Otwarcie mostu Pelješac zostało uczczone pokazem sztucznych ogni

0
210
Chorwacja oficjalnie otwiera długo oczekiwany most Pelješac, który połączy jej kontynent z Dubrownikiem i ominie 9-kilometrowy pas wybrzeża Bośni. Ten most o długości 2,4 km jest największym chorwackim projektem infrastrukturalnym współfinansowanym przez UE. Źródło: Twitter

Okrzyknięty jednym z największych momentów w historii Chorwacji, otworzył się długo oczekiwany most, który łączy południowe obszary przybrzeżne z resztą kraju.

Do tej pory Chorwaci musieli przemierzać tereny należące do Bośni i Hercegowiny.

Most Pelješac o długości 2,4 km został zbudowany przez Chiny, ale w dużej mierze sfinansowany przez Unię Europejską.

Uroczystości odbywały się przez cały dzień, 250 biegaczy przekroczyło most, a pod sześcioma pylonami pływały małe łodzie z chorwackimi flagami.

Mieszkańcy skorzystali również z okazji, aby przejść wzdłuż początkowego odcinka mostu, zanim dzień zakończył się błyszczącym pokazem fajerwerków.

Podczas ceremonii puszczono wiadomość wideo premiera Chin Li Keqianga. Andrej Plenkovic dodał: „dziś wieczorem jednoczymy Chorwację!” i opisał most jako konieczność, a nie luksus.

Źródło: Twitter

Podczas ceremonii otwarcia pierwszy oficjalną przeprawę odbył chorwacki elektryczny hipersamochód o nazwie Rimac Nevera.

UE zgodziła się sfinansować 85% mostu, do kwoty 357 mln euro, wykorzystując fundusze spójności na to, co według niej znacznie poprawiłoby codzienne życie Chorwatów. Sfinansowała również drogi dojazdowe, tunele i inną infrastrukturę.

Czytaj: Chorwackie Jeziora Plitwickie to raj na ziemi!

Kiedy rozpadła się była Jugosławia i Chorwacja uzyskała niepodległość w 1991 roku, nowe granice oznaczały, że dwie części chorwackiego wybrzeża zostały podzielone 9-kilometrowym odcinkiem bośniackiego wybrzeża, znanym jako korytarz Neum.

Prawo Bośni do dostępu do wybrzeża sięga 1699 roku, kiedy Dubrownik – we współczesnej Chorwacji – scedował Neum na rzecz ówczesnego Imperium Osmańskiego.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ponieważ Bośnia nie należy do UE, a Chorwacja jest, każdy, kto próbował udać się na północ ze średniowiecznego Dubrownika na najbardziej wysuniętym na południe wybrzeżu Adriatyku lub przejść z półwyspu Peljesac na kontynent, musiał przejść dwie kontrole graniczne. Teraz każdy może jechać prosto wzdłuż chorwackiego wybrzeża Adriatyku przez nowy most.

Źródło: Twitter

Burmistrz Neum, Dragan Jurkovic, powiedział bośniackiej telewizji, że nowy most zmniejszy ruch wzdłuż wybrzeża w miesiącach letnich i że widzi tylko korzyści z nowego mostu. Jednak niektórzy restauratorzy i handlowcy obawiali się, że spadek będzie niekorzystny dla gospodarki regionu.

Czytaj: Ta wyspa wygląda z lotu ptaka jak gigantyczny odcisk palca

Turyści, wielu z nich Czesi, Polacy i Niemcy, stali się stałymi gośćmi Neum, gdzie ceny są uważane za znacznie niższe niż w Dubrowniku, ale teraz prawdopodobnie się to zmieni.

Źródło: Twitter

Most nie był pozbawiony kontrowersji.

Bośnia początkowo skarżyła się, że most wpłynie na jej dostęp do morza, dopóki Chorwacja nie zgodziła się zwiększyć wysokości mostu do 55 m.

Chińska spółka państwowa, która wygrała chorwacki kontrakt na most – The China Road and Bridge Corporation (CRBC) – licytowała znacznie mniej niż jej europejscy rywale. To skłoniło austriacką firmę do złożenia skargi, twierdząc, że CRBC „podwaja ceny” i otrzymuje chińską pomoc państwa.

Chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że ​​otwarcie mostu miało pogłębić wzajemne zaufanie i rozszerzyć współpracę między Chorwacją a Pekinem.