Oto najwyższy żyjący kot domowy na świecie

0
236
Zdjęcie: Księga Rekordów Guinnessa

Kot Savannah Fenrir przeszedł do historii po zdobyciu tytułu rekordu najwyższego żyjącego kota domowego.

Fascynujący kot, który należy do dr Williama Johna Powersa z USA, mierzył zdumiewające 47,83 cm 29 stycznia 2021 roku i ciągle rośnie.

Ale skąd kot domowy czerpie swoją zaskakującą posturę?

Fenrir, którego nazwa wywodzi się od jednego z księżyców Saturna, to kot savannah uznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów (TICA) za rasę domową.

Jego dziadek, serwal o imieniu Kongo, był wysokim dzikim kotem i przekazał swój wzrost potomstwu.

Kot savannah powstał ze skrzyżowania kota domowego z serwalem, średniej wielkości kotem afrykańskim z dużymi uszami.

Ta niezwykła krzyżówka stała się popularna wśród hodowców pod koniec lat 90-tych, a w 2001 roku TICA zaakceptowało ją jako nową zarejestrowaną rasę.

Pomimo tego, że jest potomkiem dzikiego kota, Fenrir jest wyjątkowo wysoki jak na swoją rasę.

Fenrir ze swoim właścicielem. Zdjęcie: Księga Rekordów Guinnessa.

W rzeczywistości, mając zaledwie dwa lata i 10 miesięcy, Fenrir może nawet być na dobrej drodze, by przewyższyć wzrost swojego zmarłego brata Arcturusa.

Mierzący 48,4 cm, Arcturus poprzednio miał ten sam rekordowy tytuł w 2016 roku i nadal posiada tytuł najwyższego kota domowego w historii.

„Trzymałem wykres wzrostu obu kotów, a Fenrir szedł łeb w łeb z Arcturusem przez cały czas” – powiedział Will.

„Karmię Fenrira tą samą specjalną dietą, którą opracowałem dla Arcturusa, więc z podobną genetyką i tym samym środowiskiem nie jest szokujące, że urósł tak masywny jak on”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Will, który przez lata posiadał wiele kotów, adoptował Fenrira, gdy miał zaledwie 12 tygodni.

„Arcturus zginął w tragicznym pożarze domu pięć lat temu, wkrótce po otrzymaniu jego rekordu, a jego rodzice, Dream i Myst, nie byli w stanie począć i mieć kolejnych kociąt, aż do około dwóch lat, kiedy Myst niespodziewanie ponownie zaszła w ciążę” – powiedział Will.

„W miocie urodziło się dwóch chłopców, Fenrir i Corvus, obaj pełnoprawni bracia Arcturusa. Adoptowałem oba kociaki.”

Zdjęcie: Księga Rekordów Guinnessa

Samozwańczy „szalony koci tata”, Will lubi zabierać Fenrira w miejsca publiczne i edukować ciekawskich.

Ponieważ jest znacznie większy niż inne koty Savannah, Fenrir często jest mylony z różnymi rasami.

„Czasami ludzie widzą go i myślą, że jest małą panterą, pumą lub ocelotem” – powiedział Will.

„To może naprawdę przestraszyć ludzi i odsuwają się od niego ze strachu, ale kiedy wyjaśnię, że jest kotem terapeutycznym i bardzo przyjaznym, ludzie są zachwyceni, mogąc do niego podejść”.

Jako prezes schroniska dla kotów Will chciał wykorzystać wyjątkowy status Fenrira jako rekordzisty, aby pomóc w prowadzeniu imprez charytatywnych jako sposób na zbieranie funduszy dla bezpańskich kotów i schronisk dla kotów z Detroit.

