Otyłość nie ma nic wspólnego z brakiem siły woli

0
490
Zdjęcie: PRACTICALLSLIM

Zdaniem czołowych psychologów otyłość nie ma nic wspólnego z brakiem siły woli, a zawstydzanie otyłych ludzi powoduje tylko u nich gorsze samopoczucie.

Psychologie wzywają do zmiany języka w celu zmniejszenia stygmatyzacji, na przykład mówiąc „osoba z otyłością” zamiast „osoba otyła”. Mówią także, że lekarze powinni być przeszkoleni, aby mówić o utracie wagi w bardziej wspierający sposób.

Poziomy otyłości wzrosły o 18% w Anglii w latach 2005-2017 i o podobne wartości w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Oznacza to, że nieco ponad jeden na czterech dorosłych w Wielkiej Brytanii jest otyły, a prawie dwie trzecie ma nadwagę lub otyłość.

Jednak wzrostów tych nie można wytłumaczyć nagłą utratą motywacji w Wielkiej Brytanii – jest to o wiele bardziej skomplikowane, według raportu Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego, w którym stwierdza się, że „nie jest to po prostu spowodowane brakiem woli jednostki”.

W Polsce otyłość występuje już u 25,2% Polaków, a według prognoz w 2025 r. otyłych będzie w naszym kraju 30% mężczyzn i 26% kobiet. Jeszcze więcej Polaków ma nadwagę: aż 68% mężczyzn i 53% kobiet. W Polsce wyjątkowo szybko przybywa osób z nadwagą i otyłością, szczególnie wśród nastolatków.

Czytaj: Poznań jako pierwsze miasto dofinansuje in vitro

Stres i trauma

„Osoby, które najprawdopodobniej mają niezdrową wagę, to ci, którzy mają wysokie genetyczne ryzyko zachorowania na otyłość i których życie jest również kształtowane przez pracę, szkołę i otoczenie społeczne, które sprzyja przejadaniu się i bezczynności” – mówią psychologowie.

„Ludzie mieszkający na ubogich obszarach często doświadczają wysokiego poziomu stresu, w tym poważnych wyzwań życiowych i traumy, często ich sąsiedztwo oferuje niewiele możliwości i zachęt do aktywności fizycznej, a możliwości dostępu do drogiej zdrowej żywności są ograniczone”.

johannesfloe.com – Art to remember

Zdjęcie: pl.freepik.com

Według raportu, przeżycia psychologiczne również odgrywają dużą rolę, ponieważ nawet połowa dorosłych korzystających ze specjalistycznych ośrodków leczenia otyłości doświadczała trudności w dzieciństwie.

A stres wywołany wstydem wobec tłuszczu – powodowanym przez kampanie zdrowotne, lekarzy pierwszego kontaktu, pielęgniarki i decydentów – powoduje, że czujemy się źle z powodu swojej wagi, często prowadzi do wzmożonego jedzenia i większego przyrostu masy ciała.

Czytaj: 5 powodów, dlaczego ludzie nie chudną nawet podczas ćwiczeń i diety

Komik James Corden wypowiedział się przeciwko zawstydzaniu grubych ludzi, mówiąc: „Gdyby naśmiewanie się z grubych ludzi powodowało to, że by schudli, nie byłoby grubych dzieci w szkołach”.

Psychologowie mogą wykorzystać swoją wiedzę, aby pomóc w szkoleniu pracowników służby zdrowia w zakresie lepszego komunikowania się z otyłością – mówi dr Angel Chater, autorka raportu i czytelnik z zakresu psychologii zdrowia i projektowania zachowań na Uniwersytecie Bedfordshire.

„Gdyby leczenie otyłości było łatwe, nie byłoby nas tutaj i nie napisalibyśmy tego raportu” – mówi.

„Możesz mieć największą siłę woli na świecie, ale jeśli nie masz dostępu do odpowiedniego pożywienia, odpowiedniego środowiska, najlepszego startu w życiu … będzie ciężko”.

Wziąć lekcje od palenia

Raport mówi, że rząd powinien podejść do problemu otyłości w taki sam sposób jak palenie.

Dyrektor naczelny Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego, Sarb Bajwa, powiedział: „Przez dziesięciolecia podejmowano działania na wszystkich poziomach, od polityki rządu po pomoc indywidualnym palaczom, ale obecnie obserwujemy znaczące zmniejszenie poziomu palenia i problemów zdrowotnych, jakie powoduje.

„Psychologowie mają doświadczenie naukowe i kliniczne, aby pomóc służbie zdrowia zrobić to samo w przypadku otyłości.

„Możemy pomóc, nie tylko opracowując sposoby pomocy jednostkom, ale także doradzając w zakresie polityki publicznej, która pomoże stworzyć środowisko, w którym ludziom łatwiej będzie uniknąć otyłości”.

Jednak psychologowie nie opowiadają się za klasyfikowaniem otyłości jako „choroby”, ponieważ, jak mówią, mogłoby to odwrócić uwagę od zmian behawioralnych, które mogłyby odnieść sukces.

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org