![morska farma wiatrowa](https://f7dobry.com/wp-content/uploads/2023/09/morska-farma-wiatrowa.jpg)
Polski państwowy gigant energetyczny Orlen pozyskał 3,6 miliarda euro (16,6 miliarda złotych) w pożyczkach od 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych, w tym Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), na budowę pierwszej w kraju morskiej farmy wiatrowej. Dofinansowanie pokryje 80% kosztów projektu.
Inwestycja w farmę wiatrową na Morzu Bałtyckim – której planowana moc do 1,2 GW, co odpowiada 2-3% obecnej produkcji energii elektrycznej w Polsce – ma rozpocząć się w tym roku, a zakończyć w 2026 roku.
„Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć przełomową inwestycję mającą na celu wsparcie realizacji celów Polski w zakresie wytwarzania energii odnawialnej i dekarbonizacji!
140 mln euro na pierwszą morską farmę wiatrową w Polsce!
Ten kamień milowy stanowi znaczący krok w transformacji sektora energetycznego kraju!” – napisał EBOR na Twitterze.
We’re proud to support a milestone investment to aid Poland’s renewable energy generation and decarbonisation targets!
€140 million for the first offshore wind farm in Poland!
The milestone project represents a significant step in the transformation of country’s energy sector! pic.twitter.com/G4OG193KNv— The EBRD (@EBRD) September 19, 2023
Umowy kredytowe z pożyczkodawcami podpisała spółka Baltic Power, w której Orlen posiada 51,1% udziałów. Pozostałe 48,9% należy do NP Baltic Wind z siedzibą w Amsterdamie. Kredyty będą udzielane na 23 lata.
CZYTAJ NA F7.PL – Paryż czeka! Polskie siatkarki wywalczyły awans do igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu!
Oprócz finansowania wynoszącego 3,6 miliarda euro spółka będzie mogła skorzystać z dodatkowych i rezerwowych linii kredytowych w wysokości odpowiednio 1 miliarda złotych i 600 milionów euro, podaje Rzeczpospolita.
Całkowity budżet projektu szacowany jest na około 4,73 miliarda euro, w tym wydatki inwestycyjne wraz z ubezpieczeniami (około 4,05 miliarda euro).
Zawarliśmy umowy kredytowe na finansowanie projektu Baltic Power, pierwszej farmy wiatrowej, która powstanie na polskich wodach Bałtyku. Porozumienie zawarte z konsorcjum 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych jest jednym z kluczowych elementów procesu…
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) September 19, 2023
Farma wiatrowa będzie zlokalizowana około 23 km od polskiego wybrzeża Bałtyku, w pobliżu Łeby i Choczewa, i ma składać się z 76 turbin wiatrowych, każda o mocy jednostkowej 15 MW.
Orlen szacuje, że po ukończeniu projekt zapewni czystą energię ponad 1,5 mln gospodarstw domowych, a w ciągu pierwszych pięciu lat działalności może wygenerować dodatkowy średnioroczny wolny przepływ środków pieniężnych w wysokości około 140 mln euro. EBITDA Baltic Power może osiągnąć średnio około 400 milionów euro rocznie.
Baltic Power to jeden z kluczowych projektów Orlenu w dążeniu do osiągnięcia 9 GW mocy zainstalowanej w OZE do 2030 roku. Pozwoli to uniknąć emisji około 2,8 mln ton CO2 rocznie.
W ramach swojej strategii transformacji energetycznej firma ogłosiła niedawno inwestycję o wartości 1 miliarda dolarów (4,2 miliarda złotych) w technologię wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w Norwegii.
CZYTAJ: Polski państwowy gigant energetyczny zainwestuje 4,2 miliarda złotych w magazynowanie CO2
Polska, najbardziej zależny od węgla kraj UE, wyznaczyła w tym roku nowy cel polegający na wytwarzaniu trzech czwartych swojej energii ze źródeł odnawialnych do 2040 roku, przy czym oczekuje się, że morska energia wiatrowa wyniesie 5,9 GW do 2030 roku i 18 GW w 2040 roku.