Oto najwyższa statua świata

0
555
Statua Jedności jest dedykowana Sardarowi Vallabhbhai Patelowi. Ma wysokość 182 metrów. Posąg powstał w 33 miesiące. Źródło: Twitter.

Najwyższa statua świata to 182-metrowy hołd dla człowieka, który zjednoczył Indie.

Statua Jedności jest tak duża, że jest najwyższym posągiem na świecie. Ukończony w 2018 roku przedstawia prawnika, polityka i męża stanu Sardara Vallabhbhai Patela.

Kim jest ten człowiek, który jest honorowany? Patel był orędownikiem niepodległości Indii od Wielkiej Brytanii i pełnił funkcję pierwszego wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych niepodległych Indii. Wychowany na wsi Gurajat, stanu, w którym znajduje się Statua Jedności, był jednym z pierwszych poruczników Gandhiego i organizował pokojowe protesty przeciwko rządom brytyjskim. Przypisuje mu się również zjednoczenie 565 samorządnych państw, które istniały po zakończeniu rządów brytyjskich. To skutecznie połączyło kraj, tworząc Indie, które znamy dzisiaj.

Czytaj: Najwyższe pomniki świata. Jeden z nich jest w Polsce!

Aby uczcić jego osiągnięcia, w 2013 roku ogłoszono, że na jego cześć zostanie wzniesiony pomnik. Ram V. Sutar, płodny indyjski rzeźbiarz, zaprojektował już posąg przywódcy Międzynarodowego Portu Lotniczego w Ahmedabadzie i zdecydowano, że Statua Jedności będzie powiększoną wersją tej rzeźby.

Źródło: Twitter

Przy wysokości 182 metrów do stworzenia posągu potrzebna była niesamowita ilość materiałów i umiejętności inżynieryjnych. Wysokość rzeźby została specjalnie dobrana tak, aby odzwierciedlała 182 miejsca Zgromadzenia Ustawodawczego Gurajat. Ogromna rzeźba stoi na podstawie o wysokości 50 metrów i pozwala figurze prawie unosić się nad krajobrazem. To daje całkowitą wysokość Statuy Jedności do 232 metrów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Rzeźba jest tak duża, że nie było w Indiach odlewni przystosowanej do odlewania kawałków brązu, które pokryły rdzeń ze stali i betonu. Elementy zostały ostatecznie odlane w Chinach na podstawie skanów 3D i wysłane z powrotem do Indii, gdzie zostały zmontowane na miejscu. W sumie powstało ponad 5600 paneli z brązu. Jeśli wziąć pod uwagę również panele z brązu na elewacji, do Statuy Jedności zużyto 3550 ton brązu.

Pomyślany jako symbol duchowych, historycznych i akademickich wartości narodu, Statua Jedności góruje nad innymi dużymi rzeźbami na całym świecie. Poprzedni najwyższy posąg na świecie, Wiosennej Świątyni Buddy w Chinach, ma wysokość 153 metrów, podczas gdy inna duża rzeźba – Statua Wolności – wydaje się prawie mała, mając zaledwie 93 metry.

Zainaugurowana w 2018 roku, w 143. rocznicę urodzin Vallabhbhai Patel, dziś Statua Jedności jest tętniącym życiem miejscem turystycznym. Publiczność ma dostęp do trzech stref wewnątrz posągu, w tym tarasu widokowego znajdującego się na poziomie klatki piersiowej rzeźby. Statua Jedności zawiera również muzeum poświęcone życiu Patela i jego wkładowi w zjednoczenie Indii. Do 2021 roku Statuę Jedności odwiedziło 5 milionów ludzi, a dzienna liczba odwiedzających przekroczyła nawet Statuę Wolności.

Czytaj: Sukienka aktorki zmienia się z brązu w zieleń jak Statua Wolności

Największa na świecie rzeźba, Statua Jedności, ma 182 metry wysokości i znajduje się w Indiach.

Źródło: Twitter