Oto najdłuższa prosta autostrada zwana także „najnudniejszą drogą świata”

0
103
Arabia Saudyjska po raz kolejny trafiła na pierwsze strony gazet, tym razem ze względu na niezwykłe osiągnięcia w zakresie infrastruktury drogowej. (zdjęcie: Agraam)

Autostrada o długości 230 km łącząca dwa miasta w Arabii Saudyjskiej ma tytuł najdłuższej prostej drogi na świecie.

Autostrada nr 10 w Arabii Saudyjskiej rozciąga się na długości 1474 km i łączy miasto Al Darb na południowym zachodzie z Al Batha na wschodzie. Jest to dość ruchliwa droga, po której najczęściej przejeżdżają ciężarówki przewożące towary z jednej strony kraju na drugą, ale najbardziej znany jest 256-kilometrowy odcinek przez pustynię Rub-al-Khali.

Ten konkretny odcinek infrastruktury został pierwotnie wybudowany jako droga prywatna dla króla Fahda, ale odkąd stał się częścią systemu dróg publicznych, pobił rekord Guinnessa w kategorii najdłuższa prosta droga na świecie, zwana także „najnudniejsza droga świata” ze względu na całkowity brak zakrętów, prawie całkowicie płaski teren i nijakie, niczym nie wyróżniające się otoczenie, jak okiem sięgnąć.

CZYTAJ: Najszersza autostrada na świecie obejmuje aż 26 pasów

Odcinek autostrady nr 10 łączący autostradę 75 w obszarze Haradh z autostradą 95 na zachodzie Arabii Saudyjskiej przecina pustynię bez żadnych zakrętów przez 256 km, po czym lekko zakręca tuż przed miastem Al Batha, w pobliżu wybrzeża Zatoki Meksykańskiej i granicy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Według Księgi Rekordów Guinnessa, czas jazdy tym prostym odcinkiem drogi wynosi około 2,5 godzin.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Polska zapewnia sobie miejsce na Mistrzostwach Świata 2025

Autostrada nr 10 w Arabii Saudyjskiej o długości 256 km to najdłuższy odcinek prostej drogi na świecie. Autostrada rozciąga się od Haradh do Al Batha i przecina pustynię Rub Al-Khali. Rekord należał wcześniej do australijskiej autostrady Eyre Highway, która rozciąga się do 146 km.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Iga Świątek triumfuje i przechodzi do ćwierćfinału WTA 1000 w Rzymie