Czytaj: Coraz więcej zwierząt w krakowskim schronisku

Zdjęcie: Księga Rekordów Guinnessa

Chociaż Will mówi, że zazwyczaj zachęcałby ludzi do adopcji kota zamiast kupowania go, zachęca tych, którzy kupili koty o unikalnych cechach i mają możliwość zdobycia tytułu Księgi Rekordów Guinnessa, aby to zrobili i wykorzystali sławę swojego zwierzaka do pomocy zwierzętom w potrzebie.

Zapewnienie kotom schronienia nie jest jedynym zadaniem Fenrira.

Czytaj: Strona internetowa pozwala słuchać mruczenia kota, gdy jesteś zestresowany

Will, który jest lekarzem i specjalistą od HIV i prowadzi własną praktykę w Michigan, mówi, że Fenrir i inne jego koty są ważną częścią jego pracy biurowej.

W rzeczywistości, kiedy Fenrir nie jest zajęty przytulaniem się do Willa w domu, we wtorki pracuje jako kot terapeutyczny, aby uspokoić pacjentów z HIV i pomóc im poczuć się swobodnie.

„Wędruje po biurze, drzemie na stołach w gabinecie lekarskim i błaga o smakołyki” – powiedział Will.

„Chodzi ze mną do pacjentów, śledząc mnie od pokoju do pokoju, dopóki nie zacznie się męczyć, a potem zwykle zostaje w jednym pokoju, zwija się gdzieś na krześle i drzemie do pory obiadu”.

Zdjęcie: Księga Rekordów Guinnessa

Ale to w domu Fenrir naprawdę się rozluźnia, czasami bawiąc się w aportowanie i goniąc Willa po domu.

Fenrir to wielki, sympatyczny głuptas. Jest bardzo głupim kotem, uwielbia się bawić i biegać” – powiedział Will.

„Czasami, gdy go gonię, jeśli czuje, że zaraz zostanie złapany, nagle wskoczy do pudełka lub pojemnika, aby się ukryć, jakbym go nie widział, ale pojemnik jest zwykle dla niego zbyt mały, a ja mam kilka zabawnych zdjęć, na których próbuje wcisnąć się w pudełka o połowę mniejsze.”

Chociaż Will był podekscytowany, gdy dowiedział się, że Fenrir został doceniony za swój rekordowy wzrost, przyznał również, że wiadomość była bardzo emocjonalna.

W 2017 roku dom Willa w Farmington Hills, w stanie Michigan zapalił się, tragicznie odbierając życie jego kotu Cygnus, srebrnemu Maine Coonowi, który miał rekord najdłuższego ogona żyjącego kota domowego, oraz Arcturusowi.

Cygnus. Zdjęcie: Księga Rekordów Guinnessa

Aktualnie rekordowy tytuł najdłuższego ogona żyjącego kota domowego ma Altair (kot Willa), którego bujny ogon mierzy 40,83 cm, ale Cygnus wciąż posiada rekordowy tytuł najdłuższego ogona kota domowego w historii, z ogonem, który mierzył zadziwiające 44,66 cm.

„Dla kogoś, kto ma obsesję na punkcie swoich kotów, mieć nie jeden, nie dwa, ale cztery tytuły Księgi Rekordów Guinnessa, dzięki swoim zwierzętom, jest trochę surrealistyczne, nieprawdaż?” – powiedział Will.

„Wydaje się, że wydarzyło się coś, co miało się wydarzyć, a potem, nawet po naszej katastrofie, wszechświat próbował naprawić przynajmniej tę odrobinę”.

Fenrir ze swoim właścicielem. Zdjęcie: Księga Rekordów Guinnessa.

Will wierzy, że uznanie Fenrira za jego osiągnięcia pomogło mu przywrócić mu życie i ma nadzieję, że nowo odkryta sława kota poprawi światowe zrozumienie kotów hybrydowych.

Z niecierpliwością czekam na całe dobro, jakie Fenrir i Altair mogą zrobić ze swoimi tytułami” – powiedział Will.

„Mam szczerą nadzieję, że mogą dorównać dziedzictwu ich zmarłego rodzeństwa Arcturusa i Cygnusa”.