Oto jak wykorzystać zaledwie 20 minut dnia, aby zmienić swoje życie

0
313
Czas jest droższy niż pieniądze. Zdjęcie: Pixabay

Czas jest najcenniejszym zasobem, jaki posiadamy. Zamiast marnować go na rzeczy i sprawy, które mają niewielkie lub żadne znaczenie, jeśli wykorzystamy go w sposób, który się opłaca.

Większość z nas narzeka, że doba ma za mało godzin, aby zrobić wszystko, co chcemy z naszej listy rzeczy do zrobienia. Dopiero jeśli nauczymy się lepiej zarządzać swoim czasem, zdamy sobie sprawę, że wystarczy doba na zrobienie wszystkiego. A lepsze zarządzanie czasem wynika z lepszego planowania.

Oto ćwiczenie planowania, które należy wykonywać każdego dnia, najlepiej rano. Te punkty nie zajmą więcej niż 20 minut nawet w Twoje leniwe dni, ale zapewnią, że cały dzień nie pójdzie na marne.

  1. Zanotuj 8 małych rzeczy, które chcesz osiągnąć jednego dnia. Jeśli do końca 8-godzinnego dnia pracy nie osiągnęliśmy wszystkich 8, oznacza to, że coś jest bardzo nie tak.
  2. Ponieważ ten nawyk staje się wzorcem, podziel te 8 rzeczy na 6 zawodowych i 2 osobiste. Pomoże ci to osiągnąć lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Cele osobiste mogą polegać na odbieraniu dzieci ze żłobka lub robieniu zakupów spożywczych.
  3. W weekendy odwróć stosunek. Załóż sobie cel na wykonanie 6 zadań osobistych i 2 zawodowych (zawodowe tylko jeśli musisz!). Jeśli masz szczęście i masz wolne od pracy w sobotę i niedzielę, nie planuj nic związanego z pracą.
  4. Każdego ranka sprawdzaj, ile celów z poprzedniego dnia zostało osiągniętych. Przeanalizuj rzeczy, które udało ci się osiągnąć, a które nie i sporządź nową listę na bieżący dzień.
  5. Wyznaczanie sobie celów rano to świetny sposób, aby dobrze zacząć organizować sobie czas. Aby co kilka dni wprowadzać coś w rodzaju świeżości, możesz działać kreatywnie. Zainwestuj w dobrze wyglądający notatnik, który możesz zabrać ze sobą do pracy. Nagraj swoją listę własnym głosem w telefonie i odtwarzaj ją co 2-3 godziny. A może ustaw przypomnienia w telefonie, jeśli masz posortowane przedziały czasowe.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Czas jest droższy niż pieniądze

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że czas jest droższy niż pieniądze. Więc jeśli zbyt długie spotkanie z klientem zakończyło się biznesem, nadal jest to strata. Dbałość o nasz czas wymaga, abyśmy wybierali jedną osobę, która oszczędza czas, a nie drugą, która zajmuje nam więcej czasu.

Musimy się również nauczyć, że mówienie „nie” nie rani niczyich uczuć i musi być powiedziane bez poczucia winy. Może się zdarzyć, że poczujemy, że dzisiaj rezygnujemy z interesujących okazji w naszym dążeniu do zaoszczędzenia czasu na jutro, ale to też jest mądre.

Czytaj: Tak zmieniają się czasy…

Chociaż poranki mogą być świetnym czasem na zapisanie listy, niektórzy z nas mogą chcieć robić to wieczorem. W końcu tuż przed snem jesteśmy najbardziej pewni, jak daleko zaszliśmy przez cały dzień i jak daleko możemy zajść również następnego dnia.

Wszystko, czego potrzeba, to chęć kontynuowania każdego następnego ranka wszystkich celów z listy. Świadomość zaplanowania dnia w pierwszej kolejności jest nawet ważniejsze niż osiągnięcie wszystkich 8 celów.

Czytaj: Poznań to najbardziej zakorkowane miasto w Polsce!