Opuszczony tunel, który nocą świeci na niebiesko — nieziemska atrakcja turystyczna

0
175

W małym australijskim miasteczku Helensburgh znajduje się jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na świecie — opuszczony tunel kolejowy, który nocą świeci niesamowitym niebieskim światłem.

Helensburgh Glow Worm Tunnel to opuszczony tunel kolejowy w Helensburgh w Nowej Południowej Walii, który zasłynął zarówno z otaczających go opowieści o duchach, jak i kolonii świetlistych robaków, które nadają mu charakterystyczną bioluminescencyjną niebieską poświatę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pierwotnie tunel Metropolitan, o długości 624 metrów, został oddany do użytku pod koniec XIX wieku i służył do transportu węgla z miejscowej kopalni na przedmieścia. Jednak kilka dekad później został zamknięty i pozostawał opuszczony do połowy lat 90.

Otwarty 1 stycznia 1889 roku, tunel Metropolitan of Helensburgh działał do 1915 roku, kiedy to został oficjalnie zamknięty. Lata narażenia na dym i sadzę z węgla sprawiły, że tunel stał się niebezpieczny dla załóg pociągów i pasażerów, dlatego linia kolejowa została zduplikowana, a tunel opuszczony. Jeden koniec został odcięty, a całe miejsce zostało zamienione w zbiornik dla celów wydobywczych.

Zdjęcie: Facebook

Z biegiem lat tunel został pochłonięty przez gruzy i zarośla, a większość ludzi zapomniała, że w ogóle istniał. Dopiero w 1995 roku Metropolitan Colliery zdecydowało się na osuszenie zalanego tunelu, uprzątnięcie gruzu w nim i wokół niego oraz przekształcenie tego miejsca w atrakcję historyczną. Nie mieli jednak pojęcia, że ich wysiłki ostatecznie zaowocują wyjątkowym naturalnym spektaklem.

Czytaj: Tunele stworzone przez naturę

Zdjęcie: Facebook

Po początkowej renowacji stary tunel kolejowy stał się domem dla kolonii świetlików, która od tego czasu stała się jedną z największych w całej Nowej Południowej Walii.

Zakrywały strop tunelu, emitując charakterystyczne niebieskie światło wabiące w nocy ofiary – bezkręgowce, takie jak komary. Chociaż ta bioluminescencja służy bardzo praktycznemu celowi, tworzy również fantastyczny pokaz naturalnego światła dla nas, ludzi, który miejscowi szybko zauważyli.

Czytaj: Ten niesamowity most zamienia się w tunel i łączy Danię i Szwecję

Zdjęcie: Facebook

Tunel ostatecznie stał się znany jako Helensburgh Glow Worm Tunnel, a ludzie z całej Australii zaczęli podróżować, aby na własne oczy zobaczyć pokaz naturalnego światła.

Ponieważ zdjęcia i filmy nagrane w tym miejscu zaczęły pojawiać się na platformach takich jak Facebook i Instagram, tunel stał się międzynarodową atrakcją turystyczną.

Zdjęcie: Facebook

Ale podczas gdy miasto Helensburgh z zadowoleniem przyjęło uwagę, świetliki nie. Jak to często bywa, ludzie bardziej dbali o jakość swoich zdjęć i filmów niż o wrażliwych na światło mieszkańców tunelu i całkowicie zlekceważyli ostrzeżenia, aby nie błyskać światłami na dach tunelu ani nie odpalać rac, aby rozjaśnić zdjęcia. Nie trzeba było długo czekać, aż liczba robaczków świętojańskich w tunelu zaczęła się zmniejszać.

Zdjęcie: Facebook

Obawiając się przedwczesnego upadku ich niezwykłej atrakcji, grupa Helensburgh Landcare tymczasowo ograniczyła dostęp do tunelu Helensburgh Glow Worm Tunnel w styczniu 2019 roku, aby umożliwić robakom świętojańskim rozmnażanie się w spokoju po latach nadużyć.

Nie jest jasne, czy unikalny tunel robaczków świętojańskich jest obecnie otwarty, czy zamknięty dla zwiedzających, ponieważ nie mogliśmy znaleźć żadnych aktualnych informacji na temat stanu tej niesamowitej atrakcji, ale jeśli kiedykolwiek będziesz miał okazję zobaczyć ją osobiście, upewnij się, że podziwiasz spektakl bioluminescencyjny spokojnie, a jeśli musisz robić zdjęcia, rób to bez sztucznych źródeł światła.