Osoby regularnie pijące kawę mogą mieć większą szansę na dłuższe życie

0
164
Zdjęcie: pl.freepik.com

Czy jesteś jedną z tych osób, które nie mogą rozpocząć dnia bez filiżanki kawy? Być może pijesz jeszcze jedną po przybyciu do pracy, i może jeszcze jedną po obiedzie.

Jeśli tak, to masz szczęście: możesz mieć mniejsze ryzyko śmierci niż Twoi znajomi, którzy nie piją kawy. Nowe badanie mówi, że ci, którzy regularnie popijają ciepły napój z kofeiną, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę, chorobę Parkinsona, depresję i nie tylko.

Badanie wykazało, że osoby regularnie pijące kawę mają mniejsze szanse na śmierć

Chińscy naukowcy opublikowali niedawno siedmioletnie badanie, które wykazało, że w tym okresie osoby regularnie pijące kawę miały mniejsze szanse na śmierć niż osoby, które nie piły kawy.

Okazało się, że ci, którzy wypili 1,5 do 3,5 filiżanek, byli o 30% mniej narażeni na śmierć w tym okresie. Dotyczyło to również tego, czy pili kawę zwykłą lub z łyżeczką cukru. Naukowcy odkryli, że osoby pijące kawę rzadziej umierały z jakiejkolwiek przyczyny, w tym na raka i choroby układu krążenia.

Naukowcy chcą jasno powiedzieć, że ich badania nie oznaczają, że kawa zapobiega tym chorobom. Pokazuje raczej korelację między piciem kawy a obniżonym ryzykiem tych chorób. Nie znaleźli rozstrzygających wyników dotyczących stosowania sztucznych słodzików.

Czytaj: W Krakowie otwiera się Królicza Kawiarnia

Zdjęcie: pl.freepik.com

Badanie

Naukowcy monitorowali spożycie kawy i zdrowie 171 616 uczestników, którzy mieli średni wiek prawie 56 lat i byli wolni od raka i chorób sercowo-naczyniowych w momencie rozpoczęcia badania, przez około siedem lat, począwszy od 2009 roku.

Następnie badacze uwzględnili takie rzeczy, jak wiek, pochodzenie etniczne, płeć, poziom wykształcenia, palenie tytoniu, poziom aktywności fizycznej, wskaźnik masy ciała i dietę. Ci, którzy pili kawę, mieli mniejsze ryzyko śmierci, szczególnie ci, którzy pili ją bez cukru.

Nie jest jasne, czy wyniki będą prawdziwe w przypadku osób, które regularnie spożywają wysoko słodzone kawy. Jak już wspomniano, wyniki były również niejednoznaczne dla tych, którzy słodzili swoją filiżankę kawy sztucznymi słodzikami.

Osoby, które wypijały od 1,5 do 3,5 filiżanek kawy dziennie, zwykłej lub posłodzonej łyżeczką cukru, byli o 30% mniej narażeni na śmierć w okresie badania z jakiejkolwiek przyczyny, w tym z powodu raka i chorób układu krążenia, w porównaniu z osobami, które nie piły kawy.

Uważa się, że kawa zmniejsza ryzyko przewlekłej choroby wątroby o 21%.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Niezależnie od tego, czy kawa była rozpuszczalna, mielona, czy bezkofeinowa, wyniki nie były jednoznaczne, jeśli chodzi o użycie sztucznych słodzików. Najnowsze badania nie dowodzą, że kawa była wyłącznie odpowiedzialna za zmniejszenie ryzyka śmiertelności wśród uczestników. Mimo to badania prowadzone przez lata łączyły spożywanie kawy ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2, choroby Parkinsona, depresji i innych schorzeń.

„Obserwacyjny charakter tego nowego badania oznacza, że wnioski te są dalekie od ostatecznych” – powiedział Naveed Sattar, profesor medycyny metabolicznej na Uniwersytecie w Glasgow, który nie był zaangażowany w prace. „Sugerowałbym, aby ludzie pili kawę lub herbatę, najlepiej bez cukru, i starali się robić wszystkie inne rzeczy, o których wiemy, że zapewniają ci zdrowie – więcej się ruszaj, lepiej jedz i śpij”.

Czytaj: Codzienne picie kawy może obniżyć ryzyko ostrego urazu nerek

Dlaczego kawa?

Przez lata naukowcy badali kawę, jej zalety i wady pod kątem zdrowia. Dietetycy odkryli, że ziarna kawy są pełne przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze pomagają zmniejszyć wewnętrzne stany zapalne i uszkodzenia komórek. Pomagają również chronić przed chorobami. Naturalnie kofeina zapewnia zastrzyk energii i zwiększa czujność. Kiedy ludzie są bardziej czujni i energiczni, prowadzą zdrowsze, bardziej produktywne życie.

Oczywiście kawa ma też swoje wady. Jak już wspomniano, zawiera znaczne ilości kofeiny. Spożywanie nadmiernych ilości kofeiny może powodować własne problemy zdrowotne. Przede wszystkim zbyt dużo kofeiny, szczególnie późnym wieczorem, może zakłócić sen. Brak dobrej jakości snu kumuluje się z czasem i może wpływać na Twoje zdrowie na wiele sposobów. Nawet ci, którzy twierdzą, że po wypiciu kawy mogą bez problemu spać, prawdopodobnie nie zdają sobie sprawy, że ich jakość snu nie jest tak dobra, jak mogłaby lub powinna być.

Czytaj: Według nowych badań picie od 1 do 5 filiżanek kawy dziennie pomaga w walce z chorobami przewlekłymi

Picie zbyt dużej ilości kawy może również powodować inne problemy. Jest kwaśna i może wpływać na żołądek. Ci, którzy mają problemy żołądkowo-jelitowe, mogą stwierdzić, że zbyt dużo kawy (i kofeiny, jeśli o to chodzi), pogarsza te problemy z żołądkiem. Kawa może również uszkodzić szkliwo na zębach i spowodować, że zęby będą miały żółty kolor.

Tak więc zasadniczo, jak powie ci wielu dietetyków i lekarzy, kawa nie jest dla Ciebie zła. W rzeczywistości może być dla Ciebie dobra – jeśli spożyjesz ją z rozsądkiem i bez ton cukru i innych dodanych do niej dodatków. Jeśli zauważysz, że jesteś zdenerwowany, niespokojny, masz problemy z żołądkiem lub inne problemy, być może będziesz musiał zmniejszyć spożycie kawy.