Stomatologia to najstarszy zawód na świecie.
Stomatologia to jedna z najstarszych profesji medycznych, której początki sięgają 7000 lat p.n.e. Jednak dopiero w 5000 roku p.n.e. dostępne są opisy dotyczące stomatologii i próchnicy zębów. Jest to najwcześniejsza dokumentacja stomatologii, jaką znamy.
Historia stomatologii jest zarówno bogata, jak i fascynująca, dzięki czemu ten zawód jest jednym z najbardziej płodnych i ekscytujących znanych ludzkości!
W jednym z badań znaleziono nawet dowody na wiercenie zębów sprzed 7500 do 9000 lat p.n.e. Otwory zostały prawdopodobnie wykonane za pomocą prehistorycznej wiertarki smyczkowej.
Inne badania przeprowadzone przez Uniwersytet Boloński we Włoszech na 14 000-letniej czaszce wykazały, że „jeden zgniły ząb w szczęce został celowo wyszorowany i zadrapany narzędziem”. To sprawia, że stomatologia jest jednym z najstarszych zarejestrowanych zawodów na świecie.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Spróbuj przez chwilę wyobrazić sobie leczenie stomatologiczne kilka tysięcy lat temu. Bez pomocy nowoczesnych technologii była to rzeczywiście brutalna dziedzina.
Wcześniej dentyści nie mieli dostępu do gabinetu sanitarno-sterylnego tak jak my teraz, a już na pewno nie oferowali swoim pacjentom znieczulenia. Wielu naszych najwcześniejszych przodków prawdopodobnie zginęło z powodu infekcji i powikłań tych wczesnych zabiegów stomatologicznych.
Starożytni dentyści mocno wierzyli, że „robaki” są przyczyną wszystkich problemów dentystycznych, co teraz brzmi głupio, ale ludzie trzymali się tego poglądu nawet w XVIII wieku! Najwcześniejsze wiertła dentystyczne wykonywano z kamienia, a wypełnienia (które najprawdopodobniej umieszczano w celu powstrzymania bólu jamy) z wosku pszczelego. Greccy historycy Arystoteles i Hipokrates mówili o stomatologii w swoich pismach, ale minęło ponad tysiąc lat, zanim jakiekolwiek oficjalne książki o nauczaniu stomatologii kiedykolwiek zostałyby napisane.
Dopiero w 1530 roku ukazała się pierwsza książka w całości poświęcona stomatologii – The Little Medicinal Book for All Kinds of Diseases and Infirmities of the Teeth.
Była to wiodąca literatura przez kolejne 200 lat, aż Ojciec Stomatologii Współczesnej (Francuz Pierre Fauchard) napisał swoją książkę w 1723 roku zatytułowaną The Surgeon Dentist, a Treatise on Teeth. W niej opisał, jak dbać o zęby i był prawdopodobnie pierwszą osobą, która zauważyła, że cukier może prowadzić do próchnicy.
W swojej książce Fauchard również po raz pierwszy przedstawił ideę wypełnień dentystycznych i zastosowania protezy dentystycznej.
Czytaj: Robert Makłowicz na polu marihuany w okolicach Poznania
Pierwsza na świecie szkoła dentystyczna została otwarta w Baltimore w stanie Maryland prawie 120 lat później, czyli w 1840 roku. Pierwsza praktyka dentystyczna powstała rok później, w 1841 roku, w Alabamie.
W 1859 roku, prawie dwadzieścia lat później, powstało Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA), które do dziś jest uznawane za wiodący autorytet w dziedzinie opieki stomatologicznej. Osiem lat później Harvard otworzył swoją szkołę dentystyczną, prowadząc do nowoczesnej praktyki dentystycznej, jaką znamy.
W 1873 roku Colgate wyprodukowało masowo pierwszą pastę do zębów, a kilka lat później rozpoczęto masową produkcję szczoteczek do zębów.
Czytaj: 4 oznaki, że zbyt mocno myjesz zęby i 4 sposoby, aby to naprawić
Co może dziwić, to fakt, że pierwszy Afroamerykanin, który uzyskał stopień naukowy dentysty, pochodzi z roku 1869, a pierwsza asystentka dentystyczna została zatrudniona w Nowym Orleanie w 1885 roku.
Najbardziej zaskakujące może być to, że większość Amerykanów przyjęło dobre nawyki w zakresie szczotkowania zębów dopiero po II wojnie światowej, kiedy żołnierze stacjonujący za granicą sprowadzili koncepcję dobrego zdrowia jamy ustnej z powrotem do Stanów Zjednoczonych.
Inne zabawne fakty dotyczące zębów:
- Hesy-Re był egipskim skrybą, który żył około 2600 p.n.e. i jest uznawany za pierwszego lekarza dentystę.
- Paul Revere, znany z ostrzegania żołnierzy kolonialnych, że nadchodzą Brytyjczycy, został również przeszkolony na dentystę przez pierwszego amerykańskiego dentystę, Johna Bakera.
- Edward H. Angle, który w 1901 r. założył pierwszą szkołę ortodoncji, pod koniec XIX wieku stworzył prostą klasyfikację krzywych zębów, która jest nadal w użyciu.
- Pierwsze zdjęcie rentgenowskie dentystyczne zostało zrobione w 1896 roku.