Oszałamiające zdjęcie zdobyło prestiżową nagrodę

0
609
(© Mehmet Aslan/Siena International Photo Awards)

Emocjonalne zdjęcie jednonogiego syryjskiego ojca trzymającego syna urodzonego bez kończyn dolnych i górnych zostało nagrodzone tytułem „Najlepszego Zdjęcia Roku 2021” podczas Siena International Awards.

Turecki fotograf Mehmet Aslan jest ogólnym zwycięzcą Siena International Photo Awards 2021. Jego zdjęcie przedstawia ojca, który stracił nogę podczas wojny, trzymającego na rękach syna urodzonego bez kończyn w tureckiej prowincji Hatay na granicy z Syrią.

Zdjęcie zatytułowane „Trudy Życia” przedstawia ojca i syna.

Uchwycony przez Aslana moment przedstawia ojca Munzira, który stracił prawą nogę podczas wojny w syryjskim Idlib, trzymającego swojego syna Mustafę, urodzonego bez kończyn z powodu wady wrodzonej spowodowanej lekami, które musiała zażywać jego matka. Widzimy jak syn pięknie uśmiecha się do ojca.

Turecki fotograf Mehmet Aslan został uznany za zwycięzcę konkursu za swoje zdjęcie zatytułowane „Trudy życia”.

Po ucieczce z Idlib rodzina mieszka teraz w południowej Turcji w pobliżu granicy z Syrią, gdzie szuka protez dla Mustafy.

Młody chłopiec urodził się z rzadką wadą wrodzoną zwaną tetra-amelią, która charakteryzuje się brakiem wszystkich czterech kończyn. Było to „spowodowane lekami, które jego matka Zeynep musiała zażywać po tym, jak zachorowała przez gaz paraliżujący rozpylony podczas wojny w Syrii”, podaje strona internetowa Siena International Photo Awards.

„Zdjęcie dotarło do świata… Od lat staraliśmy się, aby nasze głosy zostały wysłuchane przez każdego, kto chciałby słuchać, aby pomóc w jego leczeniu. Oddalibyśmy wszystko, aby zapewnić mu lepsze życie” – powiedziała matka chłopca.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Aslan po raz pierwszy spotkał rodzinę w południowej Turcji, gdzie mieszkali w sklepie.

Zdjęcie poruszyło ludzi na całym świecie dzięki swojemu potężnemu przekazowi.

Hakan Copur, szef waszyngtońskiego biura Anadolu, napisał na Twitterze „Tylko jedno zdjęcie mówi wszystko o tym, co wydarzyło się w Syrii”.

W 2020 roku zdjęcie gigantycznej góry lodowej otoczonej przez foki autorstwa francuskiego fotografa Grega Lecoeura zdobyło główną nagrodę podczas szóstej edycji Siena International Photo Awards.

Czytaj: Ogłoszono najlepsze zdjęcia Siena International Photo Awards 2020

„Mam nadzieję, że pomoże to złagodzić sprzeciw wobec uchodźców w Turcji”

Aslan wyraził również swoją wdzięczność za nagrodę, zauważając, że do corocznego konkursu fotograficznego wpłynęły zgłoszenia ze 163 krajów.

„Chcieliśmy zwrócić na to uwagę” – powiedział Aslan, dodając, że ma nadzieję, że zdjęcie podkreśli dążenie rodziny do protetyki dla Mustafy i pomoże złagodzić sprzeciw wobec społeczności uchodźców w Turcji.

Fotograf wyjaśnił również, że Munzir stracił prawą nogę przez wojnę podczas zakupów na bazarze w Syrii. Jego żona, która była wówczas w ciąży, wdychała gaz paraliżujący i wkrótce potem urodził się Mustafa.

Rodzina opuściła dom w Idlib, mieście w północno-zachodniej Syrii. Idlib jest siedliskiem przemocy ze względu na fakt, że jest to ostatnia prowincja grup rebeliantów i dżihadystów, która jest atakowana przez siły rządowe i sojuszników.

Czytaj: Klinika dla kotów w rozdartej wojną Syrii.