Holenderskie miasto Nijmegen jest obecnie miejscem najdłuższego na świecie, wydrukowanego w 3D, betonowego mostu rowerowego.
Projekt jest wyjątkowy, ponieważ most został zaprojektowany z pełną swobodą formy, dzięki badaniom na Politechnice w Eindhoven i dalszemu rozwojowi technologii drukowania betonu 3D.
Nowy most został oficjalnie zainaugurowany 8 września 2021 roku. Wydarzenie można było śledzić na żywo w Internecie.
Most został wydrukowany warstwa po warstwie w drukarni betonu Saint Gobain Weber Beamix i zbudowany przez firmę budowlaną BAM. To nie tylko najdłuższy, ale i największy betonowy most na świecie, przy którym architekt miał pełną swobodę.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Michiel van der Kley mógł swobodnie pracować nad projektem i nie przeszkadzał mu materiał ani tradycyjne procesy, takie jak szalowanie betonowe.
Rozpiętość nie jest jednolita, więc trzeba było brać pod uwagę zmieniający się ciężar konstrukcji. Dlatego podczas procesu drukowania zdecydowano o podzieleniu mostu na części nadające się do wydruku. Ostateczny projekt został następnie wygenerowany przy użyciu modelu parametrycznego, tj. na podstawie danych.
Prezes firmy Weber Benelux zajmującej się drukiem 3D stwierdził, że most, który został zaprojektowany na komputerze i wydrukowany kawałek po kawałku przed zmontowaniem na miejscu, wymagał 50% mniej materiału do jego wykonania, ponieważ drukarka umieszcza beton tylko tam, gdzie jest to absolutnie konieczne dla zachowania strukturalnej spójności.
Czytaj: Student z Wrocławia drukuje w 3D protezy dla okaleczonych psów
Szybciej i bardziej elastycznie
Zasadniczo drukowane mosty można budować znacznie szybciej niż konwencjonalne, z większą elastycznością i większą przestrzenią na niestandardowe projekty. Ponadto są bardziej zrównoważone, ponieważ potrzeba mniej betonu. Ambicją partnerów w tym innowacyjnym projekcie jest, aby drukowanie betonu 3D ostatecznie doprowadziło do zrównoważonej metody budowy mostów, domów i innych rzeczy.
Dlatego też Rijkswaterstaat wraz z projektantem Van der Kley podjęli inicjatywę tego projektu. Ten specjalny most przekazali gminie Nijmegen, gdy ta została Zieloną Stolicą Europy w 2018 roku.
Aby uzyskać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, poproszono o pomoc Politechnikę w Eindhoven i Theo Saleta, eksperta w dziedzinie budynków drukowanych w 3D. Firma konsultingowa i inżynierska Witteveen+Bos przełożyła projekt mostu na elementy konstrukcyjne, które można wydrukować. Model parametryczny mostu został opracowany przez firmę Summum Engineering.
Theo Salet, profesor Konstrukcji Betonowych na Politechnice w Eindhoven, komentuje: „Drukowanie betonu ma ogromny potencjał wzrostu. Zużywamy mniej surowców i możemy drastycznie zwiększyć szybkość budowy. W przyszłości chcemy uczynić beton bardziej zrównoważonym, a także ponownie go wykorzystać. W łańcuchu dostaw można zyskać znacznie więcej. Jestem również dumny, że wypracowana przez nas wiedza specjalistyczna tak szybko trafiła do branży”.
Czytaj: Pierwsza na świecie szkoła wydrukowana w 3D już otwarta