2021 r.
Źródło: Departament Dzikiej Przyrody w Wirginii

Rzeczywiście, w całym kraju odnotowano gigantyczne złote rybki. Na początku 2021 roku rybak z Syracuse w stanie Nowy Jork twierdził, że złowił złotą rybkę o długości ponad 35 cm. A w 2019 roku mężczyzna w Kentucky złowił coś, co wyglądało na 9-kilogramową złotą rybkę.

Znaleziska takie są niepokojące dla urzędników miejskich, którzy już wielokrotnie ostrzegali o tym, żeby nie wyrzucać złotych rybek do jezior i stawów.

„Możesz pomyśleć, że jest to humanitarne, ale te ryby nie powinny znajdować się w naszym naturalnym systemie w dużych ilościach” – powiedział Jacobson.

Zamiast tego urzędnicy sugerują znalezienie nowego domu dla niechcianej ryby. Amerykańska Służba ds. Ryb i Dzikiej Przyrody zauważyła, że sklepy zoologiczne czasami przyjmują złote rybki. Lub zachęca się właścicieli do znalezienia przyjaciół, krewnych, szkół lub domów opieki, które mogą chcieć nowego zwierzaka.

„Tylko nie zostawiaj swojego zwierzaka w stawie” – wyjaśnia i prosi amerykańska Służba ds. Ryb i Dzikiej Przyrody.