Pakistan zwalcza ogromne bezrobocie, zatrudniając ludzi do sadzenia 10 miliardów drzew

0
550
Rząd Pakistanu walczy z epidemią poprzez sadzenie drzew.

Nastały niepewne czasy. Wielu ludzi na całym świecie straciło pracę. Pomocną dłoń dla swoich mieszkańców wyciągnął premier Imran Khan, który w 2018 roku zorganizował rządową akcję „10 miliardów drzew”.

Akcja polega na posadzeniu 10 miliardów drzew w pustynnym krajobrazie w ciągu pięciu lat, aby pomóc krajowi w przeciwdziałaniu skutkom globalnych zmian klimatu. Polityk sprawił, że inicjatywa ta stała się ważna dla środowiska, ale i dla ludzi w czasie pandemii. Tarczą kryzysową w Pakistanie jest pomóc przy sadzeniu drzew w rządowej akcji „10 miliardów drzew”. Ma to zwalczyć społeczne i ekonomiczne skutki koronawirusa w Pakistanie.

Według Globalnego Wskaźnika Ryzyka Klimatycznego z 2020 r. Pakistan zajmuje piąte miejsce na liście krajów, które najbardziej ucierpiały w wyniku ocieplania się klimatu w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

Czytaj: 15 zdjęć pokazujących, że zmiana klimatu to nie żart

W latach 1999–2018 Pakistan zgłosił ponad 150 ekstremalnych zjawisk pogodowych (fale upałów, susze, powodzie itp.), które mają wzrastać tylko w miarę pogarszania się globalnych zmian klimatu.

Projekt „10 miliardów drzew” ma na celu zasadzenie tytułowego dziesięciu miliardów drzew w pustynnym krajobrazie w ciągu pięciu lat.

Chociaż w Pakistanie wprowadzono kwarantannę od 23 marca, aby zminimalizować rozszerzanie się wirusa, izolacja nie dotyczy robotników, którzy pracują przy rządowym projekcie.

Zaraz po wprowadzeniu kwarantanny związanej z pandemią koronawirusa, zawieszono realizację tej akcji, ale kiedy okazało się, że rośnie liczba ludzi, którzy nie mają za co związać końca z końcem, uruchomiono akcję z powrotem i potraktowano jak element „zielonego pakietu stymulacyjnego”. Przy sadzeniu drzew zatrudniono 63 tysiące robotników, którym koronawirus odebrał pracę.

Zarobki są niewielkie. Pracujący otrzymują 500 rupii, czyli trzy dolary dziennie, co – jak informuje Reuters – stanowi około połowy normalnej stawki. Ale nawet ta niewielka kwota ma pozwolić im przetrwać najtrudniejszy czas. 

Aby chronić swoich pracowników, rząd nakazał plantatorom noszenie masek i pozostawanie w odległości 2 metrów od siebie podczas przebywania w polu. Od samego początku kampanii w Pendżabie posadzono około 30 milionów rodzimych drzewek. W tym roku plan zalesiania ma na celu posadzenie 50 milionów drzew.

Ta sytuacja „nauczyła nas cennej lekcji, że inwestując w przyrodę, nie tylko spłacamy, ale także ratujemy się z trudnej sytuacji ekonomicznej” – powiedział premier.

Możesz śledzić # Plant4Pakistan w mediach społecznościowych, aby zobaczyć informacje na temat postępów akcji „10 miliardów drzew” w walce z globalnymi zmianami klimatu.

Aktualne szacunki mówią, że z powodu kwarantanny pracę w Pakistanie może stracić ok. 19 milionów ludzi. Ma przybyć miejsc pracy przy sadzeniu „10 miliardów drzew”. Nowe miejsca pracy będą przeznaczone głównie dla kobiet i młodych ludzi, którym najtrudniej jest teraz znaleźć zatrudnienie.

Więcej informacji: Facebook | Twitter

Czytaj: 21 DRÓG, KTÓRYMI MUSISZ SIĘ PRZEJECHAĆ. WIDOKI SĄ NIEZIEMSKIE!