W 2022 roku odbyła się 10. edycja World Happiness Report. Jeśli chodzi o poziom szczęścia i zadowolenia mieszkańców Finlandia nie ma sobie równych. Na jakim miejscu znalazła się Polska?
World Happiness Report, czyli raport najszczęśliwszych krajów na świecie opiera się na dwóch kluczowych ideach: że ocena szczęścia lub życia może być mierzona za pomocą sondaży opinii oraz że autorzy mogą zidentyfikować kluczowe determinanty dobrostanu, a tym samym wyjaśnić wzorce oceny życia poprzez Państwa. Autorzy mają nadzieję, że te informacje mogą pomóc krajom w tworzeniu polityki mającej na celu osiągnięcie szczęśliwszych społeczeństw.
Ta inicjatywa wykorzystuje globalne dane z ankiet do raportowania, w jaki sposób ludzie oceniają własne życie w ponad 150 krajach.
Czego szuka raport?
„Wcześniejsze raporty dotyczyły powiązań między zaufaniem ludzi do rządu a instytucjami szczęścia. Odkrycia pokazują, że społeczności o wysokim poziomie zaufania są szczęśliwsze i bardziej odporne w obliczu szerokiej gamy kryzysów” – piszą autorzy w piątkowym komunikacie prasowym. „Tegoroczny raport pojawia się w trakcie pandemii COVID-19, która wywróciła życie na całym świecie”.
John F. Helliwell jest kanadyjskim ekonomistą i redaktorem World Happiness Report. „Odkryliśmy w 2021 r. niezwykły światowy wzrost we wszystkich trzech aktach dobroci monitorowanych w sondażu Gallup World Poll. Pomoc nieznajomym, wolontariat i darowizny w 2021 r. były bardzo popularne w każdej części świata, osiągając poziom prawie 25% wyższy niż rozpowszechnienie przed pandemią. Ten przypływ życzliwości, który był szczególnie wielki w przypadku pomocy nieznajomym, stanowi mocny dowód na to, że ludzie reagują na pomoc innym w potrzebie, tworząc w ten sposób więcej szczęścia dla beneficjentów, dobre przykłady do naśladowania dla innych i lepsze życie dla siebie. ”
Zwycięzcy
Gdybyś rozważał postawienie zakładu, prawie na pewno postawiłbyś pieniądze na jeden z krajów nordyckich.
I dobrze być zrobił.
Już piąty rok z rzędu Finlandia zajmuje pierwsze miejsce jako najszczęśliwszy naród na świecie. Ten kraj zawsze zajmował wysokie pozycje w rankingach, ale w 2022 roku znacznie wyprzedził swoich konkurentów.
Czytaj: Co sprawia, że Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie… po raz kolejny?
Drugie miejsce nie zmieniło się, ponieważ Dania nadal zajmuje srebrne miejsce, ale potem Islandia zdobywa czyste podium w krajach nordyckich i awansuje o jedno miejsce z zeszłego roku na trzecie.
Pierwsza dziesiątka:
- Finlandia
- Dania
- Islandia
- Szwajcaria
- Holandia
- Luksemburg
- Szwecja
- Norwegia
- Izrael
- Nowa Zelandia
Kolejna piątka to Austria, Australia, Irlandia, Niemcy i Kanada, w tej kolejności. Oznacza to znaczny spadek dla Kanady, która była piąta dziesięć lat temu.
Reszta to Stany Zjednoczone na 16. miejscu (wzrost z 19. w zeszłym roku), Wielka Brytania i Czechy pozostają na miejscach 17. i 18., a następnie Belgia na 19. i Francja na 20.
Czytaj: Kraje Europy zilustrowane przez Zackabiera
„Podstawa szczęścia opiera się na pokoju, bezpieczeństwie i przewidywalności. Finlandia podjęła konsekwentne, długofalowe wysiłki w celu opracowania systemów wspierających osobiste szczęście – mówi Severi Keinälä, komisarz generalny Finlandii na Expo 2020 Dubai, po zapoznaniu się z wynikami raportu z 2022 roku.
„Pandemia przyniosła nie tylko ból i cierpienie, ale także wzrost wsparcia społecznego i życzliwości. Kiedy walczymy z chorobami i wojną, szczególnie ważne jest, aby pamiętać o powszechnym pragnieniu szczęścia i zdolności jednostek do wzajemnego wspierania się w czasach wielkiej potrzeby” – czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie World Happiness Report.
Choć ten raport wskazał wyraźny wzrost wspomnianej życzliwości, chęci niesienia pomocy i wsparcia – co potwierdzają inicjatywy, których celem jest pomoc ukraińskim uchodźcom – ekonomiści w swoich podsumowaniach do raportu postanowili zaapelować do polityków i światowych liderów. Zaznaczyli, że szczęście ludzi zależy również od ich decyzji.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Według autorów, co roku World Happiness Report „kompiluje dane z poprzednich trzech lat badań, aby zwiększyć wielkość próby i zapewnić większą dokładność”.
„Dostępność danych z piętnastu lat obejmujących ponad 150 krajów stanowi wyjątkową okazję do przeprowadzenia inwentaryzacji. Trzy największe wzrosty odnotowano w Serbii, Bułgarii i Rumunii. Największe straty odnotowano w Libanie, Wenezueli i Afganistanie” – powiedzieli.
Na jakim miejscu znalazła się Polska?
Polska po raz kolejny spadła i wylądowała na 48. pozycji.
Najmniej szczęśliwe kraje na świecie – ostatnia dziesiątka
Oczywiście nie ma co degradować krajów, ale oto te kraje, które znalazły się na najniższych pozycjach pod względem szczęścia spośród 146 krajów, które przebadano.
- Zambia
- Malawi
- Tanzania
- Sierra Leone
- Lesoto
- Botswana
- Rwanda
- Zimbabwe
- Liban
- Afganistan
– Na samym dole rankingu znajdują się społeczeństwa, które cierpią z powodu konfliktów i skrajnego ubóstwa. Mieszkańcy Afganistanu oceniają jakość swojego życia na poziomie 2,4 w dziesięciostopniowej skali. Stanowi to ważne przypomnienie materialnych i niematerialnych szkód, jakie wyrządza wojna oraz podkreśla fundamentalne znaczenie pokoju i stabilności dla ludzkiego dobrobytu – zaznaczył w oficjalnym komunikacie Jan-Emmanuel De Neve, belgijski ekonomista i profesor na Uniwersytecie Oksfordzkim.
W obliczu tych słów jeszcze bardziej wybrzmiało zdanie wygłoszone przez ekonomistę Jeffreya Sachsa, dyrektora Center for Sustainable Development na Columbia University. – Polityka powinna być kierowana tak, jak dawno temu wskazywali wielcy mędrcy: ku pomyślności ludzi, a nie władzy rządzących – przypomniał Sachs.