Oto przepis na idealne wakacje

0
220
Zaplanowanie idealnego urlopu jest ważne nie tylko dla naszego portfela, ale przede wszystkim dla zdrowia psychicznego. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Co sprawia, że wakacje są naprawdę niezapomniane? Może istnieć niezawodna formuła, przynajmniej dla młodszych osób.

Ankieta przeprowadzona wśród 2000 podróżników w wieku od 18 do 34 lat wskazała niektóre z ich ulubionych czynników, które składają się na idealne wakacje.

Podróżowanie w co najmniej czteroosobowej grupie, cieszenie się co najmniej czterema nowymi doświadczeniami i zrobienie czegoś „nieoczekiwanego” były jednymi z najważniejszych czynników.

36% uważało, że wyjście ze strefy komfortu było niezbędne do niezapomnianej podróży, warto przekroczyć swoje granice co najmniej cztery razy podczas każdej przygody.

32% uważa, że nawiązywanie nowych przyjaźni jest pożądane, a niezapomniane wakacje definiuje się jako poznanie trzech nowych osób.

Warto też spróbować co najmniej trzech nowych potraw.

Ankieta przeprowadzona przez OnePoll na zlecenie Contiki, społecznościowej firmy turystycznej, wskazała, że udane wakacje obejmują 45 zdjęć i 15 filmów, aby uchwycić „idealne chwile”, które chcą zapamiętać.

Ankietowani byli średnio na siedmiu niezapomnianych wycieczkach. Prawie 30% osób, które podróżowały samotnie, uważa, że te wakacje stworzyły więcej wspomnień niż jakiekolwiek inne podróże.

CZYTAJ: 10 oznak, że naprawdę potrzebujesz wakacji

„Odkrywanie nowego miejsca docelowego i kultury otwiera się na nieznane z potencjałem do tworzenia wspomnień, które mogą trwać całe życie” – powiedziała Rachel Storey, dyrektorka firmy Contiki.

Badanie wykazało również, że 34% czuje, że podczas podróży musi cieszyć się każdą chwilą ze względu na zwiększoną presję w pracy. Prawie połowa (47%) jest mocno przekonana do tego, że rzuciłaby pracę, która nie pozwalałaby im na wzięcie urlopu potrzebnego na podróż.

36% osób ma stworzoną listę wakacyjnych rzeczy do zrobienia, którą chcą odhaczać.

Ale 53% osób woli, aby idealny moment wydarzył się w sposób naturalny lub organiczny, a nie coś, co zostało zaprojektowane — a 81% uważa, że to niedoskonałe lub nieoczekiwane chwile mogą sprawić, że wakacje będą najbardziej niezapomniane.

„Kiedy zastanawiasz się nad podróżami z przeszłości, to często chwile, których nie mogłeś sobie wyobrazić, lub które nie zaplanowałeś, wywierają największy wpływ” — mówi Rachel. „Niezależnie od tego, czy jest to poruszające spotkanie z lokalną społecznością, nawiązanie nowego znajomości, zamówienie niezwykłego produktu w restauracji, czy też podjęcie nowego zajęcia – najlepszą pamiątką są wspomnienia, które tworzysz po drodze”.

CZYTAJ: Wakacje zamiast zabawek mogą prowadzić do zaawansowanego rozwoju mózgu

Oto, co może się przyczynić do idealnych, niezapomnianych, najlepszych wakacji:

 • Oglądanie wschodu lub zachodu słońca z przyjaciółmi lub rodziną;
 • Robienie czegoś, co wyrywa cię ze strefy komfortu;
 • Picie lub jedzenie w miejscu z pięknym widokiem;
 • Nawiązywanie kontaktu z mieszkańcami lub grupą mieszkańców;
 • Spróbowanie lokalnego przysmaku, który uchodzi za niezwykły;
 • Objazd lub zgubienie się i znalezienie pustej plaży lub niesamowitego widoku;
 • Zobaczenie słynnego punktu orientacyjnego;
 • Pływanie w morzu;
 • Robienie czegoś, co podnosi adrenalinę, na przykład skok na bungee lub skok ze spadochronem;
 • Odhaczanie czegoś z listy rzeczy do zrobienia;
 • Zwiedzanie pięknego miasta;
 • Oglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku;
 • Znalezienie idealnej pamiątki lub prezentu;
 • Zwiedzanie lokalnego miasta lub wsi;
 • Romantyczny pocałunek;
 • Wspinanie się po górze.

CZYTAJ NA F7.PL – Lego wraca do lat 80. z 2651-częściowym modelem „Pac-Mana”

Dlaczego warto podróżować?

Nie jest tajemnicą, że podróżowanie ma tak wiele zalet dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, ale jakie dokładnie zmiany zachodzą, gdy bierzesz urlop, aby podróżować?

Podróże łagodzą stres i poprawiają zdrowie psychiczne

Najbardziej oczywistą i potencjalnie najważniejszą korzyścią zdrowotną płynącą z podróżowania jest redukcja stresu. Podróżowanie może wyrwać cię z naszej codziennej rutyny i przenieść w nowe otoczenie i doświadczenia, a to może zresetować twoje ciało i umysł.

Nawet planowanie podróży może mieć fantastyczny wpływ na organizm – zwiększa poczucie szczęścia i daje satysfakcję. Podróże nie tylko redukują stres, ale rozwijają umysł. Poznawanie nowych ludzi i dostosowywanie się do nowych sytuacji czyni człowieka bardziej świadomym globalnie i kulturowo. Utrzymuje to bystry umysł, zwiększa kreatywność i pomaga w rozwoju osobistym.

Podróże poprawiają naszą formę

To zależy od charakteru twoich podróży i tego, czy będziesz sobie pozwalać na trzy gałki lodów dziennie. Niezależnie od tego, podróż może być okazją do eskalacji rutyny fitness. Podczas podróży będziemy generalnie bardziej aktywni niż siedzenie na krześle biurowym przez cały dzień. Podróżując po Europie lub odwiedzając Disney World, podróżnicy mogą wykonać nawet 20 000-30 000 kroków dziennie. Zajęcia takie jak wiosłowanie na desce, piesze wędrówki i pływanie mogą pomóc poprawić kondycję.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Hubert Hurkacz wygrywa pięciosetowy bój

Podróż poprawia wzorce snu

Słaby sen połączony z dużym stresem to toksyczna mieszanka dla naszego stanu psychicznego. Szkody zdrowotne wynikające ze złego snu są różne, od drażliwości po słabe zdolności poznawcze i wydajność. Zaleca się, aby dorośli spali co najmniej siedem godzin na dobę, co można łatwiej osiągnąć podczas podróży. W basenie Morza Śródziemnego możesz nawet załapać się na popołudniową drzemkę po obiedzie, znaną również jako Siesta.

To oczywiste, że podróżowanie niesie ze sobą niezliczone korzyści zdrowotne dla umysłu, ciała i duszy, więc nie ma na co czekać – zarezerwuj swoje wakacje. Twoje zdrowie Ci za to podziękuje!