Oznaki choroby nerek, które ludzie często pomijają

0
398
Zdaniem ekspertów na choroby nerek cierpi 4,2 mln Polaków, z czego 95 proc. o tym nie wie. Zdjęcie: pixabay.com

Zdaniem ekspertów na choroby nerek cierpi 4,2 mln Polaków, z czego 95 proc. o tym nie wie. 

Wśród objawów chorób nerek, często przeoczanych przez ludzi, lekarze wymieniają zmiany w stanie moczu i zmiany w nawykach związanych z oddawaniem moczu, zmęczenie i ból pleców.

Dysfunkcja nerek należy do tych typów chorób, które nazywane są „cichymi zabójcami”: wywoływane przez niedestrukcyjne procesy mogą przez długi czas nie objawiać się wyraźnymi objawami, patologię wykrywa się tylko wtedy, gdy powoduje bardzo poważne uszkodzenia w ciele.

Czytaj: Tych 7 napojów naturalnie oczyści Twoje nerki

Lekarze wymienili oznaki choroby nerek, które są często przeoczane przez ludzi, pisze The Health Site. Lekarze zachęcają, aby w żaden sposób ich nie ignorować.

Zmiany funkcji moczu. Następujące zmiany mogą wskazywać, że nerki są zagrożone:

  • kolor moczu pociemniał,
  • czujesz potrzebę oddania moczu, ale nie możesz tego zrobić,
  • zacząłeś budzić się w nocy, aby iść do toalety,
  • Twój mocz się pieni (oznaka białka w moczu z powodu uszkodzonego filtra nerkowego),
  • zapach moczu się zmienił.

Ból podczas oddawania moczu. Trudności w opróżnianiu pęcherza mogą być spowodowane infekcją dróg moczowych. Wynikająca z tego gorączka, ból pleców jest sygnałem, że infekcja rozprzestrzeniła się na nerki.

Obrzęk.  W przypadku choroby nerek ich aktywność filtrująca jest zakłócona, co przyczynia się do gromadzenia się odpadów w organizmie. Obrzęk nóg, kostek, twarzy, dłoni może wystąpić, gdy nie radzą sobie one z usuwaniem nadmiaru wody i soli.

Czytaj: Znajdź pracę w Krakowie nie wychodząc z domu. Ruszają Inżynierskie Targi Pracy

Zmęczenie.  Nerki wytwarzają hormon erytropoetynę, który pomaga komórkom krwi przenosić tlen. Jeśli czynność nerek jest upośledzona, jej poziom gwałtownie spada, co powoduje objawy anemii, w tym osłabienie, silne zmęczenie.

Ból w okolicy lędźwiowej. Kiedy towarzyszy temu nawracające uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, jest to poważny powód, aby udać się do lekarza. Taki znak może sygnalizować kamicę moczową.

johannesfloe.com – Art to remember