Oto, co się dzieje, gdy nie szanujemy natury

0
862

Większość ludzi prawdopodobnie nie wie, że odciski palców koali są tak podobne do ludzkich, że tylko specjalista może je odróżnić. To jeden z przykładów tego, jak podobne mogą być do siebie zwierzęta i ludzie. Zwierzęta są jednak bardziej narażone na zniszczenie ich siedlisk lub dostanie się do niewoli. My ludzie nie ułatwiamy im życia na Ziemi.

Oto, jak Matka Natura reaguje, gdy nie traktujemy jej z szacunkiem.

1. Bezdomna

© BupMaster/reddit

Ta smutna wiewiórka zastanawia się, gdzie zniknął jej dom. Właściciel domu czuje się teraz tak bardzo winny, że rozważa zasadzenie innego drzewa.

2. Orangutan broni swojego domu

© D0NW0N/reddit
© D0NW0N/reddit

To poruszające serce zdjęcie przedstawia orangutana desperacko próbującego ocalić swój dom. Te stworzenia są bardzo przywiązane do swojego  terytorium, często po wysiedleniu z ich terenu grozi im śmierć. Niestety, orangutany nie są w stanie wygrać tej bitwy.

O tej przerażającej sytuacji pisałam już wcześniej: Orangutan próbuje „walczyć” z buldożerem, który niszczy las w Indonezji

3. Brakuje jej rodzinnego domu

© Scalettas/reddit

Trudno nie czuć smutku, patrząc na to zdjęcie papugi amazońskiej uwięzionej w sztucznej  dżungli. Jej wyraz dzioba i postawa mówią wszystko.

4. Zmarznięty i samotny

© Unknown / Reddit

Trudno jest patrzeć na ten niepokojący obraz bezpańskiego psa w Bukareszcie, skulonego na ulicy po zamieci śnieżnej. Tysiące porzuconych i bezpańskich psów potrzebuje domów, a my możemy wiele zrobić, aby im pomóc.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

5. Ofiary zanieczyszczenia

© kWU9YCV/imgur

Te wydry  są ofiarami zanieczyszczenia wody ropą. Niestety jest to ich naturalne środowisko, więc nie mogą zamieszkać w innym miejscu, a wielu z nim grozi śmierć.

6. Próbują znaleźć jedzenie

© ZombieBorscht/imgur

Z powodu rosnącej emisji CO2 i globalnego ocieplenia niedźwiedzie polarne zostały zmuszone do jedzenia śmieci, aby zapewnić sobie przeżycie. Ich przetrwanie jest zagrożone, ponieważ pokrywy lodowe, których używają do polowania, stopiły się.

7. Zagrożone przez ropę

© US Coast Guard

To zdjęcie wykonane przez Straż Przybrzeżną pokazuje niepokojące zdjęcie czapli, której stopy, nogi i pióra ogona pokryte są ropą. Ptaki są tylko jedną z wielu ofiar wycieków ropy do oceanu.

8. Tęsknią za naturalnym środowiskiem

© lorain3 / Reddit

Patrzenie jak ta żyrafa sięga po sztuczne drzewo namalowane na ścianie jest bardzo smutne. Żyrafy nie radzą sobie dobrze w niewoli, ponieważ wymagają sporej przestrzeni do poruszania się.

9. Stres może zabić

© Marie-Lan Nguyen/wikimedia

Niedźwiedź polarny o imieniu Gus (1985–2013) był niegdyś główną atrakcją zoo w Central Parku w Nowym Jorku. Ponad 20 milionów osób odwiedziło jego wybieg. W latach 90-tych zyskał niefortunną sławę, gdy zaczął obsesyjnie pływać w swoim basenie do 12 godzin dziennie. Gus, nazwany przez reporterów „neurotycznym”, „przygnębionym” misiem cierpiącym na chorobę dwubiegunową stał się smutnym „symbolem stresu związanego z życiem w Nowym Jorku”.

10. Jak wydostać się z kłopotów?

© twitter

Jest to tragiczny skutek zaplątywania się żółwi w wyrzucone plastikowe opakowania, w które pakuje się puszki z napojami. Ten żółw utknął w plastiku, gdy był mały i dojrzał ze zdeformowaną skorupą. Teraz weterynarze próbują pomóc mu w powrocie do normalnego życia.

11. Utracony dom

© impeesa/imgur

To okropne skutki wycinania i wypalania lasów. Ten smutny koala siedzi pośród zdewastowanych szczątków swego domu zniszczonego przez australijskich drwali. Zniszczyli nie tylko jego dom, ale cały krajobraz.

12. Negatywny wpływ ludzkości na przyrodę

© natgeo

Wpływ człowieka na przyrodę jest widoczny na całym świecie, nawet w pozornie bezpiecznym sanktuarium, takim jak Park Narodowy Krugera. Świat musi zacząć zmieniać swój negatywny wpływ na ekosystem.

13. Kolejny utracony dom

© Roseferret/Twitter

To smutne zdjęcie przedstawia sowę płomykówkę siedzącą na pozostałościach swego domu, który utraciła z powodu wylesiania. Miliardy zwierząt tracą swoje domy każdego roku z powodu coraz większej eksploatacji naturalnych zasobów.

14. Nie ma domu, do którego mógłby wrócić

© skets90/reddit

Samotny kangur sprawdza pozostałości swojego domu po potężnych pożarach buszu w Australii. Nawet jeśli pożary nie były bezpośrednio spowodowane przez ludzi, żywioł ten nie miałby tak katastrofalnych skutków, gdybyśmy nie przyczynili się tak bardzo do zmian klimatu.

Czytaj: Australia popełnia samobójstwo klimatyczne.

15. Stos śmieci to jedyny dom dla tego ptaka

© Kim Starr/wikimedia

Globalne zanieczyszczenie zmusiło albatrosa ciemnolicego do życia w stosie śmieci. Jak ludzkość może godzić się na takie warunki życia wielu stworzeń tylko dlatego, że nie jest w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniem spowodowanym tworzywami sztucznymi?

Czytaj: Kiedyś i teraz. Jak zmieniła się Polska?