Oznaki, że ktoś może cierpieć na osteoporozę

0
489

Być może słyszałeś o osteoporozie, ale czy wiesz, co to wszystko oznacza? Co to znaczy mieć osteoporozę?

Zacznijmy od stwierdzenia, że osteoporoza to choroba kości, która pojawia się, gdy organizm traci za dużo kości, wytwarza za mało kości, a czasami jedno i drugie.

W rezultacie kość staje się słaba, a w cięższych przypadkach może nawet pęknąć w wyniku upadku, a nawet drobnego uderzenia lub kichania. Oznacza to, że kości z osteoporozą utraciły masę lub gęstość i zawierają nieprawidłową strukturę tkanek. Testy mogą pomóc w potwierdzeniu wszelkich podejrzeń dotyczących osteoporozy.

Gdybyś mógł zobaczyć zdrową kość pod mikroskopem, zobaczyłbyś, że kość wygląda jak plaster miodu. Kiedy występuje osteoporoza, te dziury i przestrzenie w plastrze miodu są znacznie większe niż w zdrowej kości.

Z tego powodu osteoporoza bierze swoją nazwę od znaczenia „porowata kość”. Według Narodowej Fundacji Osteoporozy, osteoporoza jest przyczyną około 8,9 miliona złamań rocznie. Dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o badaniu gęstości kości, jeśli masz 50 lat lub więcej i masz złamaną kość. W tym artykule dowiesz się, jakie są objawy, przyczyny i sposoby leczenia.

Zdjęcie: Shutterstock

Niektóre objawy osteoporozy, na które należy zwrócić uwagę.

We wczesnych stadiach nie ma widocznych objawów osteoporozy. Dlatego ludzie nazywają to cichą chorobą. Ktoś, kto cierpi na tę chorobę, może nawet nie zdawać sobie sprawy z degradacji kości, aż do nagłego złamania kości.

W takiej sytuacji lekarze będą chcieli przeprowadzić kilka testów, aby dowiedzieć się, jaka była przyczyna złamania kości i sprawdzić, dlaczego stało się to tak łatwo. Twój lekarz prawdopodobnie będzie wypytywał o inne objawy, które doprowadzą do sedna rzeczy.

Kilka innych objawów oprócz nagłych złamań kości obejmuje ból pleców i utratę wzrostu z powodu zmiany postawy. Część zmiany postawy obejmowałaby wygięcie górnej części pleców do przodu. Jeśli zauważysz, że którakolwiek z tych rzeczy zaczyna się zdarzać częściej, ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem, a następnie omówić leczenie. Jeśli złamiesz kość, wykonując coś prostego, na przykład upadek podczas chodzenia lub upadek z drzewa, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza.

Zdjęcie: Shutterstock

Osteoporoza to poważna choroba.

Szczególnie u starszych pacjentów złamanie kości jest poważnym powikłaniem osteoporozy. Złamania kości, które są bardziej prawdopodobne z powodu tej choroby, mogą obejmować biodro, nadgarstek lub kręgosłup, ale inne kości również mogą się złamać.

Osteoporoza nie tylko powoduje stały ból, ale także gdy dotyka kręgów kręgosłupa powoduje utratę wzrostu pacjentów z powodu pochylenia się z górnej części pleców wygiętej do przodu. Nic dziwnego, że kiedy nasi dziadkowie się starzeją, może się wydawać, że ich wzrost się kurczy i bardziej się garbią.

Zdjęcie: Shutterstock

Ponieważ osteoporoza może ograniczać mobilność, często może prowadzić do poczucia izolacji lub depresji. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje ciało, a jeśli zaczniesz zauważać jakiekolwiek zmiany w plecach lub kościach, natychmiast poinformuj o tym swojego lekarza.

Osteoporoza nie jest czymś, co można ignorować, jeśli myślisz, że możesz ją mieć. Powinna być traktowana poważnie.

Czytaj: Najstarsza na świecie pianistka z Krakowa

Zdjęcie: Shutterstock

Wiele schorzeń może powodować utratę masy kostnej.

Istnieje wiele schorzeń i kilka procedur medycznych, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo osteoporozy. Niektóre z nich obejmują zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak toczeń, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Choroba krwi i szpiku kostnego znana jako talasemia może również powodować utratę masy kostnej.

