Oni mają najwięcej określeń na śnieg – aż 421!

0
668
Który język ma najwięcej określeń na śnieg? Zdjęcie: Pixabay

Czy wiesz, że Szkocja ma 421 słów na określenie śniegu?!

Według naukowców z Uniwersytetu w Glasgow język szkocki ma 421 różnych słów na określenie śniegu. Słowa opisują rodzaj, teksturę, wielkość i kształt śniegu, sposób padania śniegu i związane z nim warunki pogodowe.

Wykładająca język szkocki dr. Susan Rennie powiedziała the Telegraph: “Do owych 421 słów zaliczamy także określenia różnych rzeczy, które dzieją się ze śniegiem i go dotyczą, w tym jak śnieg się porusza, rodzaje śniegu, rodzaje płatków śniegu, sposobów, w jakie śnieg topnieje, czy nawet w jaki sposób śnieg wpływa na zwierzęta – mamy nawet kategorię: śnieg i zjawiska paranormalne”.

Badanie przeprowadzone przez naukowców Uniwersytet w Glasgow jest częścią projektu pilotażowego mającego na celu skompilowanie pierwszego w historii tezaurusa historycznego Szkotów (HTS), klasyfikującego każde słowo w języku szkockim od najwcześniejszych zapisów do dnia dzisiejszego.

Pierwsze dwie kategorie zamieszczone na stronie tezaurusa koncentrują się na szkockich słowach dotyczących pogody i sportu — będących dwoma kluczowymi tematami do dyskusji dla Szkotów na przestrzeni wieków.

Po sukcesie pierwszego etapu mają nadzieję zapewnić dalsze finansowanie, aby umożliwić rozwój tezaurusa w celu objęcia większej liczby aspektów życia i kultury Szkocji.

Czytaj: 25 niesamowitych zdjęć formacji lodu i śniegu

Pixabay

Dlaczego Szkoci mają tak dużo określeń śniegu?

Dr Susan Rennie, wykładowczyni języka angielskiego i szkockiego na Uniwersytecie w Glasgow twierdzi, że wynika to z wielkiej roli, jaką od stuleci pogoda odgrywa w życiu Szkotów.

„Pogoda od wieków była istotną częścią życia ludzi w Szkocji” – powiedziała dr Rennie.

„Liczba i różnorodność słów w języku pokazuje, jak ważne było, aby nasi przodkowie komunikowali się o pogodzie, która tak łatwo mogła wpłynąć na ich źródła utrzymania” – powiedział dr Rennie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Oto niektóre, najbardziej ulubione określenia Szkotów:

  • Feefle – śnieg zawijający w kątach i na rogach
  • Flindrikin – lekkie opady śniegu
  • Skelf – duży płatek śniegu
  • Sneesl – początek opadów deszczu lub śniegu
  • Snaw-ghast – duch objawiający się w śniegu
  • Blin-drift – śnieżny dryft
  • Snow-smoor – uduszenie się śniegiem
  • Snaw-broo – roztopiony śnieg
  • Glush – także roztopiony śnieg
  • Ground-gru – pół-roztopiony śnieg lub lód tworzący się wczesną wiosną na powierzchni rzeki.

Czytaj: Lustrzany dom pośród szwajcarskich gór