Michelin Man na początku był biały, ponieważ gumowe opony były naturalnie białe. Dopiero w 1912 roku do białych opon domieszano chemikalia węglowe, co sprawiło, że stały się czarne. Zmiana miała charakter strukturalny, a nie estetyczny. Dzięki dodaniu węgla opony stały się trwalsze.
Powszechnie znana jako „Michelin Man”, która jest ukochaną twarzą marki Michelin od 1898 roku, ta pulchna maskotka ma na imię Bibendum (w skrócie Bib).

1. Na początku Bibendum wyglądał zupełnie inaczej.
Kiedyś przypominał nieco przerażającą postać przypominającą mumię i często widywano go podnoszącego szklankę w swoich reklamach ze słowami „Nunc est Bibendum”, po łacinie „Teraz pora pić”. Ten kielich był wypełniony gwoździami i potłuczonym szkłem, co miało wskazywać na to, jak twarde i wytrzymałe były opony Michelin i że nie przebiją się tak łatwo.

2. Jak większość ludzi, przeszedł przez różne fazy życia.
We wczesnych latach Bibendum był przedstawiany jako gladiator, kick-bokser, zwinny tancerz na włoskim rynku, a nawet szukający przyjemności gentleman, który lubił piwo i cygara – ten ostatni dodatek został dodany jako apel do bogatych ludzi z klasy wyższej, którzy mieli wtedy pieniądze na zakup samochodu.
Ale w 1920 roku stonował i przyjął bardziej wyrafinowany, przyjazny rodzinie wizerunek: rzucił alkohol, rzucił palenie, a nawet zaczął uprawiać sport (w kilku reklamach widywaliśmy go biegającego i jeżdżącego na rowerze, podczas gdy od niechcenia rzuca oponami jak frisbee), zrzucił dużo wagi i wyglądał na bardziej umięśnionego niż kiedykolwiek. Na plakacie z 1900 roku wyobraża sobie nawet, jak pomaga rodzinie z przebitą oponą, ofiarowując największą, najlepszą oponę z jego własnego środkowego odcinka, gdy przez dziurę pozostawioną w jego brzuchu widać błękitne niebo.
Czytaj: Nowe bezpowietrzne opony Michelin
3. Opony nie były barwione na czarno aż do 1912 roku, dlatego Bibendum jest biały.
Przed rokiem 1912 opony były albo szaro-białe, albo miały jasny, półprzezroczysty beżowy odcień. Węgiel został następnie dodany do formuły gumy jako środek konserwujący i wzmacniający.
Czytaj: Michelin produkuje opony z plastikowych butelek z recyklingu
4. Jest tak kochany, że ma nawet meble ukształtowane na swoje podobieństwo.
Twórca Eileen Gray stworzyła pluszowe, wygodne siedzisko znane jako krzesło Bibendum w 1900 roku i nadal jest powszechnie uznawane za jeden z najbardziej wyrazistych projektów mebli XX wieku.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl

5. Recenzowanie restauracji
Michelin zaczął również recenzować restauracje, aby więcej osób pokonywało dalsze odległości w swoich samochodach, aby zjeść w tych restauracjach. To z kolei przyspieszyło zużycie ich opon i zmusiło ich do zakupu większej ilości.
System gwiazdek Michelin wzrasta do trzech i jest z podziałem na to, czy warto jechać do restauracji.
* Jedna gwiazdka: „Bardzo dobra restauracja”.
** Dwie gwiazdki: „Doskonałe dania, warte objazdu”.
*** Trzy gwiazdki: „Wyjątkowa kuchnia, warta wyjątkowej podróży”.
Czytaj: Krakowska restauracja z gwiazdką Michelin!