Zdjęcie: Shutterstock

Nowotwory, takie jak rak piersi i prostaty, znajdują się również na liście schorzeń, które mogą prowadzić do osteoporozy. Zaburzenia endokrynologiczne i hormonalne obejmują zespół Cushinga, cukrzycę, nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, tyreotoksykozę, nieregularne miesiączki, przedwczesną menopauzę oraz niski poziom testosteronu i estrogenu u mężczyzn.

Wierzcie lub nie, ale zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia odżywiania i depresja, mogą również prowadzić do utraty masy kostnej. Jeśli masz którąkolwiek z tych schorzeń, dobrym pomysłem może być porozmawianie z lekarzem o sprawdzeniu, czy możesz zostać przetestowany na osteoporozę.

Zdjęcie: Shutterstock

Niektóre leki mogą również powodować utratę masy kostnej.

Istnieją nie tylko schorzenia i procedury medyczne, które mogą powodować utratę kości, ale istnieją również różne leki, które mogą to powodować. Nawet jeśli potrzebujesz leków na inne schorzenia, mogą one być szkodliwe dla Twoich kości, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Utrata kości jest zwykle większa, jeśli lek przyjmuje się przez długi czas lub w dużych dawkach. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia ważne jest, aby zawsze porozmawiać z lekarzem o możliwych skutkach ubocznych, jakie może mieć on na inne części ciała. Nie odstawiaj jednak żadnych leków, zawsze rozmawiaj z lekarzem.

Zdjęcie: Shutterstock

Jak zdiagnozować osteoporozę?

Martwisz się osteoporozą? Jeśli masz schorzenia lub którąkolwiek z wyżej wymienionych chorób, porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwości rozwoju osteoporozy. Jeśli przyjmujesz leki i masz objawy osteoporozy, porozmawiaj ze swoim lekarzem o prawdopodobieństwie utraty masy kostnej. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, lepiej zrobić to wcześniej niż później!

Zdjęcie: Shutterstock

Lekarze wykrywają i diagnozują osteoporozę, mierząc gęstość mineralną kości, odzwierciedlającą masę kostną danej osoby. Wykonanie pomiaru gęstości mineralnej kości może wykazać osteoporozę, zmierzyć wskaźnik odpowiedzi na leczenie, jeśli wykonano jakiekolwiek leczenie, a nawet pomóc przewidzieć przyszłe złamania. Konieczne jest częste wykonywanie lub zalecane przez lekarza badanie gęstości kości, aby upewnić się, że masa i zdrowie kości są na równi. Test nie trwa długo i jest bezbolesny.

Niefarmaceutyczne metody leczenia.

Podczas gdy niektórzy mogą potrzebować leków i terapii w celu poprawy zdrowia kości i leczenia osteoporozy, inni mogą chcieć pójść inną drogą. Jeśli Ty i Twój lekarz zdecydujecie, że pójście bardziej naturalną trasą jest dla Ciebie najlepsze, istnieje również wiele różnych metod leczenia do wyboru. Ćwiczenia są niezbędne dla każdego, a jeśli potrafisz wstać i poruszać się, to jest to coś, co powinieneś uwzględnić w swojej codziennej rutynie. Podczas leczenia osteoporozy niezbędne są regularne ćwiczenia. Są również dobre w zapobieganiu złamaniom, poprawiając zdrowie kości i siłę mięśni, równowagę i koordynację.

Zdjęcie: Shutterstock

Odżywianie to kolejna rzecz, która jest bardzo ważna w leczeniu osteoporozy. Niezbędne jest posiadanie pokarmów bogatych w wapń i witaminę D, aby zapobiec osteoporozie.

Witamina D zwiększa wchłanianie wapnia, a wapń wzmacnia kości. Produkty mleczne i niektóre warzywa, takie jak brokuły i jarmuż, są bogate w wapń i witaminę D, więc pamiętaj, aby dodać je do swojej diety, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Nadmierne spożycie kofeiny, sodu i białka zwiększa utratę wapnia z moczem, dlatego należy je maksymalnie zminimalizować, jeśli istnieje ryzyko utraty masy kostnej.

Zdjęcie: Shutterstock

Niezbędne jest włączenie wapnia do diety.

Przez lata eksperci od żywienia byli w stanie dowiedzieć się, przeprowadzając badania, ile wapnia ludzie muszą codziennie spożywać, aby pomóc w budowaniu mocnych kości i utrzymaniu masy kostnej wraz z wiekiem.

