Oto jak Holandia traktuje uzależnionych od heroiny

0
702
Klinika heroiny w Amsterdamie / Zdjęcie: AP

Urzędnicy ds. zdrowia publicznego w Holandii twierdzą, że bezpłatna dystrybucja jest jednym z powodów, dla których zgony związane z narkotykami są znacznie mniej powszechne niż w innych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych.

W styczniu 2007 roku heroina została oficjalnie zarejestrowana jako lek w Holandii. Obejmuje to przepisywanie i dostarczanie heroiny w celach medycznych osobom uzależnionym od heroiny trzy razy dziennie, a także zapewnianie heroiny poradniom dla osób uzależnionych, w których mogą zażywać narkotyki.

Oto dlaczego wielu uważa, że to dobry pomysł.

Po pierwsze, klinika zapewnia dobre czyste igły, więc nie ma ryzyka zakażenia krzyżowego.

Po drugie, osoby uzależnione idą do kliniki, która odbiera pieniądze lokalnym handlarzom narkotyków. Po co płacić komuś, skoro możesz dostać to za darmo?

Po trzecie, leki są czyste. Nie mają nic, co mogłoby być niebezpieczne dla zdrowia osoby uzależnionej.

Po czwarte, mają pod ręką personel medyczny, który pomaga pacjentowi w przypadku przedawkowania. Większość przedawkowania można przeżyć, pod warunkiem, że uzyskają pomoc medyczną na czas.

Czytaj: W Holandii na dachach przystanków pszczoły mają swój raj

Po piąte, oferowane są im usługi doradcze i programy naprawcze, które pomogą im się oczyścić. Byłbyś zaskoczony liczbą osób uzależnionych, które po prostu biorą narkotyki, aby nie odczuwać bólu związanego z odstawieniem i pozostać uzależnionymi tylko dlatego, że nie mają dostępu do przyzwoitych programów pomagających im się oczyścić.

Udowodniono, że program jest skuteczny, a narkomania w Holandii jest na najniższym poziomie. Gdyby więcej krajów traktowało uzależnienie od narkotyków jako chorobę, którą należy leczyć, a nie jako problem, który ma być demonizowany, mógłby nastąpić prawdziwy postęp w rozwiązaniu problemu narkomanii.

Czytaj:  Ścieżka rowerowa na dachu w Utrecht

johannesfloe.com – Art to remember