Ośrodek turystyczny na platformie wiertniczej na środku morza

0
391
Arabia Saudyjska przedstawiła projekt „The Rig”, hotelowy kurort i park rozrywki zbudowany na platformie wiertniczej. Zdjęcie: Twitter

Arabia Saudyjska planuje przekształcenie morskiej platformy wiertniczej w luksusowy park rozrywki sportów ekstremalnych.

Próbując prześcignąć ekstremalne atrakcje rozrywkowe oferowane przez Dubaj, Arabia Saudyjska tworzy ogromny nowy park rozrywki lub „park ekstremalny”, jak go nazywają. Arabskie królestwo ogłosiło plany swojego nowego rozwoju o nazwie „The Rig”, który ma zostać otwarty w 2025 roku.

Arabia Saudyjska tworzy „pierwszy na świecie cel turystyczny na platformach morskich” w ramach dążenia do dywersyfikacji gospodarki z dala od ropy naftowej.

Według raportu CNN park będzie w całości finansowany przez Arabski Fundusz Inwestycji Publicznych (PIF).

Twitter

Według komunikatu prasowego The Rig będzie „ekstremalnym parkiem” o łącznej powierzchni ponad 150 000 metrów kwadratowych i umieszczonym na szczycie przebudowanej platformy wiertniczej w Zatoce Arabskiej pośrodku morza.

Dosłowna platforma wiertnicza w Zatoce Perskiej będzie zawierać 3 hotele, 800 pokoi, 11 restauracji, kolejkę górską, zjeżdżalnię wodną, diabelski młyn, gokarty, skoki na bungee, nurkowanie i arenę widowiskową, a także wiele innych atrakcji.

Czytaj: Najlepsze parki rozrywki w Europie według TripAdvisor

Zwiastun parku

O parku poinformowano poprzez opublikowanie zwiastuna wideo w mediach społecznościowych przez Fundusz Inwestycji Publicznych.

„PIF ogłasza „RIG”. Pierwszy na świecie kierunek turystyczny inspirowany platformami wiertniczymi na morzu” – napisał Publiczny Fundusz Inwestycyjny. Obejrzyj poniżej zwiastun.

„Platformy morskie zostały stworzone do odkrycia. THE RIG. przenosi to dziedzictwo na wyższy poziom” – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej kurortu. „To najlepsze żywe laboratorium do pionierskich nowych emocji, sportów ekstremalnych i przygód. Wejdź na pokład i poznaj przyszłość przygody”.

Według strony internetowej odwiedzający mogą tam przybyć tylko promem, jachtem, statkiem wycieczkowym lub helikopterem.

Podczas gdy miliony religijnych gości co roku pielgrzymują do saudyjskiego świętego miasta Mekki, konserwatywne prawa tego kraju ograniczające wolności kobiet, wraz z niepokojącą historią praw człowieka, sprawiły, że jest to mniej niż korzystny cel dla wielu międzynarodowych gości.

Czytaj: Arabia Saudyjska pozwala kobietom po raz pierwszy dołączyć do wojska

W komunikacie prasowym Funduszu Inwestycji Publicznych, określany jako „największa na świecie wielozadaniowa konstrukcja”, The Rig jest częścią strategii zwiększania wartości lokalnej gospodarki i wspierania „wysiłków Arabii Saudyjskiej, aby stać się wiodącym globalnym celem turystycznym. „

Naród Bliskiego Wschodu ma strategiczne ramy, znane jako Saudi Vision 2030, które są częścią wysiłków na rzecz zmniejszenia zależności Arabii Saudyjskiej od ropy naftowej i dywersyfikacji gospodarki.

Wytwarza około 12 402 761 baryłek ropy dziennie, co stanowi ponad 16 procent światowych rezerw ropy naftowej. Ropa naftowa stanowi obecnie 30-40 procent realnego PKB Arabii Saudyjskiej, ale istnieją plany uzyskania przychodów poprzez rozwój sektorów usług publicznych, w tym turystyki.

Rządowe plany budowy parków rozrywki, takich jak kompleks Six Flags w Al-Qidiya, na południowy zachód od Rijadu, oraz budowy dziesiątek hoteli i 1300 jednostek mieszkalnych wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego są częścią dążeń do przyciągnięcia 100 milionów turystów rocznie do końca dekady.

Data otwarcia The Rig nie została jeszcze ogłoszona.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zwolennicy zmiany klimatu krytykują ten pomysł

Jednak wielu krytykuje ten model z powodu kryzysu klimatycznego i argumentuje, że podżeganie do niepotrzebnego zanieczyszczenia nie było dobrym pomysłem. Eksperci argumentowali, że żyjemy w tej rzeczywistości, w której firmy paliwowe niszczą klimat, a ludzkość jest w „czerwonym kodzie”.

Eksperci powiedzieli, że w tej rzeczywistości próba Arabii Saudyjskiej zabiegania o przychylność opinii publicznej dla swoich platform wiertniczych poprzez dosłownie stworzenie ładnej, błyszczącej i zabawnej platformy jest godna pogardy. Jest to również niebezpieczne, ponieważ bagatelizuje wyzwania związane ze zmianą klimatu, powiedzieli.