Ilość, którą musisz zjeść, zależy od kilku rzeczy, w tym od Twojego wieku. Na przykład, jeśli jesteś dzieckiem w wieku od 9 do 18 lat, musisz spożywać 1300 miligramów wapnia dziennie. Dorośli w wieku od 19 do 50 lat potrzebują 1000 miligramów wapnia dziennie, a dorośli powyżej 50 roku życia potrzebują 1200 miligramów dziennie.

Zdjęcie: Shutterstock

Wierzcie lub nie, ale możliwe jest przejadanie się wapniem. Oznaczałoby to codzienne spożywanie ponad 2500 miligramów wapnia. Jednak badania wykazały, że większość ludzi nie spożywa zalecanej ilości wapnia, której potrzebują każdego dnia, więc szanse na spożycie zbyt dużej ilości wapnia są niewielkie lub żadne.

Nietolerancja laktozy może utrudnić dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości wapnia. Jeśli nie tolerujesz laktozy, oznacza to, że Twój organizm nie może z łatwością trawić żywności zawierającej laktozę lub cukier znajdujący się w produktach mlecznych, takich jak mleko.

Bardzo ważna jest również zdrowa dieta.

Niezbędne jest dodanie do diety większej ilości wapnia i witaminy D. Jednak zdrowsza dieta, która zawiera inne składniki odżywcze, takie jak witamina A, witamina E, cynk, magnez i białko, jest równie ważna, jeśli chodzi o pomoc w budowaniu mocnych kości.

Mleko może dostarczać wiele z tych składników odżywczych, ale wiele z nich można również uzyskać z innych źródeł pożywienia. Tak więc urozmaicaj swoją dietę, jedząc różne pokarmy, które są naładowane składnikami odżywczymi, których organizm potrzebuje, aby zachować zdrowie.

Jeśli szukasz pomysłów, jak zacząć zdrowiej jeść, spróbuj dodać więcej chudego mięsa i ryb do swojej cotygodniowej diety. Kilka przykładów chudego mięsa to kurczak, wołowina, jagnięcina i wieprzowina. Dodanie zielonych warzyw liściastych do głównego dania podczas przygotowywania obiadu to kolejny świetny sposób na uzyskanie składników odżywczych. Dodaj szklankę soku pomarańczowego do śniadania lub zjedz kilka plasterków pomarańczy jako przekąskę.

Zdjęcie: Shutterstock

Wstań i zacznij się ruszać, aby pomóc swoim kościom.

Aktywność jest ogólnie dobra dla Twojego ciała. Czemu? Zwiększa tętno i pracę mięśni. Aktywność fizyczna naprawdę pomaga kościom, spowalniając utratę masy kostnej i pomagając zachować równowagę. Oczywiście przed podjęciem decyzji o aktywności fizycznej, w którą chciałbyś się zaangażować, powinieneś porozmawiać z lekarzem.

Możesz wykonywać wiele różnych aktywności fizycznych, a niektóre nie obejmują też nadmiernego wysiłku. Niektóre z nich to spacery, ogrodnictwo, joga, a nawet wchodzenie po schodach.

Inne rzeczy, które mogą sprawić, że Twoje serce zacznie bić szybciej, to bieganie lub jogging, wędrówki, tai chi, podnoszenie ciężarów, jazda na rowerze i taniec. Pływanie to kolejna dobra aktywność, która jest również łatwa dla kości i stawów i prawdopodobnie byłaby wysoce zalecana przez większość lekarzy pytanych o różne rodzaje aktywności fizycznej. Dopóki wstajesz i ruszasz się, Twoje ciało będzie ci dziękować.

Zdjęcie: Shutterstock

Palenie i picie alkoholu nie jest dobrym pomysłem.

Wiemy już, że palenie nie jest dla nas dobre z kilku powodów. Możesz jednak dodać osteoporozę do tej listy na szczycie tych powodów, zwłaszcza jeśli jesteś kobietą. Dzieje się tak, ponieważ palenie zwiększa ryzyko osteoporozy u kobiety, ponieważ uszkadza jej kości i obniża ilość estrogenu w jej ciele. Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale estrogen to hormon wytwarzany przez Twoje ciało, który może pomóc spowolnić utratę masy kostnej.

