Oznaki i objawy raka jajnika, które kobiety często ignorują

0
585
Rak jajnika nazywany jest cichym zabójcą. Zdjęcie: pl.freepik.com

Należy o tym pamiętać!

Rak jajnika to rodzaj raka, który zaczyna się w jajnikach. Kobiety mają zwykle dwa jajniki, po jednym z każdej strony macicy. Jajniki, każdy wielkości migdała, wytwarzają komórki jajowe, a także hormony estrogen, progesteron i testosteron.

Rak jajnika często pozostaje niezauważony, dopóki nie rozprzestrzeni się na miednicę i brzuch. Na tak późnym etapie rak jajnika jest trudny do leczenia i często kończy się śmiercią.

Możliwe jest leczenie raka jajnika. Naukowcy badają sposoby ulepszenia leczenia raka jajnika i badają sposoby wczesnego wykrywania raka jajnika, gdy leczenie jest bardziej prawdopodobne.

Rak jajnika

Zdjęcie: pl.freepik.com

Nie jest jasne, co powoduje raka jajnika. Ogólnie rak zaczyna się, gdy zdrowe komórki nabywają mutację genetyczną, która przekształca normalne komórki w nieprawidłowe komórki. 

Zdrowe komórki rosną i rozmnażają się w określonym tempie, ostatecznie umierając w określonym czasie. Komórki rakowe rosną i rozmnażają się, wymykają się spod kontroli i nie umierają, kiedy powinny.

Kiedy nieprawidłowe komórki gromadzą się, tworzą masę (guz). Komórki rakowe atakują pobliskie tkanki i mogą oderwać się od pierwotnego guza i rozprzestrzenić w innych częściach ciała (przerzuty).

Objawy raka jajnika nie są specyficzne dla choroby i często naśladują objawy wielu innych, bardziej powszechnych schorzeń, w tym problemów trawiennych.

Oznaki i objawy raka jajnika mogą obejmować:

 • Ucisk w jamie brzusznej, pełność, obrzęk lub wzdęcia.
 • Dyskomfort lub ból miednicy.
 • Uporczywa niestrawność, wzdęcia lub nudności.
 • Zmiany w funkcjonowaniu jelit, takie jak zaparcia.
 • Zmiany w nawykach dotyczących pęcherza, w tym częsta potrzeba oddawania moczu.
 • Utrata apetytu lub szybkie uczucie sytości.
 • Powiększenie brzucha.
 • Ciągłe zmęczenie.
 • Ból pleców.
Zdjęcie: pl.freepik.com

Rodzaj komórki, w której zaczyna się rak, określa rodzaj raka jajnika, który masz. Rodzaje raka jajnika obejmują:

Rak, który zaczyna się w komórkach na zewnątrz jajników. Nazywane guzami nabłonkowymi, nowotwory te rozpoczynają się w cienkiej warstwie tkanki pokrywającej zewnętrzną część jajników. Większość guzów jajnika to guzy nabłonkowe.

Rak, który zaczyna się w jajniku. Nazywane guzami zarodkowymi, te nowotwory jajnika zwykle występują u młodych kobiet.

Rak, który zaczyna się w komórkach hormonalnych. Te nowotwory, zwane guzami zrębu, powstają w tkance jajnika, która produkuje hormony estrogen, progesteron i testosteron.

Rodzaj raka jajnika, który masz, pomaga określić Twoje rokowanie i opcje leczenia.

Czytaj: „Maj Równości” w Krakowie – miasto chce przełamywać stereotypy

Czynniki ryzyka:

Niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka jajnika. Posiadanie jednego lub więcej z tych czynników ryzyka nie oznacza, że ​​zachorujesz na raka jajnika, ale ryzyko może być wyższe niż w przypadku przeciętnej kobiety. Te czynniki ryzyka obejmują:

 • Odziedziczone mutacje genów. Niewielki procent raków jajnika jest spowodowany odziedziczonymi mutacjami genów. Geny, o których wiadomo, że zwiększają ryzyko raka jajnika, nazywane są genem raka piersi 1 (BRCA1) i genem raka piersi 2 (BRCA2). Geny te zostały pierwotnie zidentyfikowane w rodzinach z wieloma przypadkami raka piersi i stąd wzięły się ich nazwy, ale te mutacje również znacząco zwiększyły ryzyko raka jajnika. Inne znane powiązanie genetyczne obejmuje dziedziczny zespół zwany dziedzicznym rakiem jelita grubego bez polipowatości (HNPCC). Osoby z rodzin HNPCC są narażone na zwiększone ryzyko raka błony śluzowej macicy (endometrium), okrężnicy, jajnika i żołądka.
 • Historia rodzinna raka jajnika. Jeśli u kogoś z Twojej rodziny zdiagnozowano raka jajnika, masz zwiększone ryzyko tej choroby.
 • Wcześniejsza diagnoza raka. Jeśli zdiagnozowano raka piersi, okrężnicy, odbytnicy lub macicy, zwiększa się ryzyko zachorowania na raka jajnika.
 • Wiek. Ryzyko zachorowania na raka jajnika wzrasta wraz z wiekiem. Rak jajnika najczęściej rozwija się po menopauzie, chociaż może wystąpić w każdym wieku.
 • Brak ciąży. Kobiety, które nigdy nie były w ciąży, mają zwiększone ryzyko raka jajnika.

Czytaj: Częste współżycie seksualne opóźnia menopauzę

johannesfloe.com – Art to remember