fot: źródło
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wyniszczający jest olej palmowy. Co więcej, znaleźć go można dosłownie we wszystkim, a szczególnie w naszych ulubionych słodkościach… Najbardziej obleganym rejonem pozyskiwania owego oleju są lasy deszczowe Indonezji, gdzie zagrożona, dzika przyroda tego regionu, przegrywa w nierównej walce z człowiekiem, którego jedynym zadaniem jest zdobycie oleju palmowego. Świetnie wszystkim znany aforyzm „Po trupach do celu” ma tutaj dosłowne znaczenie… Ostatnią ofiarą wojny między przyrodą a człowiekiem był orangutan sumatrzański o imieniu „Nadzieja”. Samica została oślepiona, miała połamane kości, a żeby tego było mało, postrzelono ją 74 razy śrutem strzeleckim, który wykorzystywany jest w karabinach lub pistoletach pneumatycznych, czyli wiatrówkach…
fot: źródło
Przeczytaj: IKEA testuje jadalne naczynia!
Gdy znaleziono Nadzieję, nie była ona sama. Odkryto, że orangutan niedawno wydał na świat młode – z czego miesięczne dziecko znaleziono przy jej boku. Zwierzęta znajdowały się w pobliżu plantacji oleju palmowego w prowincji Aceh na wyspie Sumatra. Badania, a konkretnie prześwietlenie (rentgen) wykazało, że w ciele Nadziei znajdowały się co najmniej 74 kulki śrutu! Pociski trafiły również w oczy orangutana, czego skutkiem było całkowite oślepienie zwierzęcia, które w efekcie pozostało bezbronne. Nadzieja nie mogła ochronić ani siebie, ani swojego miesięcznego dziecka, które zmarło w drodze do kliniki w wyniku niedożywienia, ponieważ poturbowana matka nie była w stanie go nakarmić… Orangutan przeszedł operację i mimo że nadal znajduje się w bardzo złym stanie, lekarze przekonują, że będzie w stanie stanąć na nogi. Jak pisze Adam Kunicki na swoim blogu: „Indonezja jest największym na świecie producentem oleju palmowego. To tani i wszechstronny olej roślinny, który może być stosowany jako biopaliwo, w paszach dla zwierząt oraz w produktach spożywczych i artykułach gospodarstwa domowego. W rzeczywistości nawet połowa pakowanych produktów, które znajdujemy w supermarketach, od szamponu po czekoladę, zawiera olej palmowy. Tak wysoki popyt na ten produkt jest główną przyczyną wylesiania najbardziej różnorodnych biologicznie lasów na świecie. Regiony tropikalne, takie jak Indonezja i Malezja, są idealne do uprawy palm olejowych. Obszary te są bogactwem różnorodności biologicznej, domem dla wielu krytycznie zagrożonych i endemicznych zwierząt, w tym orangutanów, nosorożców sumatrzańskich, czy nawet pigmejów.” Zastanówmy się, czy chcemy korzystać z „dóbr” niektórych produktów skoro doskonale wiemy, że przyczyniamy się do śmierci niewinnych zwierząt…
fot: źródło
Wiedzieliście, jak wyniszczający jest olej palmowy? Miejmy nadzieję, że każdy zacznie zwracać uwagę na skład produktów, które kupujemy, ponieważ rezygnując z oleju palmowego, pozwalamy bezbronnym, dzikim zwierzętom spokojnie żyć w swoim naturalnym środowisku…
Sprawdź: f7krakow
Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.