Zdjęcie: Shutterstock

Co więcej, dla tych, którzy piją często, najlepiej ograniczyć spożywanie alkoholu jak najszybciej. Pomoże Ci to uniknąć nieznośnego kaca i szkód, jakie możesz wyrządzić swojemu żołądkowi i wątrobie. Jednak powinieneś to również zrobić, ponieważ alkohol może utrudnić organizmowi wykorzystanie wapnia, który przyjmujesz.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zdjęcie: Shutterstock

Jak osteoporoza wpływa na kobiety?

Być może nie zdawałaś sobie z tego sprawy, ale bycie kobietą naraża Cię na ryzyko rozwoju osteoporozy i złamań kości. Szacuje się, że około 10 milionów Amerykanów cierpi na osteoporozę, a około 8 milionów lub 80% to kobiety.

Ryzyko złamania biodra u kobiety jest równe łącznemu ryzyku raka macicy, piersi i jajnika. Co więcej, około jedna na dwie kobiety po 50 roku życia złamie kość z powodu osteoporozy. Jeśli jesteś kobietą i masz jakiekolwiek objawy, które mogą prowadzić do diagnozy osteoporozy, poinformuj o tym swojego lekarza.

Zdjęcie: Shutterstock

Istnieje wiele powodów, dla których kobiety są bardziej narażone na osteoporozę niż mężczyźni. Obejmuje to fakt, że kobiety mają mniejsze i cieńsze kości niż mężczyźni.

U kobiet hormon chroniący kości, znany również jako estrogen, szybko spada po okresie menopauzy. W ten sposób może powodować utratę kości. Dlatego zwiększa się szansa na rozwój osteoporozy u kobiety, która wkracza w menopauzę. Jeśli zbliżasz się do wieku menopauzy, być może nadszedł czas, aby porozmawiać z lekarzem o sprawdzeniu stanu kości.

Czytaj: Najlepsze witaminy dla kobiet bez względu na wiek

Zdjęcie: Shutterstock

Jak osteoporoza wpływa na mężczyzn?

Mężczyźni po pięćdziesiątce nie doświadczają tak gwałtownej utraty masy kostnej, jak kobiety w tym samym wieku w latach po menopauzie. Jednak w wieku 65 lub 70 lat mężczyźni i kobiety tracą masę kostną w tym samym tempie. Również wchłanianie wapnia zmniejsza się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jak już wiesz z poprzednich stwierdzeń w tym artykule powyżej, nadmierna utrata masy kostnej powoduje, że kość staje się krucha, co ułatwia jej złamanie.

Zdjęcie: Shutterstock

Szczególnie niebezpieczne są złamania biodra. Ponieważ takie złamania mają tendencję do występowania w starszym wieku u mężczyzn niż u kobiet, mężczyźni, którzy doznają złamań szyjki kości udowej, częściej niż kobiety umierają z powodu powikłań.

To dość przerażające. Dlatego tak ważne jest dbanie o swoje ciało najlepiej jak potrafisz i zapobieganie upadkom i złamaniom w jak największym stopniu.

Zdjęcie: Shutterstock

Osteoporoza może dotyczyć również dzieci.

Idiopatyczna osteoporoza młodzieńcza (IJO) jest pierwotnym schorzeniem o nieznanej przyczynie. Lekarze stosują tę diagnozę po wykluczeniu innych przyczyn osteoporozy młodzieńczej. Obejmuje to choroby pierwotne lub terapie medyczne, o których wiadomo, że powodują utratę masy kostnej.

Ta rzadka forma osteoporozy występuje zwykle u dzieci, które były wcześniej zdrowe tuż przed rozpoczęciem dojrzewania. Na szczęście większość dzieci doświadcza całkowitego wyzdrowienia.

Zdjęcie: Shutterstock

Pierwszym objawem IJO jest zwykle ból, który pojawia się w dolnej części pleców, biodrach i stopach. Bólowi temu często towarzyszą trudności w chodzeniu. Mogą również wystąpić bóle kolan i kostek oraz złamania kończyn dolnych. Mogą również występować wady fizyczne, takie jak utrata wzrostu, zapadnięta klatka piersiowa, nieprawidłowa krzywizna górnej części kręgosłupa, kifoza lub utykanie.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko doświadcza jednego lub więcej z tych objawów, musisz natychmiast poinformować o tym lekarza, aby w razie potrzeby mógł rozpocząć leczenie.