Oto, dlaczego spędzanie czasu w samotności jest dla Ciebie naprawdę dobre

0
389
6 potwierdzonych naukowo powodów by spędzać więcej czasu w samotności. Zdjęcie: pl.freepik.com

Nawet najbardziej towarzyska osoba na świecie raz na jakiś czas potrzebuje trochę czasu dla siebie i świętego spokoju.

Niezależnie od tego, czy jesteś ekstrawertykiem, w większości introwertykiem, czy kimś pomiędzy – trochę samotności może sprawić, że staniesz się szczęśliwszą osobą.

Chociaż otaczanie się ludźmi, którzy Cię podnoszą, jest wspaniałe i na pewno niezbędne, istnieje również wiele korzyści ze spędzania czasu sam ze sobą.

Spędź więc trochę czasu samotnie. Oto, dlaczego warto to zrobić:

1. Pozwala to naładować baterie

Pogodzenie pracy, z członkami rodziny, przyjaciółmi i codziennymi obowiązkami jest wyzwaniem, i wymaga dużo energii. Nikt nie może dawać z siebie 100% przez cały czas.

Czasami trzeba dać sobie chwilę spokoju, aby te baterie naładować. W tym czasie rób tę rzecz, którą kochasz. Pod koniec poczujesz się jak nowa osoba, a cała ta dodatkowa energia będzie również korzystna dla ludzi wokół Ciebie.

2. Będziesz mieć czas na myślenie

Czasami życie może stać się nieco gorączkowe, a przy napiętym harmonogramie jeszcze ważniejsze jest wygospodarowanie czasu dla siebie, aby umożliwić ci zastanowienie się nad tym, co się z Tobą dzieje, jak ci się układa w związku, co z nadchodzącymi wydarzeniami, a nawet przetworzeniem czegoś, co wydarzyło się tydzień wcześniej.

Mała przerwa pomoże nawet najbardziej towarzyskim ludziom dowiedzieć się, na jakim etapie życia się znajduje i da ci tak bardzo potrzebny czas na refleksję i rozwój jako osoba.

Czytaj: 15 minut samotności dla zdrowia!

3. Staniesz się bardziej niezależna

Czas postawić sobie priorytet i przyjąć swoją niezależność. Rozważ zastosowanie tej mądrej rady, oczywiście z umiarem. Rób, co chcesz, żyj tak, jak chcesz, kupuj własne diamenty (lub cyrkonie) i płać własne rachunki.

Nie oznacza to lekceważenia innych ludzi, ale robienie rzeczy według własnej woli nauczy Cię, że nie musisz cały czas polegać na innych. Zaczynasz polegać na sobie i ufać w swoją zdolność do samodzielnego życia – a to jest warte więcej niż wszystko inne na tym świecie. Odkrywanie własnych umiejętności da ci silne poczucie niezależności.

4. Zaufanie sobie staje się łatwiejsze

Kiedy już zrobisz ten krok w kierunku niezależności, przekonasz się, że czasami musisz podejmować decyzje bez udziału innych. Chociaż przerażające jest wykonanie ruchu bez konsultacji ze wszystkimi znajomymi i przypadkową osobą na ulicy, to staniesz się silniejsza, gdy nauczysz się ufać własnym instynktom. Rozwijanie własnych opinii tylko wyjaśnia, kim jesteś, czego chcesz i jak słuchać swojego przeczucia.

Czytaj: Tańsze bilety komunikacji miejskiej dla turystów w Krakowie

5. Zwiększysz swoją produktywność

Pomyśl o zbyt wielu kucharzach w kuchni. To samo dotyczy sytuacji, gdy próbujesz skupić się na zadaniu i jesteś rozproszona przez to, co dzieje się wokół Ciebie lub z kim jesteś.

Gdy tylko Ty dotrzymujesz sobie towarzystwa, jesteś w stanie rozwijać własne pomysły i wdrażać je dokładnie tak, jak chcesz.

Poznanie własnych mocnych stron sprawi, że staniesz się lepszym graczem zespołowym, ponieważ wiesz dokładnie, co możesz wnieść do zespołu.

6. Twoje uznanie dla innych wzrośnie

Trochę czasu z dala od tych, których kochamy, może być dobrą rzeczą. Odrobina samotności może być właśnie tym, czego potrzebujesz, abyś doceniła pozytywny wpływ ludzi w Twoim życiu i wróciła do nich szczęśliwsza i bardziej energiczna. W zasadzie każdy wtedy jest zwycięzcą.

johannesfloe.com – Art to remember