Pacjenci Covid-19 szybko wracają do zdrowia po otrzymaniu eksperymentalnego leku

0
503
Pierwszy sukces w testach leku Remdesivir. Podany kilkudziesięciu osobom ciężko chorującym na COVID-19, dał pozytywne efekty. Zdjęcie: pixabay.com

Pacjenci Covid-19, którzy otrzymują eksperymentalny lek o nazwie remdesivir, szybko wracają do zdrowia, a większość wraca do domu w ciągu kilku dni, informuje CNN.

Pacjenci biorący udział w badaniu klinicznym leku mieli ciężkie objawy oddechowe i gorączkę, ale byli w stanie opuścić szpital po mniej niż tygodniu leczenia, zacytował lekarz prowadzący badanie.

„Najlepszą wiadomością jest to, że większość naszych pacjentów została już wypisana ze szpitala, co jest świetne. Zginęło tylko dwóch pacjentów” – powiedziała dr Kathleen Mullane, specjalistka chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Chicago, która prowadzi badanie kliniczne.

Doktor Mullane nie odpowiedziała od razu na prośbę CNN o komentarz. Powiedziała, że skomentuje, kiedy oficjalne wyniki procesu będą gotowe.

Czytaj: 16 zdjęć rentgenowskich, które mówią o naszym ciele więcej niż książki do anatomii

Nie ma zatwierdzonego leku na Covid-19, ale National Institutes of Health organizuje badania nad kilkoma lekami i innymi metodami leczenia, w tym nad remdesivir.

Lek wyprodukowany przez spółkę Gilead Sciences był z niewielkim powodzeniem testowany przeciwko Eboli, ale liczne badania na zwierzętach wykazały, że lek może zarówno zapobiegać koronawirusom związanym z Covid-19, jak i leczyć go, w tym SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej) i MERS (bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej czyli Midle East respiratory syndrome).

W lutym Światowa Organizacja Zdrowia powiedziała, że remdesivir wykazał potencjał przeciwko Covid-19.

„Większość naszych pacjentów jest w stanie ciężkim, a większość z nich wyjeżdża już po sześciu dniach do domów, co oznacza, że czas trwania terapii nie musi wynosić 10 dni” – powiedziała lekarka.

Jednak badanie nie obejmuje tak zwanej grupy kontrolnej, więc trudno będzie stwierdzić, czy lek naprawdę pomaga pacjentom w lepszym wyzdrowieniu. Niektórzy pacjenci nie otrzymują badanego leku, aby lekarze mogli ustalić, czy to on naprawdę wpływa na ich stan.

Testy tego leku trwają również w kilkudziesięciu innych ośrodkach klinicznych. Spółka Gilead sponsoruje testy leku u 2400 pacjentów z ciężkimi objawami Covid-19 w 152 ośrodkach badawczych na całym świecie. Testuje także lek u 1600 pacjentów z umiarkowanymi objawami w 169 szpitalach i klinikach na całym świecie.

Spółka Gilead powiedziała, że spodziewa się, że wyniki z procesu będą do końca miesiąca.

„Rozumiemy pilną potrzebę leczenia COVID-19 i wynikające z tego zainteresowanie danymi dotyczącymi naszego badanego remdesiviru leku przeciwwirusowego”, powiedziała spółka w oświadczeniu dla CNN.

„Całość danych musi zostać przeanalizowana w celu wyciągnięcia jakichkolwiek wniosków z badania. Anegdotyczne raporty, choć zachęcające, nie dostarczają mocy statystycznej niezbędnej do określenia profilu bezpieczeństwa i skuteczności remdesiviru w leczeniu Covid-19, – powiedziała spółka Gilead.

Czytaj: SAMOLOT ZE SPRZĘTEM DLA POLSKICH LEKARZY WYLĄDOWAŁ Z POZNANIU