Oto najbardziej wysunięta na północ wyspa świata

0
640
Naukowcy twierdzą, że ta wyspa o wymiarach 60 x 30 m jest najbliżej bieguna północnego. Zdjęcie: Morten Rasch, Uniwersytet w Kopenhadze

Grupa naukowców twierdzi, że dzięki szczęściu odkryli najbardziej wysuniętą na północ wyspę świata u wybrzeży Grenlandii.

W lipcu naukowcy polecieli, aby zebrać próbki na wyspę, którą uznali za wyspę Oodaaq, znaną od 1978 roku.

Ale kiedy sprawdzili swoją pozycję z duńskim urzędnikiem odpowiedzialnym za rejestrację arktycznych wysp, znajdowali się 800 metrów dalej na północ.

Mówią, że wyspa o wymiarach 60m na 30m jest najbliższym punktem lądowym bieguna północnego.

Grenlandia to rozległe autonomiczne terytorium arktyczne należące do Danii.

„Wyspa została odkryta podczas duńsko-szwajcarskiej ekspedycji badawczej, którą koordynowałem” – powiedział BBC kierownik naukowy Morten Rasch ze Stacji Arktycznej na Grenlandii na Uniwersytecie Kopenhaskim.

„Chcieliśmy między innymi odwiedzić wyspę Oodaaq, która wcześniej była znana jako wyspa najbardziej wysunięta na północ”.

Rasch powiedział, że jego zespół „chciał pobrać próbki wyspy, aby znaleźć nowe gatunki przystosowane do życia w tym bardzo ekstremalnym środowisku”.

„Byliśmy w sześć osób w małym helikopterze, a kiedy dotarliśmy do pozycji wyspy Oodaaq, nie mogliśmy jej znaleźć” – powiedział Morten Rasch, dodając, że mapy nie są zbyt dokładne w tej części świata.

„Zaczęliśmy więc szukać wyspy. Po kilku bardzo ekscytujących minutach wylądowaliśmy na dziwnej, nie porośniętej roślinnością miejscu błota, osadów morenowych i żwiru otoczonego ze wszystkich stron lodem morskim – niezbyt przyjazne miejsce”.

„Po ekspedycji i wielu dyskusjach ze specjalistami na ten temat zdaliśmy sobie sprawę, że przez przypadek odkryliśmy najbardziej wysuniętą na północ wyspę świata”.

Rasch powiedział BBC, że z naukowego punktu widzenia „nie jest to wielka sprawa”.

„Ale z osobistego punktu widzenia to oczywiście zabawne być wśród tych sześciu ludzi na ziemi, którzy mieli zabłocone buty w najbardziej wysuniętym na północ punkcie świata”.

Naukowcy chcą teraz, aby wyspa nosiła nazwę Qeqertaq Avannarleq, co oznacza „najbardziej wysuniętą na północ wyspę” w języku grenlandzkim.

Czytaj: Do 2100 roku Grenlandia będzie tracić lód w najszybszym tempie od 12 000 lat

Grenlandia kilkakrotnie trafiła na pierwsze strony gazet w ostatnich latach, a ówczesny prezydent Donald Trump sugerował w 2019 roku, że USA chcą kupić to terytorium.

Dania szybko odrzuciła ten pomysł jako „absurdalny”, ale międzynarodowe zainteresowanie przyszłością Grenlandii nie ustało.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl